Skocz do zawartości

Nowe akwarium problemy na starcie


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

 

Posiadam zbiornik wielkości 240 l(120x40x50) , jest to mój pierwszy tak duży ,poprzednio miałem maks do 100l.Filtr zewnętrzny JBJ 901 , Grzałka z termostatem 300W,

filtr napowietrzający , oświetlenie w pokrywie 2x 30 W zwykłe świetlówki) ok 35kg.zwiru ,

 

Zbiornik wielkości 240 l(120x40x50)

Oświetlenie 2x 30 W T8 (ok .4g )

Zbiornik funkcjonuje ok .1,5 miesiąca

Woda podmieniana 1/3 na tydzień

Użyty uzdatniacz do wody Tetra Safe i Bakterie Tetra Start Safe.

Podłoże zwykły żwir .

 

 

Zbiornik zalany , prze 2 tyg. Na początku pracował sam filtr , dodany bakterie na start Tetra Start Safe.

 

Zbiornik obsadzony rybkami (gł.6 Razbora Klinowa , 8 Brzanka Purpurowa , 2Bystrzyk , 4 Kiryski ,2xSum )

Rośliny2x Bacopa Carolin , Orzech ,1x Moczarka Kanadyjska , 3xŻabienica .

 

 

W ostatnim czasie grzebałem trochę w akwarium ,przesadzałem rośliny.

 

Problem polega na tym że roślinki nie startują , po ost. podmianie wody (1/3 na tydz. przez miesiąc) I w tym też czasie grzebałem w akwa. przesadzałem rośliny , zauważyłem osadzający się glon na tylnej szybie i w niewielkiej szczelinie żwiru która przylega do szyby nagromadzone przezroczyste "glony", Od tego czasu rybki zaczynają padać (1 na dzień ).

 

Filtr pracuje cały dzień ,grzałka ustawiona na 27C.

 

A to mój plan działania(jeszcze dobrze nie zacząłem a już muszę zrobić restart)

 

1.Zakup podłoża pod rośliny

 

a)Warstwa wierzchnia dekoracyjna łupki lawy wulkanicznej 9-14 mm(red)

 

B)żwirek (który już posiadam)

c)podłoże do ukorzeniania roślin piasek wulkaniczny 0-5 mm.

 

Do tego lampa na noc ,może ledowa(ale niekoniecznie) kolor niebieski (sprzedawca ze sklepu akwarystycznego polecał mi taką barwę , no ale on taką lampę ma w akwa. morskim na noc)

 

 

Pytania

 

1.Czy powyższy plan dot. podłoża przełoży się na rozwój roślin .i czy związków w wodzie nie będzie za dużo.( mangan, magnez, wapń, żelazo, potas ) podmianę podłoża ma zamiar zrobić w ok. 2 godz. Więc zaleje tą samą wodą która jest w akwarium .

 

2.W jakie niezbędne testy powinienem się zaopatrzyć? obecnie mam tylko na poziom azotanów ( wszystko w normie)

 

3.W jakie oświetlenia się zaopatrzyć, optymalne do rozwoju roślin?

 

4.No i czy wszystko co opisałem ma sens czy jest to tylko "Zupa Rybna"

 

 

Jestem na razie amatorem akwarystyki więc proszę o zrozumienie , mam nadzieje że powyższy opis dokładnie opisuje moje akwa.

 

Pozdrawiam

 

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Ja bym wyrzucił żwirek (który nie jest dobry dla kirysków, których jest moim zdaniem za mało - dokupić 6 sztuk) Ostre krawędzie podłoża nie nadaja się dla ryb przydennych. Na całości dał piasek i pod to kulki GT i wszystko powinno rosnąć lepiej.

 

2. Co do testów się nie wypowiem bo się nie znam.

 

3. W tej chwili masz 0,25W/l. ja bym podniosł to chociaż tak do 0,35W/l. Dołożyć może jeszcze 20W-30W.

 

4. Na składzie rybnym się również nie znam za bardzo więc sorki ale pozostawie to komuś kto ma więcej doświadczenia.

 

PS. Czy świecisz światło tylko 4godz. na dzień? Jeśli tak to stanowczo za mało. No i te sumy chyba tu nie pasują chociaż nie wiem co to za gatunek (proszę o szczegóły).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wymieniasz podłoże to akwa dojrzewa od nowa, więc ryby musiałbyś oddać na ten czas... Niby filtr i woda ta sama ale bakterie z podłoża wyrzucisz.

 

Razbory lub brzanki lub bystrzyki - przynajmniej 10szt

Kiryski - od 6 szt w górę

Sumy - tzn?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Możesz zaopatrzyć się w testy JBL 5w1  ( około 30 zł za 50 pasków ) zawiera się tam pomiar NO2, NO3, PH, KH, GH, i Chloru, lub jeżeli chcesz więcej pomiarów oraz dokładniejszych to testy kropelkowe, które są stosunkowo droższe.
4. Na początek to nie znamy tutaj pomiarów ( patrz pkt. 2 ) więc ciężko stwierdzić czy konkretne ryby mają odpowiednie warunki, ale nawet zakładając ze mają wygląda to następująco. Razbora klinowa to ryba stadna czyli minimum 10 sztuk poza tym zajmuje tą samą przestrzeń co brzanki purpurowe, więc zdecydowałbym się na jedne: 25 razborek albo około 16 brzanek, bystrzyki bym oddał bo one również preferują większe grupki. Co do obsady dna to sumy rosną naprawdę wielkie w odpowiednich warunkach ale też nie podałeś konkretnego rodzaju. Kiryski natomiast preferują piasek a nie żwir, w dodatku również lepiej czują się w większych grupach u Ciebie przykładowo 10 szt. o ile zapewnisz im lepsze podłoże, choć nie jestem pewien czy niektóre rodzaje tolerują żwirek i nie uszkodzą sobie wąsików. 

Edytowane przez Pavell
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Co do obsady to miałem zwiększyć obsadę Razborek ale gdy dokupiłem 4 szt. to mi zaczęły padać .

 

Jednak w obecnym podłoży roślinki nie mają szans ,są już "blade" a niektóre łamliwe, przeniosę rybki do

innego zbiornika a w obecnym zmienię podłoże no właśnie tylko na jakie ,nie chciałbym ładować do akwarium dodatkowo chemii .

 

Jeżeli chodzi o suma to jest to sum plamisty .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zbiornik zalany , prze 2 tyg

Rozumiem że zbiornik pracuje dopiero 2 tygodnie? Jeżeli tak to tu leży przyczyna padania twoich ryb. Azotanów jeszcze w wodzie na wykryjesz ponieważ nie zamknął się cykl azotowy. W wodzie jest sporo amoniaku lub azotynów które uśmiercają obsade. Musisz nauczyć się cierpliwości, palisz sie z nowymi pomysłami i za często grzebiesz w akwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że piach z akwarystycznego byłby najlepszy, patrz też aby kolor był w miarę naturalny bo ma to wielki wpływ na wygląd akwa. Możesz też poszukać w Castoramie itp. piasku do piaskownic czy czegoś podobnego. Tylko ważne tu jest aby ów piasek nie zatwardzał przypadkiem wody no i oczywiście przed rozpoczęciem sypania dokładnie i kilkukrotne płukanie. Najlepiej dokładnie zapoznaj się z tym tematem http://forum.superakwarium.pl/topic/6089-kilka-s%C5%82%C3%B3w-o-pod%C5%82o%C5%BCu-w-akwarium/ 
Te sumy mógłbyś zostawić z tym, że one są dość zimnolubne około 23 stopni co reszcie ryb może nie odpowiadać, chociaż na dobrą sprawę sumy są twarde i raczej wytrzymają każde warunki
 

Edytowane przez Pavell
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik pracuje już 1,5miesiąca , przez 2 tyg. chodził na pusto bez obsady. Wszystkie razbory które dokupiłem padły , dzisiaj kolejna ,pozostałe które mam już dłużej są ok, myślę że ta ostatnia podmiana wody spowodowała zmiany , i słabsze rybki zaczęły padać .

W chwili obecnej poczekam aż wszystko się unormuje , i zrobię badanie wody . Co do podłoża muszę się zastanowić z lawy wulkanicznej raczej zrezygnuję. Co do moich pomysłów właśnie dlatego napisałem na forum gdyż wszystkie są sugestiami sprzedawców w sklepach , nie chcę robić niepotrzebnych zakupów bo już sprzedano mi rośliny do paludarium sugerując że nadają się do akwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zaczynasz od "początku" to staraj się nie popełnić drugi raz tych błędów.

1. Zaplanuj obsade do parametrów wody jaką masz w kranie lub wody jaką możesz zapewnić.

2. Dobierz podłoże uwzględniając w pierwsej kolejnosci potrzeby ryb a następnie pod kątem roślin. Piasek jest najbardziej wszechstronnym podłożem.

3. Rozplanuj aranżacje tak żeby póżniej nie grzebać w akwarium za bardzo.

4. Na początek kup rośliny mało wymagające i szybko rosnące.

5. Nie wpuszczaj obsady 4-6 tygodni czekając aż się wszystko ustabilizuje i dojrzeje.

W międzyczasie czytaj czytaj czytaj jak najwięcej i cierpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Te sumy mógłbyś zostawić z tym, że one są dość zimnolubne około 23 stopni co reszcie ryb może nie odpowiadać, chociaż na dobrą sprawę sumy są twarde i raczej wytrzymają każde warunki

 

Jak są zminolubne a On ma 27'C w akwarium to jak mógłby zostawić?

Jesteś akwarystą czy tylko masz akwarium?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ja bym zrobił LT.

Światło jest ok filtr powiedzmy, że też.

Kup 35-40 kg piasku w obi pod to 10 l ziemi ogrodowej bez nawozów. Nie kombinuj z podłożem aktywnym. Świeć od 6 do 10-11 godzin na dobę zaczynając od 6.

Co do obsady to zobacz ph, gh i kh na stronie wodociągów.

Później obsada.

Rośliny raczej mało wymagające znajdziesz w dziale z roślinami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...