Skocz do zawartości

filtr a grzałka - pomocy :(


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, założyłem moje pierwsze akwarium w życiu i mam parę pytań dotyczących wyposażenia.

1) Otóż czy grzałka może znajdywać się obok filtra, czy lepiej aby filt był np. po lewej a grzałka po prawej, z dala od siebie.

 

2) Czy grzałka powinna być cała zanurzona w wodzie, czy powinna trochę wystawać. Mam tak grzałkę z termoregulatorem http://www.aquario.pl/images/grzanie/haileagrzalka.jpg

 

3) Gdy grzałka nagrzeje się do temp. jaką ustawiłem to czy się wyłączy i włączy ponownie gdy temp wody spadnie, czy będzie stale utrzymywać taką temp

 

 

Z góry dzięki za odp, pozdro :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj! Mam identyczną grzałkę jak Twoja, i jest zanurzona prawie do końca tzn. ok. 1,5cm.od góry jest nad powierzchnią wody. Mam ją około 5 miesięcy i działa bez zarzutu, temperatura ustawiona na 25 st. i tak trzyma, no chyba, że temperatura powietrza w pokoju jest wysoka to wtedy temp. wody jest wyższa o ok. 1 st. czyli ok. 26st. Pozdrawiam i życzę powodzenia! ;)

 

Odnośnie pierwszego pytania: ja mam po lewej stronie grzałkę po prawej filtr, tzn. wlot filtra wewnętrznego. Wydaje mi się, że tak jest dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. grzałka i filtr a nie filter ;) mogą być po tej samej stronie. przynajmniej wylot filtra będzie rozprowadzał nagrzaną wodę po całym baniaczku.

 

2. może być cała zanurzona/nie mniej niż poziom zaznaczony na grzałce ( na pewno jest dobrze ją obejrzyj)

 

3. Dokładnie tak jak myślisz. Jeżeli ustawisz na jakąś temp to termoregulator będący przy grzałce ( bo w niej jest zamontowany) bada temp i jeżeli przekroczy zaznaczoną wartość to się wyłączy. jeżeli spadnie poniżej to się włączy.

 

PS. Podpowiem, że dobrze zamontować termometr po przeciwnej stronie do grzałki i sprawdzić (skalibrować) termoregulator. Z reguły nie jest on super precyzyjny. Wtedy podkręcasz do takiej aż się wyłączy w momencie kiedy na termometrze będziesz miał pożądaną wartość. Np. Jeżeli chcesz mieć temp w akwa 24 st a grzałka ustawiona na 24 st dogrzewa tylko do 22 to ustawiasz grzanie na 26 i sprawdzasz na termometrze czy przy 24 się wyłączy. Wtedy jest wszystko skalibrowane i działa jak trzeba.

 

Ps2. polecam zastosować zewnątrz by termoregulator np rt-2 (znajdziesz na allegro za ok 20zł) i umieścić termometr na przeciw grzałki i ustawić na termoregulatorze wskazaną wartość a na grzałce jakąś bezpieczną o trochę przekraczającą pożądaną wartość. W przypadku awarii regulatora nie ugotujesz ryb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może być cała zanurzona/nie mniej niż poziom zaznaczony na grzałce ( na pewno jest dobrze ją obejrzyj)

 

Kiedy ja kupowałam swój zestaw akw. polecono mi aby grzałka tej właśnie firmy była ok. 1cm czy 1,5cm. nad powierzchnią, chodzi właśnie o ten termoregulator, dlatego, że w tej grzałce jak jest zanurzona lubi się psuć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, nie znam się na termoregulatorach, w każdym razie moja utrzymuje nastawioną temperaturę, a o to przecież chodzi. Jak zaznaczyłam wystawiona jest tylko końcówka tzn. termostat czy pokrętło jak zwał tak zwał. W każdym razie zdarzyło mi się spotkać z opiniami użytkowników tej grzałki, że przy całkowitym zanurzeniu zdarzają się awarie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...