Skocz do zawartości

Roślinki w baniaczku 390l


lizak
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam akwarium 390l z dyskowcami. Problemem w moim akwarium jest dobór roślin. Zasadniczą przeszkodą jest oświetlenie led w postaci pasków. Nie wiem jak policzyć W/l (jestem kiepski z fizyki ). 5 m diod na moc 24W czy to wystarczy? Diody o mocy 24W dają tyle światła co..? Nigdy nie umiałem na to pytanie sobie odpowiedzieć. W akwarium mam temp 28 stopni celsjusza, pH 6-7, twardość poniżej 10. Mam w akwarium okazałą żabnicę, zwartkę i jeszcze lobelię chyba, która zdechła po awarii oświetlenia. Z przodu posadziłem cyperusa, który kiepsko się rozwija, ale żyje. Co poprawić, a jeśli wszystko jest ok to polecacie na tło i na trawniczek? Może ktoś poleci dobry sklep internetowy? Nie chcę mieć akwarium roślinnego, ale lubię zielsko :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz podać więcej informacji o rodzaju diod jakie są montowane na taśmie a przynajmniej ich wymiary. Ale już w tej chwili zastanawiam się czy tam wogóle widać ryby? Wstępnie mogę celować że jest to około 1800lm czyli odpowiednik 20W żarówki t5 lub 24W t8. Dodaj jakieś zdjęcia jak to wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie baniaczka i metka od diod, może wina barwy?

 

Edit: zdjęcia nie mogę dodać :/

Dane z metki : 1000lm, IP-63, P-24W, I-2A, U-12V, wielkość diod (chyba)-300 (3528), barwa 2800- 3200 k

Edytowane przez lizak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

jeśli chcesz rośliny średnio wymagające to 0,5w/l czyli 390:2=195W w
Co daje +- 18000 lumenów, powiedzmy że mając 9000 mogłabyś hodować cieniolubne więc sama widzisz jaka tu jest przepaść, nie mówiąc już że barwa tak jak pisał Tomek 6500 jako podstawowa dla roślin. Proponuje zakupić świetlówki t5 na tą chwilę są najlepszym rozwiązaniem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może inaczej. Dyskowce zazwyczaj na podwodnych łąkach się nie pasą, wody w jakich żyją zazwyczaj słabo sprzyjają rozwojowi roślinności.

Może warto zastosować inne rozwiązanie. Zamiast próbować doświetlić cały zbiornik, przeliczać to nieszczęsne Waty na litry/lumeny/że coś tam, spróbuj zastosować oświetlenie punktowe. Tylko w miejscach gdzie są rośliny (najlepiej jakieś żabienice). Da to dodatkowo jakiś ciekawy efekt wizualny (miejsca rozświetlone słońcem przebijającym się przez szczelinę w koronach drzew, reszta pogrążona w lekkim półmroku).

Ale jak to rozwiązać, to wybacz, ale bez podstawowych informacji o akwarium nie zgadniemy. Ja obstawiam że masz akwa narożne z pokrywą, ale czy tak jest w rzeczywistości? Czy może masz zwykłe proste z jakąś belką oświetleniową (na której można by zamontować np. naświetlacze ledowe)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety narożne. Pokrywa marki Wromak miała dwie świetlówki T8 30W z przodu. Kiedyś szukałem tego typu pokrywy z lepiej rozmieszczonym oświetleniem, ale nic nie znalazłem. Więcej niż dwóch świetlówek dołożyć też nie mogę, bo nie ma na to po prostu miejsca...

Edytowane przez lizak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...