Skocz do zawartości

Po 24h od zalożenia akwarium woda robi się mętna.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chcąc zrobić coś z czego moja 4 letnia córka czerpała by radość postanowiłem założyć akwarium. Obiecałem dziecku że za kilka tygodni, będziemy mieli rybki. Kupiłem akwarium model JUWEL Rekord 600 (63l) w zestawie z filtrem, grzałką i oświetleniem. Jestem całkiem nowy w akwarystyce także przed zrobieniem czegokolwiek dosyć sporo czytałem o zakładaniu akwarium, m.in. na tej stonie. Akwarium wymyłem jak tylko potrafiłem, samą wodą bez dodatku płynów. Kamyczki (8kg) kupione w dosyć dużym sklepie tylko z rybkami i akcesoriami (doradzone przez sprzedawcę) lałem szlaufem 15 minut aż czysta woda z nich zaczęła lecieć. Wyłożyłem na ręczniku żeby przesechły. Do akwarium wsypałem kamyczki, ułożyłem wcześniej umyte pod bierzącą wodą sztuczne roślinki i dwa korzenie kupione w tym samym sklepie co kamyczki (podobno z afryki specjalnie spreparowane). Założyłem termometr na ścianke, złożyłem filtr (niebieska gąbka, potem zielona, czarna i na końcu taka wata) i zacząłem zalewac akwarium wodą z kranu lejąc przez filtr tak jak w instrukcji napisali. Jak było 3/4 wody włożylem grzałke i uruchomiłem filtr. Zalałem do końca i wcisnąłem napowietrzacz pod kamyczki i były bąbelki, córka przeszczęsliwa. Potem dadałem TETRA Aquasafe. Na drugi dzień rano, ku mojemu zdziwieniu woda była przejżysta jak Nałeczowianka, bardzo mnie to ucieszyło. Temperatura 25 stopni, zrobilem test PH wyszło 7.5. Przez cały dzień woda była czysta, lecz niestety póżnym popołudniem zaczęła mętnieć. Zostawiłem tak do dnia następnego. Rano woda była jak po ogórkach kiszonych i tak pozostaje do dziś. Trochę poczytałem i zacząłem walkę, odlałem 18l wody i wypłukałem w niej wszystkie gąbki z filtru i złozyłem z powrotem. Gdzieś wyczytałem ze korzenie nie zawsze są dobre więc usunąłem. Dolałem 18l wody uwcześnie zakrapianej odpowiednią ilośćią TETRA Aquasafe. Niestety woda po 3 dniach wciąż pozostaje mętna, PH dalej 7.5 a temp. 25-26 stopni. nie wiem co mam myśleć i nie wiem co mam robić. Czy tak ma być przez parę tygodni? Aż woda się ułoży, czy gdzieś popełniłem błąd? Córcia mi mówi że "nie bedzie łybek bo łoda metna" Proszę pomóżcie!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co i gdzie czytałeś ale 80 % tego co zrobiłeś to błąd...

1. Nie słucha się sprzedawców w zoologicznych.

2. Podłoże - jeżeli będziesz chciał dla córki ryby denne, pielęgniczki- do wymiany na piasek, jeżeli będziesz chciał rośliny trzeba je wzbogacic (rośliny też muszą coś jeść).

3. Sztuczne rośliny, zamki, kolorowe kamyczki robią wypad z akwarium, mogą zmieniać parametry wody, oddawać trujące substancje.

Żywe wpomagają filtrację, tworza kryjówki dla ryb, itd, w sumie same plusy.

4. Filtrów nie czyścisz, nie płuczesz dopuki ich przepływ nie spadnie. Chodzi o namnożenie się bakterii niryfikacyjnych.

Poczytaj o cyklu azotowym.

5. Obsadę dobieraj odpowiednio do parametrów wody, wielkości akwa oraz aranżu. Na szczęście tego Ci w zoologicznym nie doradzili. :)

6. Świecic zaczynasz od kilku h (6 ) i zwiększasz do 10h (max).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co i gdzie czytałeś ale 80 % tego co zrobiłeś to błąd...

1. Nie słucha się sprzedawców w zoologicznych.

2. Podłoże - jeżeli będziesz chciał dla córki ryby denne, pielęgniczki- do wymiany na piasek, jeżeli będziesz chciał rośliny trzeba je wzbogacic (rośliny też muszą coś jeść).

3. Sztuczne rośliny, zamki, kolorowe kamyczki robią wypad z akwarium, mogą zmieniać parametry wody, oddawać trujące substancje.

Żywe wpomagają filtrację, tworza kryjówki dla ryb, itd, w sumie same plusy.

4. Filtrów nie czyścisz, nie płuczesz dopuki ich przepływ nie spadnie. Chodzi o namnożenie się bakterii niryfikacyjnych.

Poczytaj o cyklu azotowym.

5. Obsadę dobieraj odpowiednio do parametrów wody, wielkości akwa oraz aranżu. Na szczęście tego Ci w zoologicznym nie doradzili. :)

6. Świecic zaczynasz od kilku h (6 ) i zwiększasz do 10h (max).

Ok dzięki za szybką odpowiedz. Rozumiem ze mam usunąć wszystkie plastiki z akwarium? Tylko czy mam od nowa zacząć akwarium? Wylać wodę wszystko umyć i od nowa czy pozostać i czekać z tym co jest? Ciekawi mnie dlaczego woda zaczęła mętnieć dopiero po kilkunastu godzinach. Tym bardziej że rano było wszystko ok.

Edytowane przez szymonmiszczyszyn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Rozumiem ze mam usunąć wszystkie plastiki z akwarium?

Tak

 

 

 

Tylko czy mam od nowa zacząć akwarium?

Jeżeli planujesz ryby denne lub pielęgniczki - tak.

 

 

 

Wylać wodę wszystko umyć i od nowa czy pozostać i czekać z tym co jest?

Przy zmianie podłoża tak, nie myjesz filtra ani akwarium, jeszcze raz.

 

 

 

Ciekawi mnie dlaczego woda zaczęła mętnieć dopiero po kilkunastu godzinach.

Akwarium zaczeło dojrzewać, zaczął się zamykać cykl azotowy...

Zaczeły się osiedlać bakterie nitryfikacyjne...

Poczytaj o cyklu azotowym, dojrzewaniu akwarium, dużo Ci to wyjaśni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Podłoże - jeżeli będziesz chciał dla córki ryby denne, pielęgniczki- do wymiany na piasek, jeżeli będziesz chciał rośliny trzeba je wzbogacic (rośliny też muszą coś jeść).

 

Trochę tego nie kumam bo jeszcze nie myślałem, jakich rybek będę szukał. Nie zastanawiałem się nad żywymi roślinami bo chciałem jak najmniej absorbujące akwarium dlatego poszedłem w sztuczne plastiki. Nigdzie na tej stronie nie wyczytałem że są szkodliwe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żywe rośliny usuwają z wody trujące związki dla ryb. Nie będziesz miał dużo światła i mało wymagające rośliny wystarczy, że wsadzisz im pod korzenie kulki g-t (gliniano-torfowe).

Same sztuczne rośliny może i trujące nie są ale farby, którymi są pomalowane już nie koniecznie.

To loteria i ryzyko, z żywymi roślinami tego nie ma.

Pooglądaj galerie i zrób na wzór kogoś, chociaż będziesz miał obraz do czego dążysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak

 

 

 

Jeżeli planujesz ryby denne lub pielęgniczki - tak.

 

 

 

Przy zmianie podłoża tak, nie myjesz filtra ani akwarium, jeszcze raz.

 

 

 

Akwarium zaczeło dojrzewać, zaczął się zamykać cykl azotowy...

Zaczeły się osiedlać bakterie nitryfikacyjne...

Poczytaj o cyklu azotowym, dojrzewaniu akwarium, dużo Ci to wyjaśni.

Ok cenię sobie Twoje rady bo widzę że masz doświadczenie i znasz się na tym. Tylko nie rozumiem dlaczego piszesz że 80 procent tego co zrobiłem było źle skoro kierowalem się poradami z tej strony. Nie rozumiem tego że inni zakładający mogą mieć sztuczne rośliny i ornamenty akwarium  bez problemów a w moim staje się to problemem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założyłes akwarium bez pomysłu na obsadę, rośliny - problem z podłożem.

Sztuczne rośliny.

Płukanie, mycie filtra podczas dojrzewania.

Każdemu użytkownikowi są odradzane takie "przyozdobienia", nie jesteś tylko wyjątkiem.

I zapewniam Cię jak przeglądniesz galerię znajdziesz bardzo mało takich "sztucznych" akwarii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy ile masz oświetlenia W/l.  Do tego dopasuj rośliny jakie będziesz kupywał.

Rośliny na początku muszą się zaaklimatyzować i odbudować system korzeniowy. Pomaga im w tym węgiel (np. carbo) i potas.

Potem jak już się zaaklimatyzują będziesz miał zamknięty cykl azotowy i azotany będą miały w wodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy ile masz oświetlenia W/l.  Do tego dopasuj rośliny jakie będziesz kupywał.

Rośliny na początku muszą się zaaklimatyzować i odbudować system korzeniowy. Pomaga im w tym węgiel (np. carbo) i potas.

Potem jak już się zaaklimatyzują będziesz miał zamknięty cykl azotowy i azotany będą miały w wodzie.

Dobra zrobię tak jak szef pisze. Mam nadzieję że będzie wszystko ok i woda nie zmętnieje. Dam znać za kilka dni jak to się ma, puki co wielkie dzięki za porady i wstyd się przyznać ale trochę czuję się jak dziecko w szkole :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...