Skocz do zawartości

Zakładanie akwarium 240l


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Na wstępie chciałbym powitać wszystkich forumowiczów :)

 

Jestem początkującym akwarystą więc chciałbym was prosić o pomoc i radę.

 

Otóż mam w planach założyć akwarium 240l, problem polega na tym, że nie wiem jakie rośliny i ryby mógłbym w takowym umieścić.

 

Chciałbym prosić oto jakie filtry polecacie, chciałbym wiedzieć jak stosować co2, jakie podłoże będzie najlepsze, jakie ryby niszczą rośliny, jakie oświetlenie wybrać (jarzeniówka, czy LED) itd.

 

Z góry dziękuję.

 

Edytowałam tytuł był bardziej szczegółowy i aby nie wprowadzał w błąd.

/ Luna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Idziesz trochę na łatwiznę. Proponuje Ci najpierw przyswoić podstawy, przeczytaj tematy podklejone w dziale zakładanie akwarium, obsady, oświetlenie i wyposażenie. Następnie przejdź się po zoologach i spisz ryby które Ci się podobają. Kiedy już coś zaplanujesz zweryfikujemy to na forum. Rośliny wodne będą odpowiadać każdej rybie jednak niektóre mogą je wykopywać lub podgryzać, w pewnych akwariach biotopowych w ogóle nie występuje roślinność lub jest w znikomych ilościach.Co do sprzętu, nie wiem jakie fundusze posiadasz, co2 potrzebne jest jeżeli ilość światła przekroczy 0,5 w/l w akwariach roślinnych. Filtr do 240l, kubełek o przepływie 1200-1500l,h, firma w zależności ile kasy masz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

na samo akwarium chce wydać +/-600 zł
Sporo za samo szkło. Znajdziesz spokojnie do 400 zł z przesyłką.

 

 

na filtr mogę wydać max 100-150zł (czy filtr musi być koniecznie kubełkowy?)

Powyżej 100l zaleca się kubeł, na pewno będziesz z niego zadowolony,ewentualnie sump ale to dla zaawansowanych. Jak zaoszczędzisz na szkle zastanów się nad używką firmowego lub cos z tanich HW-303 lub HW 304, ewentualnie aqua nova 1500, jest wiele pozytywnych komentarzy na ich temat, sam posiadam hw-302 i jestem zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem ale co z filtracją biologiczną? Osobiście nie widze w takim zbiorniku filtra wewnętrznego.

 

A czy to prawda, że filtry zewnętrzne bardzo szybko się psują ? Czytałem na paru forach, że są dobre ale szybko się psują i rzadko można dokupić części.

Witaj. Idziesz troche na łatwizne. Proponuje Ci najpierw przyswoić podstawy, przeczytaj tematy podklejone w dziale zakładanie akwarium, obsady, oświetlenie i wyposażenie. Następnie przejdź się po zoologach i spisz ryby które Ci się podobają. Kiedy już coś zaplanujesz zweryfikujemy to na forum. Rośliny wodne będą odpowiadać każdej rybie jednak niektóre mogą je wykopywać lub podgryzać, w pewnych akwariach biotopowych wogóle nie występuje roślinność lub jest w znikomych ilościach.Co do sprzętu, nie wiem jakie fundusze posiadasz, co2 potrzebne jest jeżeli ilość światła przekroczy 0,5 w/l w akwariach roślinnych. Filtr do 240l, kubełek o przepływie 1200-1500l,h, firma w zależności ile kasy masz.

Co do ryb to podobają mi się te gatunki:

-Bojownik Syjamski

-Kiryśnik Czarnoplamy

-Neon Innesa

-Gurami Mozaikowy

-Zbrojnik Niebieski

-Mieczyk Hellera

-Barwniak Czerwonobrzuchy

-Molinezja Żaglopłetwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nuanda to prawda ze kubeł daje większe możliwości, ale autor tematu pisze że na filtr może przeznaczyć 100 - 150 zł, a w tej kwocie można już kupić np: aqael turbo 2000. Według producenta filtr ten może pracować nawet w akwariach 300 litrowych. Filtr ten oprócz gąbki ma też wkłady ceramiczne, a pewnie można by tam zastosować i inne media filtracyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nuanda to prawda ze kubeł daje większe możliwości, ale autor tematu pisze że na filtr może przeznaczyć 100 - 150 zł, a w tej kwocie można już kupić np: aqael turbo 2000. Według producenta filtr ten może pracować nawet w akwariach 300 litrowych. Filtr ten oprócz gąbki ma też wkłady ceramiczne, a pewnie można by tam zastosować i inne media filtracyjne.

 

Inne media filtracyjne ? To znaczy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile się nie mylę to w filtrze który Ci zaproponowałem z mediów filtracyjnych jest gąbka, a nad nią ceramika. Myślę że w razie potrzeby można by tą ceramikę wymienić na np: takie media filtracyjne jak węgiel aktywowany który usuwa z wody zanieczyszczenia chemiczne, żwirek amonowy który ma za zadanie usuwanie z wody związków azotowych, czy choćby żwir koralowy - podnoszący pH oraz twardość wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo za samo szkło. Znajdziesz spokojnie do 400 zł z przesyłką.

 

 

Powyżej 100l zaleca się kubeł, na pewno będziesz z niego zadowolony,ewentualnie sump ale to dla zaawansowanych. Jak zaoszczędzisz na szkle zastanów się nad używką firmowego lub cos z tanich HW-303 lub HW 304, ewentualnie aqua nova 1500, jest wiele pozytywnych komentarzy na ich temat, sam posiadam hw-302 i jestem zadowolony.

 

A co to takiego ten sump ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech kolega zrobi akwarium LT na początek z z jakimś kubełkiem (200 - 300zł) z zaoszczędzonych na zakupie szkła, aquael turbo 2000 - tak jeżeli nie będzie roślin lub będzie ich mało bo na 240 to zdecydowanie za mało.

Na dno 3-5 cm ziemi ogrodowej  na to 5-8 cm żwirku czy piasku i będzie ok nie musi się martwic wtedy o nawożenie.

Oświetlenie to co będzie w pokrywie ze 60W i na początek będzie miał spokój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...