Skocz do zawartości

Wiarygodność Testów


antyradar1
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , dzisiaj postanowiłem troszke eksperymentować z testami takimi jak K , Fe ZOOLEK
Mianowicie nalałem do pojemnika  5l wody demineralizowanej z stacji benzynowej.
Zrobiłem testy wody kranowej oraz wody demineralizowanej - na wszelki wypadek zeby się nie okazało że woda z stacji to woda z pobliskiego zbiornika a woda z kranu ma więcej pierwiastków niż powinno być w akwarium :-)

Test Fe firmy Zoolek
Kran - ledwo 0,1
Stacja - 0,0
Test K firmy Zoolek
Kran - na 100% poniżej 3 - najniższa skala na teście 
Stacja - na 100% poniżej 3 - najniższa skala na teście

Kolejny test z solami
Do pojemnika z wodą z stacji dodałem roztwór K2SO4  12,5g/500ml  w ilości 2,2ml + 2,3ml + 2,2ml powinno wyjść  5 mg/l - 10 mgl/l - 15mgl/l

Test K firmy Zoolek -  7 mg/l - 13mg/l - 18mg/l   
Do pojemnika z wodą z stacji dodałem roztwór Chelat żelaza 8% 12,5g/500ml  w ilości 0,5 ml + 0,5 ml powinno wyjść na teście 0,2 mg/l - 0,4 mg/l
Test Fe firmy Zoolek - 0,20 mg/l - 0,5 mg/l

 W poniedziałek do  stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Katowicach dam do zbadania wode z akwarium oraz wodę z kranu 
Mg, Ca, K, Fe, NO3 ale przed podaniem nawozów rano dla siebie też wezmę 1 butelkę wody i po badaniach porównam wyniki z laboratorium i moich testów które posiadam i zamierzam porównać.

SERA - NO3 , Fe

JBL - NO3, PO4, 

 

Bardzo proszę podzielić się doświadczeniami z testów różnych firm 

 

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawe i przydatne doświadczenia.

 

1. Jeżeli na czystej wodzie wyszedł K=3mg/l a na bank powinno być 0mg/l, to jest to margines błędu. Czyli jeśli wyszło Ci 7mg/l to trzeba odjąć 3mg/l i masz ładnie 5, 10, 15mg/l ! :)

2. W przypadku określania kolorystycznego, to najsłabszym ogniwem jest ludzkie oko. Każdy widzi nieznacznie inaczej te barwy.

3. Co do Mg, Ca - zbadaj gH, kH i zerknij na parametry stacji wodociągowej.

 

Ps. Nie używam no3 zooleka, bo pokazywał 100mg/l kiedy faktycznie było 10mg/l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawe i przydatne doświadczenia.

 

1. Jeżeli na czystej wodzie wyszedł K=3mg/l a na bank powinno być 0mg/l, to jest to margines błędu. Czyli jeśli wyszło Ci 7mg/l to trzeba odjąć 3mg/l i masz ładnie 5, 10, 15mg/l ! :)

2. W przypadku określania kolorystycznego, to najsłabszym ogniwem jest ludzkie oko. Każdy widzi nieznacznie inaczej te barwy.

3. Co do Mg, Ca - zbadaj gH, kH i zerknij na parametry stacji wodociągowej.

 

Ps. Nie używam no3 zooleka, bo pokazywał 100mg/l kiedy faktycznie było 10mg/l.

Tak też zrobiłem wyniki testów z laboratorium do odbioru w wtorek Ca Mg NO3 Fe K i Twardość (woda z kranu)- Cena około 200 zł

NIestety ceny są sporę i nie stać mnie było na 2 próbki - i tak mi żona powiedział że będę te moje nawozy dostawał na obiad do końca miesiąca.

Ale ja jestem osobą dociekliwą i meczyły mnie  objawy w akwarium tzn. wykręcone liście, załamane igiełki w połowie do dołu oraz dziury w liściach   to drugą próbkę ( woda z akwarium ) oddałem do innego laboratorium na zawartość Potasu, dzisiaj otrzymałem wynik  

A teraz będzie SZOK  :shock: zawartość K 32,8 mg/l +- 2,3.

Jeszcze bardziej śmieszniejsze jest to że tą samą wodę zbadałem w dniu oddania próbki TEST ZOOLEK K wynik 20 mg/l

W wtorek juz będzie wiadomo ile Ca i Mg wtedy będzie można coś kombinować - tworzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo kasy wydałeś. Taniej byłoby zakupić sprzęcior do samodzielnego badania. Żonie nie dziwie się :) Pozdrów ode mnie :) Wykręcone liście to K:Ca:Mg. 

 

A teraz będzie SZOK   :shock: zawartość K 32,8 mg/l +- 2,3

 

Dlaczego szok ? To nie są kosmiczne ilości. Ciekawe skąd taka rozbieżność w pomiarze labo i zooleka ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam tanich sprzętów do badania - niby jakie to sprzęty

 

Odczynniki, chemia, szkło i jechane. Przy częstych badaniach i dokładnych wyjdzie o wiele taniej.

 

 
To napewno, dlatego dalem wode do badania tym bardziej że ja nie podaje wogóle Mg

 

 

Nie musisz podawać Mg. Im twardsza woda w kranie tym więcej Mg i Ca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jeżeli jest przyjęte że stosunek No3 do Po4 to 10:1. To z formy zapisu "K:Ca:Mg" przypuszczam że w tym przypadku też jest coś takiego +/-. Jeteś kumaty gość to zamiast sprubować wyjaśnić mi jak sprawa z tym wygląda to wyjeżdżasz z Grallem Akwarystyki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie można jednoznacznie stwierdzić ile ma być K:Ca:Mg. To zależy od wielu czynników: twardości wody, podłoża, światła, i pewnie wielu innych. Pytasz mnie o coś czego nikt nie wie. 

Ten temat jest tematem chodliwym. Załóż temat o treści: Jakie stosunki Ca:Mg:K, to zleci się cała akwarystyczna śmietanka i będą dyskutować przez kolejne 12 str. Na koniec stwierdzą, że nie ma gotowego rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , dzisiaj odebrałem wyniki testów z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Katowicach.

 

Azotany 1,2 mg/l  +- 0,1

Wapń 107 mg/l  +- 6

Magnez 7,5 mg/l  +- 0,5

Potas 1,4 mg/l  +- 0,2

Żelazo  83 µg/l  +- 24

 

Twardość ogólna 297 CaCo3  +- 12        

 

Jak przeliczyć twardość ogólną ?

Czego dodać przy nawożeniu solami ?

Proszę o rady 

Edytowane przez antyradar1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , dzisiaj odebrałem wyniki testów z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Katowicach wody z kranu.


 


Azotany 1,2 mg/l  +- 0,1


Wapń 107 mg/l  +- 6


Magnez 7,5 mg/l  +- 0,5


Potas 1,4 mg/l  +- 0,2


Żelazo  83 µg/l  +- 24


 


Twardość ogólna 297 mg/l CaCo3  +- 12           ( wodociagi podali mi inna wartość 103 mg/l CaCo3 )   


 


Jak przeliczyć twardość ogólną ?


Czego dodać przy nawożeniu solami ?


Co zmniejszyć ?


Proszę o rady 


 


Test SERA KH 5 Test ZOOLEK KH 5


I tu nie wiem o co chodzi przy tescie na GH - chcialem sparwdzić jaka wartość i oba testy ZOOLEK oraz SERRA nie zabarwiają się na końcowy kolor zielony z czerwonego po przez brazowy - za to jest caly czas żółty.

Edytowane przez antyradar1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twardość ogólna 297 mg/l CaCo3 +- 12 ( wodociagi podali mi inna wartość 103 mg/l CaCo3 ) Jak przeliczyć twardość ogólną ?

Trochę duża różnica...

Tu masz kalkulator przeliczania twardości : http://www.tomkii.net/tech/twardosc_wody.html

 

 

 

I tu nie wiem o co chodzi przy tescie na GH - chcialem sparwdzić jaka wartość i oba testy ZOOLEK oraz SERRA nie zabarwiają się na końcowy kolor zielony z czerwonego po przez brazowy - za to jest caly czas żółty.

Nie pomyliłeś przypadkiem fiolek z preparatem? Nie masz 2 takich samych? Na żółto barwi się woda przy badaniu Kh, a na zielono Gh.

Edytowane przez andy102
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. No3 podbij do 10mg/l

2. Magnez bym podniósł do 25mg/l żeby Ca:Mg było 4:1.

3. Potas do 10-15mg/l

4. Żelazo w śladowej ilości. Podnieś do 0,2mg/l.

5. Twardość przelicz kalkulatorem http://www.tomkii.net/tech/twardosc_wody.html . Masz 16,6 stopni niemieckich twardości.

 

Jaki poziom fosforu ? Co z węglem ?

Edytowane przez tomeksup
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki poziom fosforu ? Co z węglem ?

Tych tesstow nie robiłem ?

Ogólnie mam problem z podawaniem Co2, czy podaje 5b/s czy 1b/s PH mi sie nie zmienia jest na poziomie 7,0

Zastanawia mnie Twardość ogólna skoro w wodociągach sprawdzałem i CaCo3 103 mg/l a dzisiaj odebralem wynik i CaCo3 297 mg/l skąd taka róznica ?

Robiłem dzisiaj test na GH testami Zoolek i Sera - miałem problem ponieważ z barwą wydawało mi sie ze jest caly czas kolor żolty ale teraz zrobilem i wychodzi około 8-9 GH w obu testach.

Edytowane przez antyradar1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie pomyliłeś przypadkiem fiolek z preparatem? Nie masz 2 takich samych? Na żółto barwi się woda przy badaniu Kh, a na zielono Gh.

 

Właśnie sprawdzałem kilka razy, też myślałem że pomylilem odczynniki. 

Robiłem test na GH testem ZOOLEK i SERA jest to samo 


 

 

Nie pomyliłeś przypadkiem fiolek z preparatem? Nie masz 2 takich samych? Na żółto barwi się woda przy badaniu Kh, a na zielono Gh.

Zrobiłem jeszcze raz te testy troszkę przy innym świetle i jest kolor delikatnie rózowy a zmienia się na zielony ale taki bardziej limonkowy 8-9 GH.

Zastanawia mnie jednak różnica wyników z wodociągów a z laboratorium Twardości. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj adres www strony wodociągów. Może coś zatwardza wodę ? Masz wapienie ?

1. Jeśli chodzi o zbijanie pH przez Co2. Masz w tej chwili wysokie gH i pewnie kH, to utrudnia rozpuszczanie Co2. Przy kH 16 i pH 7,0 (o ile test nie kłamie) masz 48mg/l co2 i jest go za dużo! pH przy takim kH powinieneś trzymać na poziomie 7,2-7,5. Jeśli chcesz zejść poniżej 7 z pH to musisz zbić twardość kH do 9 stopni. Przy 11 kH możesz trzymać ph nie niższe niż 7,0. Przeczytaj http://mirekkon.akwarium.net.pl/co2.htm - zwłaszcza tabelkę.

2. Skoro masz 8-9 gH i dobrze je zrobiłeś to coś mi nie pasuje. Wg CaCo3 masz gH=16,6. Czy ten test to nie jest czasem na kH ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Podaj adres www strony wodociągów.

 http://www.pwikknurow.nazwa.pl/index.php?id=162

nie wiem czy coś się dowiesz


 

 

antyradar1 prowadzi 2 równoczesne wątki i robi galimatias .

Ok namieszałem trochę, tutaj miało być o różnych testach i ich wiarygodności a w tym drugim o moich parametrach w kranie.

Przepraszam za zamieszanie tomeksup pisz w tym drugim temacie http://forum.superakwarium.pl/topic/43230-wyniki-test%C3%B3w-z-laboratorium/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno wypuścili na Mg/Ca http://allegro.pl/jbl-test-mg-i-ca-magnez-i-wapn-belio-wroclaw-i3976838526.html

Potasu jeszcze nie ma, nawet w walizce z całym zestawem testów.

Kupiłem ten test jakiś czas temu , zrobiłem 2x pomiar wody i położyłem go na szafę , leży już tam pół roku . Moim zdaniem test jest mało wiarygodny do wody słodkiej ponieważ ma za mały wskażnik pomiarowy , jedna kropla i już kolor niebieski , więc nie można stwierdzić ile dokładnie jest magnezu , owszem nadaje się do morszczaków . Więc szkoda kasy na ten test.

Tak z grubsza podałem info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...