Skocz do zawartości

Porządny restart akwa [100l]


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!
W najbliższym tygodniu chcę zrobić generalny restart akwarium o litrażu 100 litrów.

Mam parę pytań co do takowego restartu:

  1. Chcę zrobić porządne podłoże pod rośliny (nawet nie chcę słyszeć o kulkach gliniano-torfowych+żwir :wsciekly: )
    -Jak się do tego przygotować, co wybrać?
    -Co proponujecie ze KONKRETNEGO sprzętu oczyszczającego dno w razie zanieczyszczenia?
    -Czy jest możliwa filtracja podłoża?
  2. Jakie rośliny dobrze komponują z plastikowymi?(Proszę o nie komentowanie typu ,że plastikowe beznadziejnie komponują.Mam swoje ,pozytywne zdanie.) :roll: 
  3. Jeżeli jest możliwość co zmnienić/dodać do obsady akwa?
    OBSADA:
    ​-1x kirys albinos (tak,tak wiem pewnie czuje się samotny ale jego towarzysze odeszli w zaświaty ze starości, on niedługo też się z nimi tam spotka)
    -2x glonojad (wiem nie do tego litrażu...są małe i na razie im dobrze,a jak już będą za duże parę domów dalej mam znajomych, którzy przygarną je do siebie do optymalnie dużego akwarium)
    -3x szczupieńczyk złoty
    -2x skalar
  4. Oświetlenie: jakie polecacie?Odbłyśnik też się przyda?
  5. Od razu mówię, że pokrywę będę tworzyć sama. Jak tutaj(KLIK)
  6. Testy akwarystyczne: które polecicie?
  7. Posiadam AQUAEL FILTR VERSAMAX FZN 2: Jaki wkład kupić?
  8. Jakieś dodatki,porady?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podłoże ziemia ogrodowa bez nawozów lub jakiś substrat. Rośliny tylko żywe. Na skalary za małe akwa, kirysków min 6, dołóż jakąś spokojną ławicę min 6 osobników. Dużo tu na forum o oświetleniu na pewno coś znajdziesz. Wkład ceramika zdaje się najlepsza. Zależy tez jakie gatunki ryb będziesz preferować i jaki odczyn wody dla nich będziesz pragnąć uzyskać. Ja używam paskowych testów tropicala ale polecam zaopatrzyć się w dokładniejsze. Porada jedna. Czytaj na temat ryb które posiadasz i przed zakupem nowych. CZYTAJ ! A wszystko będzie dobrze :) Tylko przed podjęciem działań, zaoszczędzisz sobie dużo pracy z walką z glonami i innymi problemami w akwarium. Pozdrawiam :) Mam nadzieje że lepsza odpowiedź :)

Edytowane przez ASPAHARIAN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.

 

 

Chcę zrobić porządne podłoże pod rośliny (nawet nie chcę słyszeć o kulkach gliniano-torfowych+żwir :wsciekly: ) -Jak się do tego przygotować, co wybrać?

Zalezy od oświetlenia, jak będziesz miała mocne to żyzne podłoże się przyda. Ziemia, jakieś firmowe, masz dużo do wyboru i do czytania.

Jak słabe to piach i kulki g-t. Co na wierzchu zalezy od planowanej obsady, pielęgniczki, ryby denne to musi być piach.

 

 

 

Co proponujecie ze KONKRETNEGO sprzętu oczyszczającego dno w razie zanieczyszczenia?

Kawałek rury.

 

 

 

Czy jest możliwa filtracja podłoża?

Rośliny słabo przy takiej rosną.

 

2.

 

Jakie rośliny dobrze komponują z plastikowymi?(Proszę o nie komentowanie typu ,że plastikowe beznadziejnie komponują.Mam swoje ,pozytywne zdanie.) :roll:

Żadne. I nic z typu plastik fantastik nie powinno się znaleźć w akwarium, nawet pierdzący powietrzem nurek.

Że to jest Twoje zdanie to nie znaczy że jest pozytywne, to tylko takie "Twoje widzi mi sie".

 

3.

 

-2x glonojad (wiem nie do tego litrażu...są małe i na razie im dobrze,a jak już będą za duże parę domów dalej mam znajomych, którzy przygarną je do siebie do optymalnie dużego akwarium)

Oddaj je im już bo skarłowacieją i będą chorować, nie męcz ryb.

 

 

-2x skalar

Jak wyżej. A co do reszty obsady niech coś powiedzą Ci co się lepiej znają.

 

4. Zależy co chesz osągnąć w akwarium (do czego dążysz), czy będziesz mieć CO2 i nawozić.

 

6. Kropelkowe, firma ogólnie nie gra roli, oprócz Zooelka na NO3 (czasmi ciężko go odczytać).

 

7. Ceramika i gąbka.

 

8. Dodatki, zależą od aranżu jaki sobie zaplnujesz.

Porady: poczytaj o wymaganiach Swojej obsady jaką planujesz i albo ryby albo rośliny. Często wymagania roślin nie idą w parze z wymaganiami roślin, więc albo ryby będą się źle czuły albo rośliny Ci będą marnieć. Można to połączyć żeby wszystkim było dobrze ale na to trzeba uzupełnić wiedzę. Czytaj, poszerzaj wiedzę, dopiero wtedy działaj, nigdy nie wierz sprzedawcom w sklepach, sprawdzaj informacje na internecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...