Skocz do zawartości

Zapytanie o Roślinę


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :)

 

Mam pytanie o mojego nurzańca spiralnego, luknijcie na foto i napiszcie czego mu brakuje jakich pierwiastków? Przez jakieś 3 tygodnie moje 2 sadzonki ładnie się trzymały - raczej wegetowały bo nic się nie rozrosły. W tym tygodniu zauważyłem, że zaczyna marnieć. Czegoś mu brakuje a ja nie wiem czego. Nie jestem jeszcze tak dobrze obcykany żeby po patrzyć na roślinkę i stwierdzić braki.

 

W moim akwa mam jeszcze nurzańca azjatyckiego, paprotnice, żabienice wielkolistną, kryptokorynę karbowaną, moczarkę oraz gałęzatkę kulistą. Wszystkie roślinki powoli rosną z wyjątkiem tej gałęzatki. Ta od początku jest taka sama. Ale nie ważna gałęzatka. Na nurzańcach najbardziej mi zależy. :)

 

Akwa mam na ziemi ogrodowej. Od tego tygodnia podaje EasyCarbo 2ml dziennie. Od tego tygodnia lałem jeszcze z linii nawozowej Tropicala (Aqua Plant, Aquaflorin Potassium, Ferro Aktiv, Multimineral oraz Kobaltosan) po 3ml każdego. Dzisiaj się skończyły. Chciałem po prostu z użyć.

 

Oświetlenie jest nowe: Sylvania GRO-LUX 15W oraz listwa LED taka - http://allegro.pl/oswietlenie-dzienne-do-akwarium-50-cm-5630-smd-i4035019965.html

Świecę 10h dziennie. Ale nie wiem jak to wyliczyć moc ledów i świetlówki żeby stwierdzić ile mam W na litr.

post-20050-0-37840000-1394798300_thumb.jpg

Edytowane przez pkmaverick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetlówka 15 W t8 ma 900lm +630lm z ledów= 1530lm. 

 

1x18W 6500K ma 1300lm

czyli 1530 odpowiada tak jakbyś miał świetlówkę 21,8W. Chociaż takiej nie ma na rynku. Wyliczenia są orientacyjne.

 

1. Dlaczego aż tyle carbo lejesz ? Co producent zaleca ? Ile masz roślin

2. Nurzaniec ewidentnie rozpuszcza się. 

3. Masz dwie możliwości 

a) przedawkowałeś

B) masz braki potasu. 

 

Możesz dać np 150% dawki nawozów i poczekać tydzień w celu oceny efektów. Jeżeli nie pomoże to możesz zrobić solidną podmianę i nawozić 50% zalecanych dawek producenta. Dawkowanie powinno być dostosowane do ilości roślin. Po co Ci kobaltosan ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwa 60x30x30 - 54 litry.

 

1. Mam średnią ilość roślin. A EasyCarbo producent zaleca 1ml dziennie na mój litraż lać. Myślałem że jak przez pierwszy tydzień będę lał po 2ml to trochę nadrobię. Tymbardziej że napewno miałem braki węgla bo nie lałem wcześniej. Później miałem zamiar już lać normalnie czyli po 1ml na dzień.

 

2. Rozpuszcza się ale tylko ten spiralny. Azjatycki zaś rośnie i wypuszcza kłącza normalnie. O co tutaj kaman? Przecież jakby nie było potasu to by żaden nurzaniec nie rósł. :roll:

 

3. Sam nie wiem. Potas był w Tropical Aquaflorin Potassium. A ten lałem od poniedziałku do dzisiaj po 3 ml dziennie i inne z tropicala. Wszystkie wymienione w 1 poście to cała linia nawozowa tropicala - Kobaltosan też sie do nich zalicza. Tak mówi producent tego szajsu. W ogóle nie widać po tym różnicy. Więcej tej linii nie kupię :)

 

Teraz to już tylko Carbo mi zostało bo nawozy się już skończyły. Innych nie mam więc na razie niczym nie będę nawozić.

Edytowane przez pkmaverick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ogóle zastanawiam się czy te nawożenie jest mi potrzebne (prócz EasyCarbo) w końcu i tak mam pod żwirem ziemie ogrodową na całym dnie. Nie po to stawiałem akwa na ziemi żeby jeszcze lać chemie :(

 

W sumie to mam rośliny takie co pobierają składniki odżywcze z podłoża a nie ze słupa wody.

 

Od jutra EasyCarbo wg wskazań producenta po 1ml.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ogóle zastanawiam się czy te nawożenie jest mi potrzebne (prócz EasyCarbo) w końcu i tak mam pod żwirem ziemie ogrodową na całym dnie. Nie po to stawiałem akwa na ziemi żeby jeszcze lać chemie

 

1. Czy na samej wodzie człowiek urośnie ? Czy rośliny na samym carbo urosną ? Mało chyba jeszcze wiesz o roślinach. One potrzebuję ok. 17 pierwiastków do wzrostu. 

2. Ziemia to ważny nawóz, ale niektóre rośliny niektóre składniki biorą tylko z wody.

 

W sumie to mam rośliny takie co pobierają składniki odżywcze z podłoża a nie ze słupa wody.

 

W jaki sposób to stwierdziłeś ?

 

Jeszcze raz powtarzam. Nawożenie nie polega tylko na laniu samego carbo. Lejesz to czego potrzebują rośliny a nie widzi mi się. Za chwile założysz temat: Ratunku mam glony. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cała sprawa sie zamyka. Żeby wiedzieć czego i ile mam lać musiał bym mieć wszystkie testy kropelkowe - czyli jednym słowem: walizka. Bo inaczej nie stwierdzę czego brakuje w wodzie. Czytałem temat nawożenia ale dla mnie to za duze koszty. Musiałbym kupić wagę żeby wiedzieć ile zważyć danej soli. Musiałbym kupić wszystkie sole. Kilka butelek wody demineralizowanej. I bóg wie czego jeszcze. W akwarystyce ciągle czegoś brakuje.

Nawet jak by udało mi się te sole rozrobić w odpowiednich ilościach to i tak kotek zbita. Bo nie mam walizki z testami a paski które posiadam to tylko orientacyjnie. To i tak bez testów nie wiedziałbym czego ile nawozić. Expertem nie jestem i po roślinach nie potrafię stwierdzić.

 

Temat: "Ratunku glony" nie założę, oszczędzę klawiatury kolegom z forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez jakieś 3 tygodnie moje 2 sadzonki ładnie się trzymały - raczej wegetowały bo nic się nie rozrosły.

 

Daj mu jeszcze tydzień czasu i "chwast" powinien zacząć wypuszczać nowe liście.

Bardzo możliwe jest, że miał przedtem całkiem odmienne parametry wody, połamane liście.

 

Jeżeli obliczenia Tomka co do W są ok, to na razie nie nawoź zobaczysz czy będziesz miał braki. Chyba, że możesz ewentualnie zmniejszyć jeszcze ilość światła.

U moich małych dzikusów mam bardzo słabe oświetlenie, pod piaskiem torf, żabienica i nurzaniec rosną, braków nie widzę... Chyba, że światła, leje samą RO, czasami rośliny dostaną na oko KNO3 i potas (z testów robię tam tylko czasami pH, żeby za dużego "kwasu"ryby nie miały). Tak jak Tomek widzisz nawożenie słupa wody nie jest zawsze potrzebne.

Tym bardziej że ma On rośliny z rozbudowanym systemem korzeniowym (o czym wspomniał już).

Limitując światło limitujesz prędkość pobierania pierwiastków.

Carbo podawaj może Cię na razie uchronić przed glonami po zaprzestaniu nawożenia, na pewno w jakiś sposób wpłynie to na równowagę w akwa.

Co do pełnego nawożenia solami wystarczy mieć testy na  NO3 i PO4. Waga nie potrzebna, sole można przeliczyć na ml i tak później robisz korekty.

Nawozy to nie jest żadna chemia, to samo praktycznie masz w akwa dzięki rybom, karmieniu i rozkładaniu się roślin, czyli tam też masz samą chemię. Zresztą... H2O - chemia?

Sole za grosze, tak około na pół roku, 2 litry wody destylowanej (roztwory w 4 butelkach 0,5 l np po wodzie do picia).

Nawożenie z 0,5 roztworu jest na prawie 2 miesiące - licząc że będziesz nawoził po 10 ml dziennie.

To nie są w cale duże koszty, tylko testy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Bardzo możliwe jest, że miał przedtem całkiem odmienne parametry wody, połamane liście.

A żebyś wiedział bo niecały miesiąc temu dostałem to akwa od koleżanki ze wszystkim. Był już temat o tym odpowiednim dziale. Musiałem to jakoś przywieźć do domu i woda była spuszczona do zera (oczywiście bez rybek) tylko podłoże było wilgotne z ozdobami i roślinami. Robiłem akwa od nowa na ziemi ogrodowej i na żwirku bazaltowym. Wcześniej był jakiś zwykły żwir rzeczny.

Dzisiaj się przyglądam i widzę że jedna sadzonka nurzańca wypuściła kłącze które przebiło się do powierzchni. Chyba mój błąd polegał na tym że za głeboko zasadziłem sadzonki.

 

Co do nawożenia jeżeli się zdecyduję to będę musiał jednak kupić NO3 i PO4 w kropelkach. :) NO3 mam na pasku JBL'a ale nawet teraz wskazuje mi między 50 a 100. Czyli nie dokładnie tylko poglądowo.

 

 

 

Nawozy to nie jest żadna chemia, to samo praktycznie masz w akwa dzięki rybom, karmieniu i rozkładaniu się roślin, czyli tam też masz samą chemię

Dlatego ja przy podmiankach nie odmulam podłoża bo szkoda mi tych rybich "nawozów' :) Poza tym bym sobie bagna w akwa na robił przy odmulaniu na ziemi ogrodowej pod żwirem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...