Jump to content

Powrót po dwudziestu latach, wąskie akwarium, cichy filtr


Recommended Posts

Cześć wszystkim!

To mój pierwszy post, a piszę go trochę nieśmiało, bo po dobrych dwudziestu latach postanowiłem wrócić do akwarystyki. Na forum trafiłem jakiś czas temu, sporo zgromadzonych tu tematów przejrzałem. Prawdę mówiąc, szczęka mi opadała niżej z każdym kolejnym. Za dzieciaka po prostu rybki trzymałem, a wychodzi na to, że obecny poziom wiedzy o akwarystyce to dla mnie jakiś kosmos. Powoli nadrabiam zaległości i chylę czoła. Bardzo dużo się zmieniło z perspektywy kogoś, kto trzymał sobie parę mieczyków w byle jakim akwarium z filtrem w postaci gąbki i szklanej rurki podłączonej do brzęczyka.

 

Jak pisałem, planuję powrót. Byłby to zbiornik o pojemności ok. 100 litrów. Wstępnie przyjąłem wymiary 90 x 25 x 40 - ostatni parametr to wysokość zbiornika. Do rozważenia jest zbiornik krótszy o dziesięć centymetrów i/lub wyższy nawet do 20 cm. W najbardziej dziwnej formie byłoby to więc 80 x 25 x 60 cm - ostatnie to wysokość.

 

Szerokość, jak widzicie, się nie zmienia. Jest to podyktowane tym, że chciałbym postawić akwarium w prześwicie pomiędzy kuchnią i pokojem. Byłoby więc dostępne z trzech stron, ustawione na podwyższeniu i nasłonecznionym miejscu - zarówno kuchnia, jak i pokój mają okna wychodzące na zachód i latem słońce mocno operuje.

 

Co sądzicie o takim miejscu i wymiarach? Czy taki projekt ma szansę wyglądać sensownie? Przeczytałem podobne tematy z archiwum i również te wyplute przez wujka Google, tym niemniej byłbym zobowiązany za wszelkie wskazówki. Sucha wiedza to jedno, a wiedza, za którą przemawia doświadczenie osobiste, to zupełnie co innego. Nieco nawiasem i przy okazji powyższego pytając - szkło OtiWhite to teraz moda czy to naprawdę zauważalnie lepiej wygląda?

 

Zbiornik to jedna sprawa, inną jest jego warstwa techniczna. I tu pojawia się problem najprawdopodobniej. Żona jest z gatuntu tych, co we śnie przeszkadza im nawet tykanie zegara. Niestety, pokój, w którym śpimy to ten sam, w którym będzie stało akwarium. Czy możecie polecić coś naprawdę cichego? Kwestia dokupienia bezgłośnego filtra to mieć albo nie mieć akwarium, więc cena raczej nie gra roli.

 

Zasadniczo to tyle chyba, rozglądam się na własną rękę, ale będę wdzięczny za każdą pomoc.

Link to comment
Share on other sites

Najgorsze co możesz zrobić to postawić zbiornik na słońcu, będziesz toczył nieustanną walkę z glonami. Ja tez wracam do akwarystyki po 20 latach i zbiornik 112l zlokalizowałem w przedpokoju z 0 dostępem do światła słonecznego.

 

Jeżeli chcesz cichy filtr to najlepiej kubełkowy jakiś markowy. np Eheim ja kupiłem JBL e901 podobno dobry ale jeszcze nie dopalałem wiec ciężko mi powiedzieć jaki jest głośny.

 

Filip

Edited by takedown
Link to comment
Share on other sites

Witam! Miałem podobny come back kilka miesięcy temu. Staram się prowadzić akwarium według wszystkich zaleceń czytanych na specjalistycznych portalach takich jak ten i jak na razie wszystko przebiega zgodnie z planem. Również nie polecam stawiania akwarium w miejscu nasłonecznionym - inwazja glonów gwarantowana. U mnie wyłącznik czasowy uruchamia światełko na 10h i również się trochę glona (niedużo) pojawia, więc wyobraź sobie co będzie w pełnym słońcu. Kubełkowy filtr można schować do szafy i wytłumić więc teoretycznie mógłby być bezgłośny. U mnie (72 L) pracuje wewnętrzny Aquael Turbo 500 i jego ciche bzyczenie jest dla mnie prawie nie słyszalne. Pozdrawiam i życzę udanego startu.

Link to comment
Share on other sites

Tak jak napisali koledzy powyżej - akwarium w nasłonecznionym miejscu to zły pomysł. Od wiosny do jesieni problem z glonami będzie na okrągło.

 

 

 

szkło OptiWhite to teraz moda czy to naprawdę zauważalnie lepiej wygląda?

To taka moda dla ludzi z grubszym portfelem. O ile mniejsze litraże są jeszcze znośne cenowo o tyle od 100l w górę to już spory wydatek. Oczywiście w porównaniu do szkła Float jakość szkła OptiWhite jest duża różnica.

 

 

 

Kwestia dokupienia bezgłośnego filtra to mieć albo nie mieć akwarium, więc cena raczej nie gra roli.

W takim razie proponuję jeden z modeli JBL CrystalProfi Greenline - energooszczędne, wydajne i bezszelestne filtry kubełkowe.

Link to comment
Share on other sites

A co sądzicie o wąskim i wysokim akwarium? Da się zagospodarować sensownie? Wstępnie zaplanowałem 40 cm wysokości przy 25 szerokości, ale do rozważenia jest nawet 60 cm wysokości. Przy takich wysokich pewnie jest problem z ogarnięciem dna.

Link to comment
Share on other sites

A co sądzicie o wąskim i wysokim akwarium? Da się zagospodarować sensownie? Wstępnie zaplanowałem 40 cm wysokości przy 25 szerokości, ale do rozważenia jest nawet 60 cm wysokości. Przy takich wysokich pewnie jest problem z ogarnięciem dna.

 

Wysokie 60 cm to będą problemy z oświetleniem, wiadomo czym głębiej tym światło gorzej dochodzi. Będziesz wiec musiał dać mocne oświetlenie jeżeli chcesz tam mieć rośliny a to z kolei może negatywnie wpływać na niektóre ryby. Na pewno negatywnie będzie wpływać na rachunki za energie. :)

Link to comment
Share on other sites

przy 25 szerokości,

 

Do takiego akwarium nie włożysz nic poza ewentualną drobnicą.

 

Jeżeli chodzi o filtracje to szerokość akwarium nie pozwala na zastosowanie wydajnej, cichej filtracji wewnątrz zbiornika (Hamburski). Po prostu za dużo miejsca zajmie.

 

Trzeba iśc w kubełek. A

 

W takim razie proponuję jeden z modeli JBL CrystalProfi Greenline - energooszczędne, wydajne i bezszelestne filtry kubełkowe.

 

To jest dobra propozycja. Miałem CrystalProfi e900 i był on bezszelestny. Te z dopiskiem "Greenline" mają dodatkową zalete- mniejszy pobór prądu.

 

 

szkło OtiWhite to teraz moda czy to naprawdę zauważalnie lepiej wygląda?

 

Bajer- zwłaszcza w porównaniu do niebieskiego floata. Różnica jest zauważalna dopiero przy znacznej (8-10mm) grubości i przy mocnym oświetleniu. Planujesz nie duże akwarium więc ja bym szedł w FLOAT, ewentualnie Guardiana jak będzie gdzieś tanio.

 

 

 

Osobiście nie lubię akwariów, które można przeglądać z paru stron. Tło, ściana daje większe poczucie bezpieczeństwa u ryb.

 

 

Wszyscy mówią o ilości światła przy takiej wysokości, ale nikt nie pomyślał czy autor tematu chce rośliny trawnikowe. Równie dobrze może oprzeć aranż o mchy, zwartki i nurzańce. Można zrobić niezły busz przy mniejszym nakładzie pieniądza (CO2, oświetlenie).

 

 

Link to comment
Share on other sites

Dawno temu miałem filtr i napowietrzanie w jednym. A jak to teraz wygląda? Filtry kubełkowe, o których piszecie, dają radę z napowietrzaniem? Trzeba montować jakieś końcówki u wylotu węża?

 

Osobne napowietrzanie to źródło hałasu, ale chyba można je wyłączać na noc?

 

Co do aranżacji - nie mam pojęcia, póki co rozpatruję możliwości i wdrażam się w nowe technologie. Pewnie dziś przeglądnę, co i jak. W sumie to chyba istotne w kontekście wymiarów zbiornika. 

Link to comment
Share on other sites

Napowietrzniacz chyba mozna wyłaczyc na noc. Z tego co sie dowiedziałam to napowietrzniacze sa nie potrzebne, dobry ruch wody ( filtr) dobrze napowietrznia wodę.

 

Jaką obsadę planujesz?

 

Upominano Cię już nie raz, zatem niestety leci kolejne ostrzeżenie.

Akceptowałaś regulamin podczas rejestracji.

/ Luna

Link to comment
Share on other sites

Wszyscy mówią o ilości światła przy takiej wysokości, ale nikt nie pomyślał czy autor tematu chce rośliny trawnikowe. Równie dobrze może oprzeć aranż o mchy, zwartki i nurzańce.

Pley mi nie chodziło o trawnik. Ogólnie mało światła przy wysokim akwa dochodzi do dna, "solarium" bym tam nie polecał.

Sam lubię głębokie akwa, lepszą głębię można uzyskać, większa przyjemność oglądania.

 

 

 

Filtry kubełkowe, o których piszecie, dają radę z napowietrzaniem? Trzeba montować jakieś końcówki u wylotu węża?

Nic nie trzeba montować, akwarium natlenia ruch tafli wody, który wywołuje filtr.

Link to comment
Share on other sites

Dawno temu miałem filtr i napowietrzanie w jednym. A jak to teraz wygląda? Filtry kubełkowe, o których piszecie, dają radę z napowietrzaniem? Trzeba montować jakieś końcówki u wylotu węża?

 

Bąbelki nie natleniały wody. One tylko poruszały taflą i to ruch tafli wody napowietrzał wodę.

 

Możesz założyć deszczownicę tak by woda spadała do akwarium (lekki szum) lub dać ją pod wodę i skierować pod kątem by tworzyła falę. To drugie rozwiązanie jest niesłyszalne :).

 

Żadnych dodatkowych napowietrzaczy nie potrzebujesz.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Hej!

 

Trochę mi się już wykrystalizowało. Pomierzyłem, pogadałem z żoną, która wybiła mi z głowy dziwne pomysły i stanęło na zbiorniku o długości 100 cm, szerokości 35 i wysokości 50 cm - czyli bardziej standardowo niż planowałem. Jak pisałem wyżej akwarium będzie dostępne z trzech stron - węższym bokiem do ściany.

 

Z tego co widzę, będę musiał zrobić pokrywę na zamówienie. Przy szerokości 35 cm najczęściej producenci z tego co widzę wrzucają dwie świetlówki T5 - czy będą wystarczające dla podanych wyżej wymiarów i pojemności 175 litrów?

 

Zależy mi też, żeby klapa była prostopadłościenna, bez żadnych falowań, udziwnionych kształtów itd. i o możliwie jak najmniejszej wysokości - czy znacie przypadkiem miejsce, gdzie takie robią? Szukałem wstępnie, mam parę upatrzonych firm, ale wszędzie albo robią klapy wysokie na 10 cm, co jednak wygląda dość topornie, albo proste pytania o wysokość klapy zbywają milczeniem.

 

Co do filtrów - wezmę pewnie jakiś kubełkowy JBL, dzięki za sugestie.

@takedown - odpaliłeś już swój? Jak się sprawuje w praktyce? Głośny?

 

Na koniec najważniejsze pytanie od żony: jak duże ryby można trzymać w wyżej wymienionym zbiorniku? Pojemność to 175 litrów, słup wody netto będzie miał jakieś 45 cm. Czy to wystarczy np. dla dorosłego skalara? Co z innymi, większymi gatunkami?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Nagiąłem trochę rzeczywistość i meble - ostatecznie będzie zbiornik o wymiarach 100 x 40 cm, przy wysokości 60 cm.

Przy takich wymiarach nie ma problemu z klapą - pytanie tylko, jakie oświetlenie, standardowo w klapie, którą chcę kupić, do wyboru jest T5 2 x 39 W lub 4 x 39 W. Co o tym myślicie?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...