Jump to content

Obsada do akwarium 112l


Eito
 Share

Recommended Posts

Witam, sprawa wygląda tak że 2 tygodnie zdechł mi w akwarium aksolotl ( icon_sad.gif ) i teraz chciałbym zająć się rybkami. Nigdy wcześniej nie miałem z nimi styczności, jedynie robiły za pokarm dla aksolotla, dlatego chciałbym prosić o pomoc w wybraniu odpowiednich rybek i roślinek do akwarium osoby bardziej doświadczone. Oczywiście woda w 100% zmieniona po aksolotlu. Zostało mi po nim kilka roślinek (moczarka kanadyjska, mecz jawajski, anubias, gałęzatka i kryptokoryna), akwarium jak już wspominałem w temacie 112l 80x35x40, filtr kaskadowy FZN-2. Podłoże w postaci piasku kwarcowego 0,1-0,3mm. 

Żeby ułatwić dobór, dodam że trochę już szperałem i podobają mi się kiryski, pielęgnice ramireza i kakadu, otoski no i neonki innesa. Byłoby dobrze gdyby wszystkie te gatunki mogły znaleźć się w akwarium. Mam podstawową wiedzę na temat tych gatunków, trochę poczytałem, więc proszę się nie martwić icon_mrgreen.gif  .Co do roślinek nie przypadły mi jakieś poszczególne do gustu, więc zdam się na Wasz. Uprzedzając, widziałem aranżację czarnych wód (chyba tak to się zwało), ale jakoś niespecjalnie mi się podoba.

Z góry dziękuję za pomoc. 

Link to comment
Share on other sites

Zapomniałem podać, podam wszystkie z testera.

NO3: 10 mg/l

NO2: 0mg/l

GH (nie mam pojęcia jak to odczytać, ale na schemacie wygląda to tak):

>7°d

>7°d

>7°d

>14°d

KH: 6°d

pH: 7,2

Cl2: 0mg/l

Edited by Eito
Link to comment
Share on other sites

Problem w tym, że mam małe doświadczenie w tym temacie i nie wiem jakie gatunki i w jakich ilościach mogę umieścić w akwarium razem lub czy wymagają czegoś szczególnego. No i oczywiście jeszcze roślinki.

Edited by Eito
Link to comment
Share on other sites

Poszukaj jeszcze o GH na stronie wodociągów swojego miasta.

 

Powrzucasz szyszek olchy to obniżą pH, ale zabarwią troche wodę. Masz dostę do filtra RO?

 

Standardowa obsada z gatunkami jakie Ci się podobają to:

-Para ramirezy

-15 neonów CZERWONYCH

-8 kirysków panda

-6 otosków.

 

Plus za piasek, nie musisz zmieniać podłoża.

Link to comment
Share on other sites

Według strony, GH kranówki to 8,96-10,08oN (chyba o tą jednostkę chodzi). Niestety, nie mam dostępu do filtra RO. Co do rybek to nie dałoby się dodać jakichś/jakiegoś gatunku kosztem zmniejszenia liczby innego? Lubię różnorodność w akwarium. I czy musi być ten konkretny gatunek kirysków? Niektóre podobają mi się bardziej. Dodatkowo nie dałoby rady dołożyć jednej lub dwóch pielęgnic ramireza? Ryba bardzo ładna i raczej lepiej będzie się prezentować w liczbie 3-4 sztuk.

Edited by Eito
Link to comment
Share on other sites

Widzisz, akwarystyka to nie jak pisał wyżej Kubinar żeby nakupować sobie ryb które nam się podobają. Akwarystyka to hodowla ryb i stworzenie im optymalnych warunków do życia.

 

 

 

I czy musi być ten konkretny gatunek kirysków? Niektóre podobają mi się bardziej.

Więc poczytaj o wymaganiach ryb które chciałbyś mieć i porównaj je z parametrami wody i akwarium jakie masz. 

Nie bez powodu padła taka propozycja obsady.

Edited by andy102
Link to comment
Share on other sites

Czarne wody odpadają, w sumie to nie wygląda tak źle, ale jeżeli mam się bawić w filtry RO lub torfy to sobie odpuszczę. Dałoby się do tej obstawy dodać jednego lub dwa zbrojniki niebieskie? Ładnie się prezentują.

Link to comment
Share on other sites

Ramirer

zy to pielęniczki, a pielęgniczki to ryby terytorialne. Ramirezy to ryby, które dopierają się w pary przez całe życie. Parka w takim akwarium to max.

To nie jest duze akwarium, 2 ławice to za dużo.

 

Niestety większość ludzi idzie tym tokiem myślenia co poleca Kubinar, ja przerybiania nie polecam, jest to złe i niezbyt ładne...

 

A jakie kiryski Ci się podobają?

 

Jaka filtracja? Bo zbrojniki dużo kup produkują.

Edited by Krzysiek1702
Link to comment
Share on other sites

Sterby podoba mi się bardziej niż panda, ale w sumie to oba wyglądają ładnie i może zostać ten pandowaty. 

 

Co do filtracji, jak mówiłem filtr kaskadowy FZN-2 z gąbką, bo aksolotl nie wymagał niczego więcej, ale jest możliwość zamieszczenia wkładów, więc to nie problem. Kupy to też nie problem, po aksolotlu został mi elektryczny odmulacz Eheima, umożliwia odmulanie bez odsysania wody.

Edited by Eito
Link to comment
Share on other sites

Moim zdaniem rybki powinieneś mieć te które ci się najbardziej podobają.

To znaczy że jak autorowi postu spodobaja się np: Brzanki rekinie, albo Pielęgnice pawiookie to też je może wpuścić do tego akwarium ?

Edited by splend
Link to comment
Share on other sites

To ja Ci dam propozycję-Gujana. Nie musisz robić herbaty, a parametry masz ok. Jedynie pH przydałoby się trochę obniżyć, ale GH 10 i kH 6 to jest ok. Obsada to Nannacara Anomala 1/1 i przykładowo Hemigrammus erythrozonus 20 sztuk

Edited by Bobix
Link to comment
Share on other sites

Chciałbym aby te gatunki znalazły się w moim akwarium, ale niekoniecznie chcę kształtować je w kierunku czarnych wód, czy jeżeli wpuszczę je do "zwykłego" akwarium będą mogły zyć bez problemów? Czy może mogę ukształtować je w kierunku jakiegoś innego biotopu? Chcę żeby rybom żyło się komfortowo, ale jednocześnie akwarium mi się podobało.

 

Chciałbym też prosić o propozycje modelu filtra kubełkowego, oczywiście mógłbym poszukać sam, ale będzie to wybór nowicjusza i niepewny. Jakie wkłady stosować i co ile je zmieniać? Domyślam się, że standardowo pierwsza gąbka, po tym ceramika lub bio-kulki, ale to za mało.

 

Ile powinienem zapłacić za filtr RO? Widziałem kilka ofert tych filtrów, wszystkie miały 75 gpd ale cena wahała się od 150zł do 400zł. I czy jest on konieczny przy zakładaniu czarnych wód?

 

Chyba narazie tyle chcę się dowiedzieć, jeżeli coś jeszcze mi się przypomni to zapytam.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...