Skocz do zawartości

Wiarygodność Testów


antyradar1
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

To może bezpośrednio napiszę o co mi chodzi. Zaczynam przechodzić na nawożenie solami, zaopatrzyłem się w:

-K2SO4

-KNO3

-KH2PO4

-MgSO4 x 7H2O

Żeby je kontrolować potrzebne są tsty. Posiadam już PH, GH, KH, NO2, NO3, PO4, na chłopski rozum powinienem kupić K, Mg no i Fe też by nie zaszkodziło.

Czy K i Mg Zooleka dadzą rade, czy faktycznie darować sobie Mg jak kolega Grzesio pisał ?

Edytowane przez Nemo7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy K i Mg Zooleka dadzą rade, czy faktycznie darować sobie Mg jak kolega Grzesio pisał ?

Te testy o których mówicie nie dadzą rady poniewaz to są testy do wody morkiej i dlatego po jednej kropli zminia wam sie barwa.

Jak narazie tylko firma zoolek wypusciła testy na Mg i Ca do wody słodkiej ale są dostępne tylko w zestawach  http://www.zoolek.pl/index.php3?id=opis_produktu&id_produktu=aquaset_2&id_kategorii=K3&id_lang=pl

 A te z ich strony które można niby kupić osobno http://www.zoolek.pl/index.php3?id=opis_produktu&id_produktu=aquatest_gh_ca_mg&id_kategorii=K3&id_lang=pl na dzień dzisiejszy są niedostępne. 

Informacje tą uzyskałem od handlowca firmy Zoolek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu jest właśnie problem jeżeli chodzi o testy pod nawożenie solami. Trzeba mieć po prostu wszystkie. I jak zwykle wychodzi na to że pojedynczo nie opłaca się kupować tylko od razu całą walizkę :(

Dla tego ja w sole się nie bawię bo szkoda mi 160zł na walizkę z testami. Wolałem za tą kwotę kupić listwę LED i nową świetlówkę oraz kilka innych przydatnych akcesorii. Używam pasków JBL'a aby mieć ogólne pojęcie o parametrach. A że mam akwa na ziemi ogrodowej to leje EasyCarbo i nie długo dojdzie jeszcze Intermag+

Edytowane przez pkmaverick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do roślinniaka potrzebne Ci głównie testy na NO3 i PO4, ewentualnie Fe.

I nie chodzi tu tylko o sole, ogólnie tyczy się to wszystkich nawozów, najlepiej utrzymywać tych pierwiastków odpowiedni stosunek.

Ilość dozowania CO2 rozpoznasz po zachowaniu ryb, tzn. dozujesz tyle, żeby przyduchy nie było.

Odczytując pH i KH i sprawdzając tabele można mieć przekłamany wynik, który nie będzie odzwierciedlał rzeczywistości.

KH i pH warto mieć ustalając parametry wody dla obsady.

Co do Mg - masz twardą wodę lejesz go mniej, potas w zależności od roślin, jego braki czy nadwyżki łatwo dosyć zauważyć (to i to lałem zawsze zgodnie z wyliczeniami kalkulatora Zulixa).

 

@pkmaverick czasami jak byś porównał odczyt pasków z kropelkami to byś się zdziwił jakie mogą być rozbieżności...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, nie dawało mi spokoju to że wystąpiła taka wielka róznica wyników z laoratorium a tymi które otrzymałem  z wodociągów tym bardziej że sporo kasy na to wydałem. Do tego doszło jeszcze to że moje testy Sera i Zoolek pokazują "Archiwum X" , kupiłem dzisiaj jeszcze jedne testy z JBL - nówki - świeże KH i GH

KRAN 

GH 1,2,3,4, kropla kolor różowy, 5 kropla kolor limonkowy - czyli wynik GH 5 

KH 1,2,3,4,kropla kolor żólty, 5 kropla kolor błękitny - czyli wynik KH 5

 

Z uwagi na to że kolega ma krewtkarium Red Cherry a mieszka piętro wyżej, testy poszły w ruch takze u niego w krewetkarium do którego wlewa przy podmianach Shrimp Mineral z Aqua Art w celu podniesienia Twardości ogólnej.

KREWETKARIUM 

GH 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10 kropla kolor różowy 11 kropla kolor limonkowy - czyli wynik GH 11

KH 1,2,3,4, kropla kolor żólty, 5 kropla kolor błekitny - czyli wynik KH 5

 

Coś mi się wydaje że wynik z wodociągów jest bardziej prawdopodny CaCo3 103 mg/l a kasa za badania poszła w błoto bo w takim razie wynik na zawartość Mg i Ca tez prawdopodobnie będzie nieprawidłowy.

Wyniki z Stacji Sanitarno Epidemilogicznej w Katowicach otrzymałem po 7 dniach roboczych od dostarczenia próbki wody, bo jak Pan Kierownik laboratorium powiedział że jedne badania robią w środę drugie w czwartek  a na żelazo i potas w piątek - w takim razie woda była przelewana z naczynia do naczynia kilkakrotnie i mogła tez zostać zanieczyszczona (tak też mi powiedział kolega ZULIX)

 

Ale skoro testy które mam w domu Sera I Zoolek pokazują Archiwum X i mają iść do śmieci to zrobiłem jescze jeden test - wiem nie robi sie testów przy sztucznym oświetleniiu.

Na białej kartce papieru przy oświetleniu 2 x moduł z krewetkarium 6500K śiatło dzienne.

Test SERA I ZOOLEK po pierwszych 4 kroplach kolor zóltawo - pomarańczowy 5 kropla jasny limonkowy - czyli wynik GH 5

 

Co wy na to ?

Proszę o opinie 

 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to kasa za badania poszła w błoto, tak uważam zapraszam do innego tematu http://forum.superakwarium.pl/topic/43230-wyniki-test%C3%B3w-z-laboratorium/

proszę też o polączenie tych 2 wątków

 

Na prośbę łączę ale nie obiecuję, że kolejność postów się nie pomiesza (ma znaczenie data i czas dodania post-a) i dyskusja nie straci sensu. Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem dlaczego tak drążysz te parametry. Oczekujesz dokładności laboratoryjnej a takiej nigdy nie osiągniesz testami. 

 

Rozbieżność pomiędzy danymi z wodociągów a stanem faktycznym pewnie wynika z faktu, że woda idzie rurami i po drodze zmienia parametry. U mnie jest różnica, ale rzędu 3-4kH.

 

Przy prowadzeniu badań chemicznych najsłabszym ogniwem jest człowiek, który:

-pobiera próby

-pakuje je

-transportuje

-przechowywuje

-wykonuje badania

 

Zobacz ile możliwości błędu.

 

Chcesz mieć idealne proporcje Ca:Mg ? Ja też do tego dążę. Bierzesz RO a z Ca i Mg robisz mineralizator o określonych stężeniach i pakujesz do Ro. Proste ?

 

Poczytaj o twardościach. Testy na kH i gH nie zawsze mierzą te wartości, które chcemy i dlatego mogą być rozbieżności.

 

Ja mam testy zooleka na kH i gH i mam normalne kolory. Nie kombinuje ze światłem. Robię to przy oknie. 

Edytowane przez tomeksup
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem dlaczego tak drążysz te parametry.

Ponieważ różnica jest ogromna i prawdopodobnie ilości Mg oraz Ca tez są inne.

 

 

U mnie jest różnica, ale rzędu 3-4kH.
 

Ja nie piszę o różnicy KH tylko Gh - tak właśnie dokładnie czytasz

 

 

 

Chcesz mieć idealne proporcje Ca:Mg

Nie chcę mieć idealnych proporcji Ca Mg, natomiast chcę wiedzieć ile mam dodać magnezu do wody poniewaz mam duze niedobory magnezu lub nadmiary Potasu 

 

 

Bierzesz RO a z Ca i Mg robisz mineralizator o określonych stężeniach i pakujesz do Ro. Proste ?

Z filtra RO są duże straty wody, ja mam i tak kosmiczne niedopłaty za wodę dlatego ten filtr odpada. Wiem jak zrobić mineralizator.

 

 

Ja mam testy zooleka na kH i gH i mam normalne kolory.

U mnie nie są normalne kolory choćby przez to że mam strasznie zaciemnione mieszkanie i kolory przez to są inne nawet przy oknie.

 

Po co te głupie komentarze typu "Nie rozumiem dlaczego tak drążysz te parametry"

Nie chcesz pomóc, nie pomagaj znajdzie się ktoś inny. PROSTE ?

Edytowane przez antyradar1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...