Skocz do zawartości

112L Gupik, Razbora klinowa i.. krewetki?


LuraosPL
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czy w zbiorniku 112L gdzie obsadę stanowią gupiki pawie oczko oraz razbory klinowe i 2 ślimaczki mogą sobie spokojnie żyć krewetki? Dodam iż zbiornik jest średnio zarośnięty (troszkę roślinek, kamieni, mchu i korzeni).

Edytowane przez ahr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gupik (Poecilia reticulata):

Recommended temperature range: 18 - 28 C.
Recommended pH range: 5.5 - 7.8.
Recommended hardness range: 1 - 15 dH.

 

Razbora klinowa

Recommended temperature range: 21 - 28 C.
Recommended pH range: 5 - 7,5
Recommended hardness range: 1 - 12 dH.

 

oba gatunki żyją w Azji, z tym  że gupik został tam sprowadzony sztucznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gupik jest na tyle wytrzymałą rybą, że drobna różnica w parametrach nie zrobi mu krzywdy. Akceptuje dość dużą granicę błędu :)

Kamil123, to że Gupik jest wytrzymały, nie znaczy że mamy mu stwarzać ekstremalne warunki do życia w akwarium. Każda, nawet drobna różnica odbiegająca od właściwych parametrów nie jest dobra i na pewno wywoła pewne konsekwencje w przyszłości, może nawet nie tak dalekiej.

Edytowane przez andy102
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Azja płd.-wsch.Wody Syjamu, Malezji, Indonezji: W głębi lądu woda jest zwykle miękka o niskiej przewodności rzędu 5-80 µS, pH-5,5 i temperaturze ok. 30oC, na wybrzeżu woda ma ślady soli i przewodnictwo wzrasta do wartości rzędu 3000 µS i pH około 6.

Z ryb wg Maylanda w głębi lądu żyją: badisy błękitnopłetwe (Badis badis) razbory (między innymi Hengela i klinowa), wężogłowce (Channa)

Bliżej morza ryby te ustępują miejsca szczupakogłowom (Luciocephalus) i różnym gatunkom babek.

Na wschodzie Półwyspu Malajskiego znaleziono między innymi razbory Hengela i klinową, ponadto występują tu również Tetraodon leiurus, Pristolepis fasciatus, Nandus spec., Kryptopterus bicirrhis(...)

Na Borneo w rzekach Skrang i Kerangan Maylandowi nie udało się oznaczyć twardości przy pomocy standardowych odczynników a zmierzone przewodnictwo było na poziomie 10-20 µS, pH wahało się między 6-6,5 a pomiar wykonano w temperaturze 26,5oC. Ladiges z kolei na Sumatrze stwierdził twardość 2,4 DGH i pH=6,15. Oba te pomiary sugerują ekstremalnie niską zawartość soli mineralnych w wodzie. Taką właśnie wodę potrzebuje np. gurami czekoladowy (Sphaerichthys sphromenoides), który właśnie tam występuje w naturze, żeby w ogóle przeżyć w akwarium. Większość rybek z tego regionu jednak doskonale czuje się i rozmnaża nawet w wodzie średnio twardej.

Biotop pól ryżowych jest biotopem sztucznie wytworzonym przez człowieka, gdzie dominującym gatunkiem rośliny jest ryż, woda płytka, mocno nagrzewająca się w dzień a ochładzająca się nocą, z okresowymi deficytami tlenu i okresowym silnym zmętnieniem. Środowisko takie zasiedlają głównie ryby labiryntowe, szczupakogłowy i niektóre gatunki sumowców. W rowach zasilających pola ryżowe w wodę często spotyka się różne gatunki brzanek i razbor, które są wrażliwsze na niedotlenienie i zbyt wysoką temperaturę niż ryby labiryntowe.

Ponadto człowiek zawlekł tam gupika (Poecilia reticulata) i gambuzję (Gambusia sp.) w celu zwalczania larw komara, rybki skutecznie zwalczają tubifeks i larwy rodzimych ryb zamiast larw komara.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Każda, nawet drobna różnica odbiegająca od właściwych parametrów nie jest dobra i na pewno wywoła pewne konsekwencje w przyszłości, może nawet nie tak dalekiej.
 Ja mogę powiedzieć, że nie. Na własnym przykładzie nie zaobserwowałem żadnych zmian, nawet na tle wielopokoleniowym :) No, ale znając to forum nikt nie przyzna mi racji :( Nie uważam się za sadystę, ale OK- powiedzmy, że to co robiłem przez dobre 2 lata było błędem. Więc raczej proponowałbym zmienić gupiki na inne rybki z kwaśniejszych wód lub zrezygnowanie z dużych ryb na rzecz powiększenia stadka razbory.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamil123, nikt Cie za sadystę nie uważa. Chodzi o sam sens wypowiedzi. Pisząc, że

 

 

Gupik jest na tyle wytrzymałą rybą, że drobna różnica w parametrach nie zrobi mu krzywdy. Akceptuje dość dużą granicę błędu

 

prowokujesz innych, początkujących, mniej doświadczonych do fałszywego poglądu, że trzymanie ryb w wodzie o parametrach nie typowych dla danego gatunku ma na nie wpływu. A tak z pewnością nie jest ;-) .

Z  drugiej strony każdy z nas jest inny i inaczej zrozumie słowa "dość duża granica błędu". dla mnie "dużo' to +/- 1Gh dla kogoś innego np. 5Gh.

Uzyskanie odpowiednich parametrów wody nie jest łatwe (tym bardziej jak się trzyma różne gatunki ryb w zbiorniku), wypracowanie optymalnych dla nich parametrów pochłania czasami sporo czasu, kosztów i ... nerwów ;-) . Sam z tym walczę...

Pozdrawiam.

Edytowane przez andy102
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...