Skocz do zawartości

Bojownik syjamski i zbrojnik niebieski w jednym akwarium


Asiek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo proszę o poradę doświadczonych akwarystów.

 

Mam bojownika syjamskiego i zbrojnika niebieskiego oraz chmarę ślimaków zatoczków w 31l akwarium. Kiedyś bardzo nie dbałam o ryby. Na urodziny zażyczyłam sobie akwarium 31l sześciokątne. Na początku trzymałam tam wiele różnych gatunków ryb z różnych środowisk. Akwarium było przerybione, po półtorej roku ryby padły. Potem na nowo założony został ten sam zbiornik przez osobę, która rzekomo znała się na akwarystyce. Niestety i tak było w kiepskim stanie. Teraz trzymam w nim bojownika i zbrojnika niebieskiego. Zbrojnik niebieski był jedyną rybką która ocalała z pozostałych, miałam ich kiedyś aż 4 w takim akwarium ! Straszna przesada. Od niedawna wiem, że zbrojnik niebieski powinien żyć w akwarium powyżej 100 l. Niestety przez to, że kiedyś kompletnie nie znałam się na akwarystyce, biedak skarłowaciał. Ma już 3 lata i mierzy tylko 4,5 cm. Za to bojownik nie ma długich płetw jakie można zobaczyć w pięknych naturalnych akwariach. Nie chce ich oddawać do zoologicznego, nie chce aby swoje ostatnie lata spędziły w sklepie w kiepskich warunkach.

W akwarium teraz nie posiadam roślin, mam żwir, małą szklaną zieloną butelkę (taka z jakiej kiedyś się piło gazowane oranżady oraz gazowaną wodę), dwie połówki kokosa, kamienie oraz nieszczęsne muszle (teraz wiem, że zatwardzają wodę). Ma też filtr, grzałkę z termostatem i termometr.

Chciałabym stworzyć tym rybkom lepsze warunki do życia. Zamierzam zmienić im cały biotop, nie chcę jednak przy tym zmieniać akwarium. Wszystko co jest w środku mogę wymienić. Obie rybki uwielbiają butelkę, często do niej wpływają i w niej siedzą.

Ze względu na to, że teraz mam dwie prace nie dam rady poświęcić rybkom dłużej niż pół godziny dziennie. Jeżeli chodzi o zakładanie znajdę na to jeden dzień lub kilka jeżeli będzie taka potrzeba. Przejrzałam internet i zamierzam wybrać roślinki które są mniej wymagające. Poniżej zamieszczam rzeczy które chciałabym dodać do tego akwarium:

Podłoże:

- żwir kwarcowy (zajmujący większą część akwarium)

- piasek kwarcowy (zajmujący tylko pewną część) - nie będę na nim umieszczała roślin

- torf

 

Rośliny:

- Sagittaria subulata

- Riccia fluitans (wgłębka) - zamierzam ją umieścić na kamieniach

 

Ozdoby:

- 2 połówki kokosa

- butelka

- bambus

 

Co do kamieni zastanawiam się nad otoczakami oraz piaskowcem, chciałabym jeszcze jakieś większe, ale nie wiem jakie pasowałyby do takiego akwa. Chciałabym akwarium które nie byłoby tandetne i potrafiłoby pogodzić dwa środowiska (dla bojownika i zbrojnika). Nie chce akwarium które miałoby wyglądać w taki sposób: http://www.superakwarium.pl/upload/image/10(3).jpg chciałabym za to osiągnąć mniej więcej taki efekt: http://peha68.pl/wp-content/uploads/2012/07/fnal2_1024.jpg żeby akwarium wyglądało bardziej naturalnie. Trawka niestety z tego co czytałam jest trudna w utrzymaniu dlatego z niej zrezygnowałam.

 

Proszę was o pomoc jak urządzić takie akwarium, aby wyglądało naturalnie i pasowało rybkom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.Na początku radziłbym aby zlikwidować akwarium na jakiś czas np. na miesiąc.Zebrać pieniądze i kupić ozdoby,podłoże,nawozy,rośliny i najważniejsze testy.Bo nie warto robić od początku jak nie masz kasy.

Albo oddać glonojada i bojownika,dokupić rośliny i testy na Ph Gh i NO3.Oczywiście poczytać, popytać się na forum.I wtedy będą z ciebie ludzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oddaj obydwie ryby, sprawdź parametry wody i jeśli będą odpowiednie np: dla drobnotki nadobnej Neoheterandria elegans, albo drobniczki jedniodniówki Heterandria formosa to kup któreś z tych ryb, dokup kilka krewetek, obsadź akwarium roślinami ( także mchami ) i będziesz miała całkiem fajne akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...