Skocz do zawartości

Pojemnośc akwarium


k3tiw94
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jaka jest pojemnośc mojego akwarium bo na stronie http://www.malawi.pl/1_kalkulator/akwa4.htm gdy wpisze wszystkie długości to pisze niepełne dane. Akwarium graniaste takie jak na rysunku na tej stronie.

 

Wymiary :

bok a : 48cm

bok b : 17cm

szerokość c : 14cm

szeroikość h : 20cm

wysokość : 19,5cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie...

Albo masz złe dane, albo kalkulator ten jest do kitu.

Jezeli dane są poprawnie zmierzone to pojemność całkowita takiego akwaium (po brzegi) to 16,906 L.

Liczymy bardzo prosto: Pole podstawy X wysokość baniaka. W Twoim przypadku podstawą są dwie figury : prostokąt i trapaz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie...

Albo masz złe dane, albo kalkulator ten jest do kitu.

Jezeli dane są poprawnie zmierzone to pojemność całkowita takiego akwaium (po brzegi) to 16,906 L.

Liczymy bardzo prosto: Pole podstawy X wysokość baniaka. W Twoim przypadku podstawą są dwie figury : prostokąt i trapaz.

Hmmm... ciekawe, bo mi wyszło niecałe 26 l :o

 

Hiehie... no właśnie, matematyka z rana boli podwójnie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I pomyśleć, że są ludzie, którzy są przeciwni obowiązkowej maturze z matematyki...

 

Dane oczywiście są dobre. Zresztą niby czemu miałyby być złe? O ile a>b (gdyby nie to tylko nam się figura obróci) oraz h>c (gdyby nie to otrzymamy wklęsły zbiornik) to regulując kąt nachylenia 'ramion' można zbudować figurę taką jak na rysunku.

Serwis malawi.pl się nie popisał bo napisanie programu, który oblicza objętość takiej figury jest elementarne, a z tego co widzę, to ich program nie liczy objętości dla żadnych danych. Wystarczy wczytać dane i podstawić do wzoru (tak jak pisał poprzednik pole podstawy razy wysokość zbiornika H):

 

Objętość = H[ac+1/2(h-c)(a+b)]

 

Co dla w/w danych daje prawidłowy wynik 16.9065l, bądź zaokrąglony na różne sposoby 16.907l, 17l.

 

jano, przyjrzyj się jaka jest wysokość trapezu, czy aby na pewno h?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok to żeby nie zakładać kolejnego tematu to mam kolejne pytanie. Kupiłem odmulacz http://www.allegro.pl/item641674132_odmulacz_z_pompka_ok_2m_dlugosci.html i mam pytanie czy musze miec jeszcze jakies urzadzenie do niego ?? bo gdy zanużę końcówke i pompuje to woda nawet nie dotrze do połowy wężyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...