Skocz do zawartości

Brudna woda w akwarium


Rekomendowane odpowiedzi

Witam zakupiłem wczoraj roślinkę heńka oraz bojownika ( akwarium co prawda ma dopiero tydzień ale szkoda mi było bojownika w tym małym słoiczku co nawet nie ma jak się ruszyć . Sprawdzam No2 i No3 i resztę parametrów wody )

temperatura to 25*C

No3 10

No2 0

Ph 7

Gh 16

Kh 7

( sprawdzałem wczoraj i dzisiaj parametry wody )

Oświetlenie 25W

Podłoże żwir rzeczny

W moim akwarium zrobiła się brudna woda ( to znaczy że taka jak bym nie wypłukał żwirku a płukałem ) . Zabarwienie może być spowodowane  ruszaniem podłoża ( w akwarium przez tydzień nic nie żyło tylko żwirek woda filtr i grzałka ) . I pojawia się pytanie co zrobić aby woda była krystaliczna ? Mam węgiel aktywny lecz nie wiem czy on nie wyciągnie wszystkiego z wody ( wczoraj dałem węgiel w płynie kobaltosan  żelazo i nawóz dla roślin ( wszystko zgodnie z zaleceniami producenta ) .

I teraz 2 pytanie co zrobić żeby filtr miał mniejszą moc ( jest to filtr z deszczownicą zmniejszyłem na nim moc jest maksymalnie na - i wydaje mi się że jak na bojownika jest zbyt duży ruch wody pod taflą wody )

Dziękuję za odpowiedzi

PS : Akwarium 25 l ( zapomniałem dodać :) )

Edytowane przez Fishu300
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ustaw deszczownicę 2-3cm ponad powierzchnią  wody skierowaną bezpośrednio w dół to nie będzie takiej pralki,też tak miałem w 25l.Węgiel aktywowany stosuję się po lekach w celu ich usunięcia już po zakończonym leczeniu.A co masz w filtrze?

Edytowane przez Deadmau5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W filtrze mam oryginalną gąbkę ( z małymi otworkami ) Chyba sobie poradziłem z deszczownicą bo dałem gazę ( taką jak do opatrunków ) tam gdzie gąbka oraz tam jak wychodzi woda z filtra troszkę się zdławił i wydaje mi się że jest ok bojownik pływa bez większego problemu :) i go nie przysysa do filtra :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

zakupiłem wczoraj roślinkę heńka oraz bojownika ( akwarium co prawda ma dopiero tydzień ale szkoda mi było bojownika w tym małym słoiczku

Po co doradzasz innym jak sam pokazujesz nieodpowiedzialne zachowanie.

 

 

 

No3 10 No2 0

Za to dam sobie rękę uciąć...

 

 

W moim akwarium zrobiła się brudna woda ( to znaczy że taka jak bym nie wypłukał żwirku a płukałem )

To jest wynik Twojego egoistycznego wpuszczenia rybek a nie zwalania winy na podłoże. Cykl azotowy się nie zamknął.

Egoistycznego bo myślałeś o Swojej przyjemności ich oglądania a nie o ich zdrowiu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@@Mapet,  OK zgodzę się że  nie powinienem wpuszczać ryby w niedojrzałym akwarium ( ile 1 ryba może azotu wytwarzać... ? ) Jeśli chodzi o No2 i No3 to co mam Ci film zrobić jak robię badanie wody  ? Chyba rękę stracisz  ( nigdy bym nie wpuścił ryby do wody gdzie jest nawet 1 mg/l bo to stężenie jest też szkodliwe ). A jeśli chodzi oto aby nie było azotu to mam zamiar robić podmiany 30 % co 3 dni i tak przez miesiąc bo podmiany w niedojrzałym akwa powodują dłuższy czas dojrzewania ...

PS Moje " egoistyczne zachowanie " Nie wywoła szkód w przeciwieństwie do trzymania tej biednej ryby w plastikowym kubeczku bez ogrzewania ( temp w sklepie to zaledwie 21 * więc nieodpowiednia dla tego gatunku ryb ) i to tam pewnie ile azotu było skoro ryba robiła pod siebie ... Na pewno egoistyczne zachowanie ... myślenie o rybie która jest zamknięta w takim czymś ... . Nie czuję się winnym za to że doradzam innym i ich krytykuje za wpuszczenie 30 ryb do jakiejś puszki i do nie dojrzałego akwa bo jak wspominałem TO 1 RYBA A NO2 0 ( samice kupię za jakiś miesiąc puki co kwarantanna dojrzewa )

Edytowane przez Fishu300
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na miejsce kupionej przez Ciebie, przybędzie następna i takim kupowaniem napędzasz interes sklepu i myślisz, że następna będzie w akwarium?

Takie podejście nie jest dobre tym bardziej, że wpuściłeś rybę do niedojrzałego akwa.

Co z tego że doradzasz innym inaczej jak sam robisz całkiem odwrotnie?

Cykl się dopiero u Ciebie rozpoczął.

Na 25 L niestabilnego akwarium 1 ryba i 1 ślimak to BARDZO dużo.

Kwarantana nie dojrzewa, w kwarantannie często się podmienia wodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda wygląda już prawie normalnie . Dlaczego para Bojowników w 25 l to pomyłka ? Widziałem sporo propozycji do 25l harem bojownika i krewetki RC . Ale chętnie wysłucham opinii innych . Co do posta @@Mapet, to w ten sposób nie pomyślałem że na miejsce tej ryby trafi się kolejny nieszczęśnik albo dwa bo stwierdzą że schodzą i będą kupowali zapas ... . Jeśli chodzi o mojego bojownika to wygląda że ma się dobrze " stroszy się do szyby " tylko on chyba nie wie co to pokarm mrożony bo jak go dzisiaj karmie to niechętnie podpływa do jedzenia ale jak podpłynie to je zjada więc jest chyba ok :) woda na podmianę już stoi i czekam do jutra żeby była odstana . Dzięki za poinformowanie mnie z kwarantanna myślałem że to tak samo trzeba jak z restartem że 2 akwarium musi być dojrzałe ale póki co wstrzymam się z kupnem samicy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No2 0

Taka sytuacja... w moim zbiorniku, podczas dojrzewania. NO2 przez 3 tygodnie wynosiło ZERO. Potem gwałtownie zaczęło rosnąć do wartości  ponad 3 mg/l. Spadło dopiero po 4 tygodniu od zalania do wartości zerowych. Wniosek : to że w twoim zbiorniku NO2 obecnie ma wartości zerowe (jak wyżej pisałeś, akwarium masz zalane od tygodnia), nie znaczy że cykl azotowy się domknął i jest ona "bezpieczna" dla mieszkańców. Popieram Mapeta i nie zmieni tego pogląd o ratowaniu ryb ze sklepu i przenoszenie ich do dojrzewającego baniaka. Może nie mam racji, czas pokaże, na szczęście to nie moje akwarium ;-) .

Edytowane przez andy102
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@@andy102, Tak więc z tego co zrozumiałem czekanie 2 tygodni na dojrzewanie akwarium nie daje żadnej pewności że akwarium jest dojrzałe .. Tak więc nawet jeśli bym zaczekał ten tydzień to i tak była by szansa że będzie No2 rozumiem że mniejsza ale i tak by była więc wyzywanie mnie od egoistów jest wyraźnie nie na miejscu ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, Fishu300, czekając 2 tygodnie, ba nawet miesiąc czasami nie daje żadnej pewności że akwarium jest dojrzeje. Akwarium uznajemy za dojrzałe gdy cykl azotowy się domknie (mierzymy parametry chemiczne wody) i dopiero wtedy wpuszczamy do zbiornika pierwszych mieszkańców, nie prędzej. Poczytaj wątki o cyklu azotowym, o obiegu azotu w akwarium, jest tego pełno wszędzie, na tym forum też.

Edytowane przez andy102
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tak więc z tego co zrozumiałem czekanie 2 tygodni na dojrzewanie akwarium nie daje żadnej pewności że akwarium jest dojrzałe .. Tak więc nawet jeśli bym zaczekał ten tydzień to i tak była by szansa że będzie No2 rozumiem że mniejsza ale i tak by była więc wyzywanie mnie od egoistów jest wyraźnie nie na miejscu ...

 

Rozumiesz co Andy napisał?

Minimum przyjęte jest 2 tygodnie, Andy podał Ci przykład jak u niego dojrzewało dużo dłużej.

A po jakim czasie Ty "wpadłeś" do sklepu "ratować" rybkę?

Po TYGODNIU! Byś trochę uzupełnił Swoją wiedzę to byś to dokładnie wiedział.

Dlatego zachowałeś się egoistycznie, a Swoimi tłumaczeniami i próbami usprawiedliwiania się pokazujesz jeszcze, że nie potrafisz czytać ze zrozumieniem.

 

 

 

I ewentualnie co mam robić żeby zapobiedz " tragedii "

Częste małe podmiany. I teraz, dzięki temu, na pewno zbiornik będzie Ci dojrzewał o wiele dłużej jak normalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok poczytam bo nigdy się nie zagłębiałem w ten temat bo wydawało mi się że to najmniej ważne . Problem wody w akwarium się sam rozwiązał , dzisiaj jak zrobiłem podmiankę ( około 5 l +/- ) to woda którą wylałem kryształ . Dzięki za odp . W temacie pojawiło się jeszcze 1 moje pytanie jak zmniejszyć ruch wody w akwarium bo myślałem że sam rozwiązałem ten problem lecz się myliłem zatkanie gazą nie przyniosło zamierzonych efektów po 2 dniach drobniutkie przerwy w gazie zapchały się i wtedy woda niemalże całkowicie stanęła  . Rozwiązanie kolegi up mi nie pomoże ponieważ woda owszem nie porusza się w sposób przeszkadzający bojownikowi lecz nie będzie " syf " się wciągał do filtra zrobi się tylko " zapętlenie " bo woda z wyrzucona z deszczownicy zostanie z powrotem wciągnięta do filtra a wszystkie " odchody " nie podpłyną  do filtra i nie zostaną wciągnięte . Więc co zrobić z deszczownicą żeby  zmniejszyć ruch wody  ? Rozwiercenie nie wchodzi w grę ponieważ filtr jest jeszcze na +2 latach gwarancji i nie chciał bym jej stracić


PS skąd biorą się te bakterie ? :D już przeczytałem lekturę ale nie znalazłem skąd się biorą  , pewnie nikogo to nie interesuje ( mnie interesuje ) i dlatego pytam skąd skoro woda jest chlorowana więc nie ma w niej ich zarodników a sprzęt jest sterylny 

Tak w ogóle sory mapet miałeś racje źle postąpiłem ( niełatwo mi to przychodzi ale taka prawda )

Edytowane przez Fishu300
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bakterie tworzą się  podczas rozkładania szczątków roślin,resztek pokarmu dlatego niektórzy podczas dojrzewania akwarium wrzucają trochę pokarmu.Można też kupić biostartery i wlać do filtra na wkłady filtracyjne żeby przyśpieszyć ten proces.Ja ustawiłem deszczownicę ponad powierzchnią wody bezpośrednio w dół i problemu z filtracją w 25l nie było ,a miałem chińczyka przez ponad rok ;-)

Edytowane przez Deadmau5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

PS skąd biorą się te bakterie ? :D już przeczytałem lekturę ale nie znalazłem skąd się biorą , pewnie nikogo to nie interesuje ( mnie interesuje ) i dlatego pytam skąd skoro woda jest chlorowana więc nie ma w niej ich zarodników a sprzęt jest sterylny

No skoro nie wiesz skąd się biorą, to jeszcze wiele lektury przed Tobą :icon_e_biggrin: . Poszukaj w necie o procesie nitryfikacji, tam znajdziesz odpowiedzi.

Wielki plus za to, że przyznałeś się do błędu ;-) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety dziś w moim akwarium pojawiło się No2 i to w stężeniu około 2,5 . Podmieniłem około 7,5 l wody co jeszcze mogę zrobić ? Bojownikowi ogon nie wiem jak to nazwać ... ( tak jak by mu coś zjadło kawałek ogona ( wiem że to od azotu ) ) . Czy bojownika przenieść do kwarantanny ( aby był odizolowany od azotu a w kwarantannie bym podmieniał z 75 % wody dziennie ( kwarantanna ma 6l + ) ( nie mam nic większego ) . Czytałem że można wstrzymać się z karmieniem ryb przez ten czas co jest azot ale nie chciałbym głodzić tej rybki bo co ona komu zrobiła ( wiem że rybą się robi głodówkę 1 dniową raz w tygodniu ale np 3 dni to zbyt dużo ? ) ( Ryba się zachowuje dobrze ( jest cały czas głodna pływa normalnie tylko ten ogon ) I jeszcze jedno co zrobić żeby rybie się ładnie zagoił ogon ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Niestety dziś w moim akwarium pojawiło się No2 i to w stężeniu około 2,5

Aż chciałoby się powiedzieć "a nie mówiłem..."

 

 

 

Podmieniłem około 7,5 l wody

Podmieniając wodę w dojrzewającym zbiorniku, wydłużysz okres jego dojrzewania.

 

Ja bym przeniósł Bojownika do innego zbiornika, skoro masz taką możliwość, a głównemu baniakowi dał spokojnie dojrzeć.

Na temat podmian w zbiorniku "kwarantannowym" nie będę się wypowiadał, bo nie mam z tym doświadczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...