Jump to content

Brudna woda w akwarium


Recommended Posts

Witam zakupiłem wczoraj roślinkę heńka oraz bojownika ( akwarium co prawda ma dopiero tydzień ale szkoda mi było bojownika w tym małym słoiczku co nawet nie ma jak się ruszyć . Sprawdzam No2 i No3 i resztę parametrów wody )

temperatura to 25*C

No3 10

No2 0

Ph 7

Gh 16

Kh 7

( sprawdzałem wczoraj i dzisiaj parametry wody )

Oświetlenie 25W

Podłoże żwir rzeczny

W moim akwarium zrobiła się brudna woda ( to znaczy że taka jak bym nie wypłukał żwirku a płukałem ) . Zabarwienie może być spowodowane  ruszaniem podłoża ( w akwarium przez tydzień nic nie żyło tylko żwirek woda filtr i grzałka ) . I pojawia się pytanie co zrobić aby woda była krystaliczna ? Mam węgiel aktywny lecz nie wiem czy on nie wyciągnie wszystkiego z wody ( wczoraj dałem węgiel w płynie kobaltosan  żelazo i nawóz dla roślin ( wszystko zgodnie z zaleceniami producenta ) .

I teraz 2 pytanie co zrobić żeby filtr miał mniejszą moc ( jest to filtr z deszczownicą zmniejszyłem na nim moc jest maksymalnie na - i wydaje mi się że jak na bojownika jest zbyt duży ruch wody pod taflą wody )

Dziękuję za odpowiedzi

PS : Akwarium 25 l ( zapomniałem dodać :) )

Edited by Fishu300
Link to comment
Share on other sites

To ustaw deszczownicę 2-3cm ponad powierzchnią  wody skierowaną bezpośrednio w dół to nie będzie takiej pralki,też tak miałem w 25l.Węgiel aktywowany stosuję się po lekach w celu ich usunięcia już po zakończonym leczeniu.A co masz w filtrze?

Edited by Deadmau5
Link to comment
Share on other sites

W filtrze mam oryginalną gąbkę ( z małymi otworkami ) Chyba sobie poradziłem z deszczownicą bo dałem gazę ( taką jak do opatrunków ) tam gdzie gąbka oraz tam jak wychodzi woda z filtra troszkę się zdławił i wydaje mi się że jest ok bojownik pływa bez większego problemu :) i go nie przysysa do filtra :)

Link to comment
Share on other sites

 

 

zakupiłem wczoraj roślinkę heńka oraz bojownika ( akwarium co prawda ma dopiero tydzień ale szkoda mi było bojownika w tym małym słoiczku

Po co doradzasz innym jak sam pokazujesz nieodpowiedzialne zachowanie.

 

 

 

No3 10 No2 0

Za to dam sobie rękę uciąć...

 

 

W moim akwarium zrobiła się brudna woda ( to znaczy że taka jak bym nie wypłukał żwirku a płukałem )

To jest wynik Twojego egoistycznego wpuszczenia rybek a nie zwalania winy na podłoże. Cykl azotowy się nie zamknął.

Egoistycznego bo myślałeś o Swojej przyjemności ich oglądania a nie o ich zdrowiu.

Link to comment
Share on other sites

@@Mapet,  OK zgodzę się że  nie powinienem wpuszczać ryby w niedojrzałym akwarium ( ile 1 ryba może azotu wytwarzać... ? ) Jeśli chodzi o No2 i No3 to co mam Ci film zrobić jak robię badanie wody  ? Chyba rękę stracisz  ( nigdy bym nie wpuścił ryby do wody gdzie jest nawet 1 mg/l bo to stężenie jest też szkodliwe ). A jeśli chodzi oto aby nie było azotu to mam zamiar robić podmiany 30 % co 3 dni i tak przez miesiąc bo podmiany w niedojrzałym akwa powodują dłuższy czas dojrzewania ...

PS Moje " egoistyczne zachowanie " Nie wywoła szkód w przeciwieństwie do trzymania tej biednej ryby w plastikowym kubeczku bez ogrzewania ( temp w sklepie to zaledwie 21 * więc nieodpowiednia dla tego gatunku ryb ) i to tam pewnie ile azotu było skoro ryba robiła pod siebie ... Na pewno egoistyczne zachowanie ... myślenie o rybie która jest zamknięta w takim czymś ... . Nie czuję się winnym za to że doradzam innym i ich krytykuje za wpuszczenie 30 ryb do jakiejś puszki i do nie dojrzałego akwa bo jak wspominałem TO 1 RYBA A NO2 0 ( samice kupię za jakiś miesiąc puki co kwarantanna dojrzewa )

Edited by Fishu300
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Na miejsce kupionej przez Ciebie, przybędzie następna i takim kupowaniem napędzasz interes sklepu i myślisz, że następna będzie w akwarium?

Takie podejście nie jest dobre tym bardziej, że wpuściłeś rybę do niedojrzałego akwa.

Co z tego że doradzasz innym inaczej jak sam robisz całkiem odwrotnie?

Cykl się dopiero u Ciebie rozpoczął.

Na 25 L niestabilnego akwarium 1 ryba i 1 ślimak to BARDZO dużo.

Kwarantana nie dojrzewa, w kwarantannie często się podmienia wodę.

Link to comment
Share on other sites

Woda wygląda już prawie normalnie . Dlaczego para Bojowników w 25 l to pomyłka ? Widziałem sporo propozycji do 25l harem bojownika i krewetki RC . Ale chętnie wysłucham opinii innych . Co do posta @@Mapet, to w ten sposób nie pomyślałem że na miejsce tej ryby trafi się kolejny nieszczęśnik albo dwa bo stwierdzą że schodzą i będą kupowali zapas ... . Jeśli chodzi o mojego bojownika to wygląda że ma się dobrze " stroszy się do szyby " tylko on chyba nie wie co to pokarm mrożony bo jak go dzisiaj karmie to niechętnie podpływa do jedzenia ale jak podpłynie to je zjada więc jest chyba ok :) woda na podmianę już stoi i czekam do jutra żeby była odstana . Dzięki za poinformowanie mnie z kwarantanna myślałem że to tak samo trzeba jak z restartem że 2 akwarium musi być dojrzałe ale póki co wstrzymam się z kupnem samicy .

Link to comment
Share on other sites

No2 0

Taka sytuacja... w moim zbiorniku, podczas dojrzewania. NO2 przez 3 tygodnie wynosiło ZERO. Potem gwałtownie zaczęło rosnąć do wartości  ponad 3 mg/l. Spadło dopiero po 4 tygodniu od zalania do wartości zerowych. Wniosek : to że w twoim zbiorniku NO2 obecnie ma wartości zerowe (jak wyżej pisałeś, akwarium masz zalane od tygodnia), nie znaczy że cykl azotowy się domknął i jest ona "bezpieczna" dla mieszkańców. Popieram Mapeta i nie zmieni tego pogląd o ratowaniu ryb ze sklepu i przenoszenie ich do dojrzewającego baniaka. Może nie mam racji, czas pokaże, na szczęście to nie moje akwarium ;-) .

Edited by andy102
Link to comment
Share on other sites

@@andy102, Tak więc z tego co zrozumiałem czekanie 2 tygodni na dojrzewanie akwarium nie daje żadnej pewności że akwarium jest dojrzałe .. Tak więc nawet jeśli bym zaczekał ten tydzień to i tak była by szansa że będzie No2 rozumiem że mniejsza ale i tak by była więc wyzywanie mnie od egoistów jest wyraźnie nie na miejscu ...

Link to comment
Share on other sites

Tak, Fishu300, czekając 2 tygodnie, ba nawet miesiąc czasami nie daje żadnej pewności że akwarium jest dojrzeje. Akwarium uznajemy za dojrzałe gdy cykl azotowy się domknie (mierzymy parametry chemiczne wody) i dopiero wtedy wpuszczamy do zbiornika pierwszych mieszkańców, nie prędzej. Poczytaj wątki o cyklu azotowym, o obiegu azotu w akwarium, jest tego pełno wszędzie, na tym forum też.

Edited by andy102
Link to comment
Share on other sites

 

 

Tak więc z tego co zrozumiałem czekanie 2 tygodni na dojrzewanie akwarium nie daje żadnej pewności że akwarium jest dojrzałe .. Tak więc nawet jeśli bym zaczekał ten tydzień to i tak była by szansa że będzie No2 rozumiem że mniejsza ale i tak by była więc wyzywanie mnie od egoistów jest wyraźnie nie na miejscu ...

 

Rozumiesz co Andy napisał?

Minimum przyjęte jest 2 tygodnie, Andy podał Ci przykład jak u niego dojrzewało dużo dłużej.

A po jakim czasie Ty "wpadłeś" do sklepu "ratować" rybkę?

Po TYGODNIU! Byś trochę uzupełnił Swoją wiedzę to byś to dokładnie wiedział.

Dlatego zachowałeś się egoistycznie, a Swoimi tłumaczeniami i próbami usprawiedliwiania się pokazujesz jeszcze, że nie potrafisz czytać ze zrozumieniem.

 

 

 

I ewentualnie co mam robić żeby zapobiedz " tragedii "

Częste małe podmiany. I teraz, dzięki temu, na pewno zbiornik będzie Ci dojrzewał o wiele dłużej jak normalnie.

Link to comment
Share on other sites

Dlaczego dłużej skoro azot jest wytwarzany przez rybę i dzięki temu bakterie mają jedzenie i się lepiej rozwijają . Kiedyś czytałem że do dojrzewającego akwa można wpuścić parkę gupików właśnie żeby szybciej dojrzało

Link to comment
Share on other sites

Ok poczytam bo nigdy się nie zagłębiałem w ten temat bo wydawało mi się że to najmniej ważne . Problem wody w akwarium się sam rozwiązał , dzisiaj jak zrobiłem podmiankę ( około 5 l +/- ) to woda którą wylałem kryształ . Dzięki za odp . W temacie pojawiło się jeszcze 1 moje pytanie jak zmniejszyć ruch wody w akwarium bo myślałem że sam rozwiązałem ten problem lecz się myliłem zatkanie gazą nie przyniosło zamierzonych efektów po 2 dniach drobniutkie przerwy w gazie zapchały się i wtedy woda niemalże całkowicie stanęła  . Rozwiązanie kolegi up mi nie pomoże ponieważ woda owszem nie porusza się w sposób przeszkadzający bojownikowi lecz nie będzie " syf " się wciągał do filtra zrobi się tylko " zapętlenie " bo woda z wyrzucona z deszczownicy zostanie z powrotem wciągnięta do filtra a wszystkie " odchody " nie podpłyną  do filtra i nie zostaną wciągnięte . Więc co zrobić z deszczownicą żeby  zmniejszyć ruch wody  ? Rozwiercenie nie wchodzi w grę ponieważ filtr jest jeszcze na +2 latach gwarancji i nie chciał bym jej stracić


PS skąd biorą się te bakterie ? :D już przeczytałem lekturę ale nie znalazłem skąd się biorą  , pewnie nikogo to nie interesuje ( mnie interesuje ) i dlatego pytam skąd skoro woda jest chlorowana więc nie ma w niej ich zarodników a sprzęt jest sterylny 

Tak w ogóle sory mapet miałeś racje źle postąpiłem ( niełatwo mi to przychodzi ale taka prawda )

Edited by Fishu300
Link to comment
Share on other sites

Bakterie tworzą się  podczas rozkładania szczątków roślin,resztek pokarmu dlatego niektórzy podczas dojrzewania akwarium wrzucają trochę pokarmu.Można też kupić biostartery i wlać do filtra na wkłady filtracyjne żeby przyśpieszyć ten proces.Ja ustawiłem deszczownicę ponad powierzchnią wody bezpośrednio w dół i problemu z filtracją w 25l nie było ,a miałem chińczyka przez ponad rok ;-)

Edited by Deadmau5
Link to comment
Share on other sites

 

 

PS skąd biorą się te bakterie ? :D już przeczytałem lekturę ale nie znalazłem skąd się biorą , pewnie nikogo to nie interesuje ( mnie interesuje ) i dlatego pytam skąd skoro woda jest chlorowana więc nie ma w niej ich zarodników a sprzęt jest sterylny

No skoro nie wiesz skąd się biorą, to jeszcze wiele lektury przed Tobą :icon_e_biggrin: . Poszukaj w necie o procesie nitryfikacji, tam znajdziesz odpowiedzi.

Wielki plus za to, że przyznałeś się do błędu ;-) .

Link to comment
Share on other sites

Niestety dziś w moim akwarium pojawiło się No2 i to w stężeniu około 2,5 . Podmieniłem około 7,5 l wody co jeszcze mogę zrobić ? Bojownikowi ogon nie wiem jak to nazwać ... ( tak jak by mu coś zjadło kawałek ogona ( wiem że to od azotu ) ) . Czy bojownika przenieść do kwarantanny ( aby był odizolowany od azotu a w kwarantannie bym podmieniał z 75 % wody dziennie ( kwarantanna ma 6l + ) ( nie mam nic większego ) . Czytałem że można wstrzymać się z karmieniem ryb przez ten czas co jest azot ale nie chciałbym głodzić tej rybki bo co ona komu zrobiła ( wiem że rybą się robi głodówkę 1 dniową raz w tygodniu ale np 3 dni to zbyt dużo ? ) ( Ryba się zachowuje dobrze ( jest cały czas głodna pływa normalnie tylko ten ogon ) I jeszcze jedno co zrobić żeby rybie się ładnie zagoił ogon ?

Link to comment
Share on other sites

 

 

Niestety dziś w moim akwarium pojawiło się No2 i to w stężeniu około 2,5

Aż chciałoby się powiedzieć "a nie mówiłem..."

 

 

 

Podmieniłem około 7,5 l wody

Podmieniając wodę w dojrzewającym zbiorniku, wydłużysz okres jego dojrzewania.

 

Ja bym przeniósł Bojownika do innego zbiornika, skoro masz taką możliwość, a głównemu baniakowi dał spokojnie dojrzeć.

Na temat podmian w zbiorniku "kwarantannowym" nie będę się wypowiadał, bo nie mam z tym doświadczenia.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...