Skocz do zawartości

Padające welony - mętne oczy, postrzępione płetwy


buladag
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry.

 

Mój problem wygląda następująco. Jakiś czas temu utworzyłem temat http://forum.superakwarium.pl/topic/41322-teleskop-schud%C5%82-i-ma-postrz%C4%99pione-p%C5%82etwy/

Niestety nie uzyskałem w nim odpowiedzi co to może być i rybka odeszła w zaświaty. Minęły 3 miesiące i scenariusz zdaje się powtarzać. Tym razem dorwało czarnego teleskopa. W ciągu 2-3 dni nasilone zmętnienie oczu i postrzępienie końcówek płetw, jeszcze wczoraj ochoczo jadł. Aktualnie siedzi na dnie jakby tracąc orientację (zdaje się reagować na światło). Ubytek kilku łusek przy ogonie.

Delikatne strzępienie płetw i ubytek skórny zauważyłem niedługo po tym jak padł welon złoty, dlatego też ryby przeszły ponad tygodniową kurację w healthosanie (4 dni akwa zakryte całkowicie).

 

Dla ścisłości parametry zbiornika:

1. 112l
2. Kiedy zbiornik został założony/czy dojrzewał 2-3 tygodnie bez ryb. - 3lata temu/tak.
3. Rodzaj i model filtra / czy jest włączony cały czas. -

unifilter 750 i hidom ap-1000/tak.

4. Telespop, japończyk, calico, L144.
5. Ilość i rodzaj roślin. - dużo anubiasów, reszty nazw nie znam.
6. Inne sprzęty: co2, napowietrzanie, grzałka itp. - grzałka jest, używana WWO ;), napowietrzacz 24h/7 + filtr z napowietrzaniem.
7. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. -

spirulina, płatki aquazoo, granulki, robaki mrożone różne, czasem płatki owsiane i serca wołowe

8. Parametry wody (no2, no3, ph, kh, gh, po4 itp.). - pH ~7,5, NO3 0-10mg/l
9. Temperatura w zbiorniku. ~24st C
10. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra). - podmiana wody co ok. 2 tyg, czyszczenie filtra nigdy razem z podmianą
11. Problem jaki mamy z podopiecznymi (objawy, od kiedy zaobserwowane). - "osowienie".

 

Na dnie duże otoczaki.

 

 

Różnica jak narazie jest taka, że czarna jeszcze aż tak nie schudła albo z uwagi na kolor tego tak nie widać.

 

W domowej aptece mam: capisol, protosol, CMF, healthosan.

 

Bardzo prosiłbym o pomoc, póki reszty ryb jeszcze nic nie wzięło (a przynajmniej tego nie widać).

Edytowane przez buladag
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od wyizolowania zbrojnika. Wyjmij grzałkę z głównego zbiornika, temperatura powinna spać. Dla welona optymalnie jest tak koło 18*C.

Ryby lecz CMF.

Jak na moje to złapały pasożyty. Prawdopodobnie dzięki karmieniu sercem.

 

Nie masz denitryfikacji w akwarium dzięki tym otoczakom.

 

Czyszczenie filtra - po co? Filtra się nie czyści, szczególnie w akwarium z otoczakami. Radzę wsypać pod nie co najmniej ze 3-4 cm piachu.

Filtrów się nie myje. Można go je wierzchu odmulaczem czyścić, lub założyć prefiltr i go myć. To może być kolejny problem - regularne podtruwanie amoniakiem. Tym bardziej, że dla takich ryb jak welony wodę powinieneś podmieniać co najmniej raz w tygodniu.

Edytowane przez Sverting
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ryba dziś odeszła w zaświaty pomimo kąpieli w miksie leków na robaki i antybakteryjnych. Jedynym objawem zewnętrznym było zblednięcie po śnięciu. Wczoraj wydawało się, że jest lepiej lecz niestety.

 

Teraz pytanie co to jest i jak zabezpieczyć resztę obsady.

 

 

Co do czyszczenia filtra, o ile w drugim akwarium z małymi rybkami tak właśnie robię (tzn. staram się go nie czyścić - jedynie przy gruntownych porządkach w akwa), tak przy karasiach jest to awykonalne - po 3-4 miesiącach filtr jest "zabetonowany" i ma zerowy przepływ.

Edytowane przez buladag
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...