Skocz do zawartości

2 000 l dla altumów - fotorelacja


AlexB47
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 rok później...
Wróciłem w końcu do świata żywych, więc wracam też na fora. 

Wszyskim akwarystycznym popaprańcom życzę w rozpoczynającym się Nowym Roku banalnie, ale już nie dla mnie - Zdrowia, dla Was, Waszych rodzin i tych ważnych dla Was członków rodziny - Ryb.

 

Nuda, nuda i raz jeszcze nuda. Ryby rosną, hydroponika szaleje, nic się nie dzieje. Mam nowy pomysł na oświetlenie i coś w rodzaju pokrywy dla akwa, ale w tym momencie moje pomysły drastycznie rozmijają się z zawartością mojego portfela.

Przed świętami zatkał się filtr hydroponiczny i woda poszła przelewem awaryjnym. Zajrzałem w końcu do środka po wielu miesiącach spokoju - zero gąbek, woda jak kryształ, ale bryły korzeniowe wylazły odpływem. W pośpiechu nie wyłączyłem pompy (poważny błąd), nożyczki do ręki i ostre cięcia. Takiej ilości syfu, który spłynął do akwa dawno nie widziałem - prawdziwe czarne wody. Ania spanikowała:

- Skrzela altumom się zatkają i ryby padną

- Nie - odpowiedziałem - to są ich naturalne warunki. Za dwa dni woda będzie znowu krystaliczna.

Pomyliłem się - kryształ zrobił się po pięciu dniach. Godzinę po akcji do szyby przykleiły się glonojady. W końcu widać było już jakieś żyjące ryby. Potem było wieczorne karmienie - nic nie widać, mętność widzę. W pierwszy dzień świat pojawiły się kontury i zarysy wnętrza akwarium. Całe towarzystwo miało się świetnie, imprezka w mętnej wodzie była chyba udana.

Wnioski:

1. 

To Ania kilka lat temu zauważyła, że filtr hydroponiczny po jakimś czasie może pełnić rolę filtra mechanicznego. W to, że nie ma nic lepszego od filtracji biologicznej niż hydroponika, nie wątpiliśmy od początku.

2.

Hydroponika jest w stanie wyeliminować waty, gąbki i inne sztuczne wynalazki.

3.

Cierpliwość, cierpliwość i jeszcze raz cierpliwość, jak w życiu - chcesz szybko, idziesz do burdelu lub dyskoteki, chcesz przeżyć coś niepowtarzalnego - musisz bardzo się postarać i POCZEKAĆ.

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wypowiadałem się jeszcze w Twoim temacie, a trafiłem na niego około 3 tygodnie temu i jestem zachwycony, absolutnie zachwycony tym, co stworzyłeś. Dzięki Tobie przekonałem się do BW i takie też u siebie popełnię, kiedy będę miał sposobność. Może nie będzie tak okazałe jak Twoje, ale myślę nad wymiarami 150x60x80 lub coś podobnego. To melodia przyszłości, ale wiedz, że mnie natchnąłeś ;) Oczywiście czekam na fotki również i pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Wspaniały projekt,

 

 

Przyznam że coś takiego planuje po budowie domu (projekt od razu zakłada 'wysoką akwarystyczność'); z tym że twoje jest bardzo wysokie, ja planuje zrobić takie żeby stało na szafce ok 40cm i mieć max tyle wsokości abym mógł z 35cm podestu je oporządzić w razie potrzeby. Takie podejscie powoduje że nic upadając nie uszkodzi czy podrapie szyby.

 

Termin realizacji, pewnie z 5 lat od dziś; ale żona już zaakceptowała że koszt wyniesie ok 20 tyś lekką ręką z całym osprzętem - zapewnie wszystko będzie robione przez firmę, bo sam ani nie pokleje ani nie odważę się zaprojektować całego osprzętu. Do tego chciałbym pełną automatykę, od karmników po komputer do dozowania nawozów, a to na bank mnie sieknie po kieszeni.

 

Będzie tęczankarium :D

 

ps. zaciekawiłeś mnie tą hydroponiką...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...