Skocz do zawartości

Akwarium 240-250l porady dla nowicjuszy


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów!

Na samym wstępnie chcę zaznaczyć, że jestem trochę zielona w temacie akwarystyki. Mój mąż kiedyś miał co prawda akwarium z pielęgniczkami ale nie było ono jakoś mega zadbane, ot takie sobie akwarium. Obecnie przejęłam razem z małżonkiem akwarium po jego bracie który też trzymał tam pielęgnice ale od jakiegoś pół roku stało więc się niem zajęliśmy.

Generalnie plan na to akwarium mamy taki żeby było troszkę więcej roślinności, jakiegoś meszku. Co do rybek to myślałam po przeczytaniu trochę forum o:

20szt neonków

1+3 pielęgniczki kakadu

1 glonojad (nie wiem jeszcze dokładnie jaki)

10 kirysków (z tym, że czytałam że kiryski nie bardzo nadają się do podłoża jakie mamy rozsypane, widoczne na fotce niżej)

+ krewetki

 

Co do wyposażenia to mamy, filtr zewnętrzny o taki: http://allegro.pl/zewnetrzny-filtr-kubelkowy-do-akwarium-1000l-h-i3798232476.html

grzałka 200W, świetlówka 30W i druga zamówiona 45W

 

Akwarium zostało zalane wczoraj wodą ze studni wieczorkiem, filtr działa od wczoraj cały czas (napełniony kamieniami (tymi z dziurką - sorry za niewiedzę), węglem oraz watą). Woda jest taka jak na zdjęciu póki co, wlaliśmy wczoraj bakterie BACTOACTIV, dziś dodatkowo uzdatniacz BIOTOPOL.

Nie wiem jeszcze nic o chemicznym składzie wody w zbiorniku, jutro albo w poniedziałek zakupię testy i napiszę co mi tam pokazały.

Dziś posadziliśmy też roślinki, nie wiem w sumie czy nie za wcześnie.

 

Mam pytania następujące:

Czy roślinki do zasadzenia wyjmujemy z koszyczków czy nie jest to konieczne?

Czy konieczne będzie montowanie butli z CO2?

Czy rybki które sobie obmyśliłam (i krewetki) nadają się aby ze sobą żyć w jednym akwarium?

 

Dziękuję z góry za odpowiedzi, rady, sugestie nooo i przede wszystkim wyrozumiałość :)

 

 

post-19997-0-79487100-1389375599_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

świetlówka 30W i druga zamówiona 45W

 

 

Czy konieczne będzie montowanie butli z CO2?

Przy tak małym planowanym oświetleniu nie widzę sensu bawienia się w CO2

 

 

 

Czy rybki które sobie obmyśliłam (i krewetki) nadają się aby ze sobą żyć w jednym akwarium?

 

 

1+3 pielęgniczki kakadu 1 glonojad (nie wiem jeszcze dokładnie jaki) 10 kirysków

Kakadu i Kiryski zdecydowanie powinny mieć piach, natomiast dla Neonów podłoże za jasne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krewetki nie chyba że chcesz mieć karmę dla kakadu .

,

 

Kakadu i Kiryski zdecydowanie powinny mieć piach, natomiast dla Neonów podłoże za jasne.

Dlaczego za jasne ?? Jak chcesz mieć kakadu i kiryski przydały by się liście na dnie korzenie itd. takie BW o dość niskich twardościach .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi!

Roślinki powyjmowaliśmy wczoraj z koszyczków i przeczytałam żeby korzonki poprzycinać na jakieś 1,5cm żeby się lepiej przyjęły i tak też zrobiliśmy.

 

Co do tego piasku to właśnie nie wiedziałam więc tak bezmyślnie kupiłam to podłoże bo mogłam doczytać. No nic, pozostaje mi dokupienie drobnego piasku i porobienie plaż dla kirysków i kakadu.

 

Oj to z krewetkami mam sobie dać spokój? Szkoda... Mam teraz dylemat czy wybrać krewetki i inne rybki zamiast kakadu - tylko nie mam zielonego pojęcia jakie, czy zostawić tak jak jest... Co moglibyście mi doradzić?

 

No i pytanie odnośnie wody. Wiem, że muszę się wstrzymać z dogłębną analizą dopóki nie będę miała wyników testów ale czy długo w akwarium będzie utrzymywała się taka woda jak na zdjęciu? Co prawda grzebaliśmy tam wczoraj dwa razy i się to wszystko znowu pomieszało ale po ilu dniach powinno się to wyklarować? Obawiam się troszkę, że to w dużej mierze wina wody ze studni....

 

 

Edit:

Aaaaa, jeszcze co do samych roślinek to mamy:

 

Alternanthera splendida

Acorus gramineus

Cryptocoryna Jachnelli

Valisyneria Spiralis

Edytowane przez Dzioucha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i pytanie odnośnie wody. Wiem, że muszę się wstrzymać z dogłębną analizą dopóki nie będę miała wyników testów ale czy długo w akwarium będzie utrzymywała się taka woda jak na zdjęciu? Co prawda grzebaliśmy tam wczoraj dwa razy i się to wszystko znowu pomieszało ale po ilu dniach powinno się to wyklarować? Obawiam się troszkę, że to w dużej mierze wina wody ze studni....

Około tygodnia . Dlaczego wina wody ze studni znasz parametry wody ze studni ?

 

 

Co do tego piasku to właśnie nie wiedziałam więc tak bezmyślnie kupiłam to podłoże bo mogłam doczytać. No nic, pozostaje mi dokupienie drobnego piasku i porobienie plaż dla kirysków i kakadu.   Oj to z krewetkami mam sobie dać spokój? Szkoda... Mam teraz dylemat czy wybrać krewetki i inne rybki zamiast kakadu - tylko nie mam zielonego pojęcia jakie, czy zostawić tak jak jest... Co moglibyście mi doradzić?

To może  inne ryby i krewetki  albo coś innego najlepiej jakbyśmy znali twardość i ph wody .

 

No i pamiętaj że ryby nie wcześniej niż z 3 tygodnie jeszcze .(chodzi żeby dojrzało akwarium )

 

 

Ps. nie wiem czy Alternanthera splendida wytrzyma ci na takim oświetleniu .

Edytowane przez Madk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam póki co parametrów wody bo dopiero w poniedziałek będę wiedziała. Czemu myślę, że to wina studni? Jak mieliśmy wcześniej akwarium to dolewaliśmy zawsze wody z kranu i w ciągu 24h woda była przejrzysta. Tu jest nadal taka jak na zdjęciu, powoli widzę poprawę ale woda ze studni jest z reguły taka troszkę mętna.

No ale nie ma chyba co się rozwodzić, w poniedziałek podam parametry wody i zobaczymy.

 

Nie pospieszyliśmy się tylko z tymi roślinami?

 

Edit:

 

No właśnie wczoraj jak sadziliśmy to sobie ją wygooglowałam żeby wiedzieć jakie warunki jej zapewnić i się trochę wkurzyłam bo okazuje się, że to dość wymagająca roślina, a w sklepie koleżanka powiedziała nam że jest odwrotnie... Trochę szkoda roślinki....

Edytowane przez Dzioucha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie roślinom nie przeszkadza ja zawsze na początku sadziłem od razu po zalaniu. Poczekamy na parametry to wykombinuje się obsadę , a woda może być mętna od żwiru co na początku jest normalne ale szybko mija od pierwotniaków lub u was 3 możliwość od studni tak jak mówicie ale powinno przejść .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie wczoraj jak sadziliśmy to sobie ją wygooglowałam żeby wiedzieć jakie warunki jej zapewnić i się trochę wkurzyłam bo okazuje się, że to dość wymagająca roślina, a w sklepie koleżanka powiedziała nam że jest odwrotnie... Trochę szkoda roślinki....

Ta alternnanthera w warunkach nie bardzo pod siebie może da radę, ale raczej na pewno straci karminowy kolor i będzie wypuszczać czysto zielone liście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytam, poczytam :)

 

To jest ze studni czy z akwarium ?

 

Z akwarium. Czy mam jeszcze tak porównawczo przetestować tą ze studni?

 

 

Edit:

Z tego co zauważyłam to najlepiej byłoby gdyby twardość była około 10, a pH w granicach 7....

 

Czy te wartości mogą się jeszcze w jakimś większym stopniu zmienić czy już nie bardzo?

Czytałam, że twardość można w jakimś stopniu obniżyć wkładając korzeń i np. łupinkę kokosa. Czy to prawda?

 

No i co do tych moich krewetek na które się tak upieram to co myślicie o tym, żeby najpierw je wprowadzić do akwarium, a później kakadu? Przeglądałam gatunki krewetek i najlepsze byłyby po prostu te największe :) Czyli filtrujące albo Atya Gabonensis. Kupiłabym je nie takie malutkie tylko troszkę większe, a później wpuściłabym pielęgniczki, które nie dałyby rady ich pożreć bo będą jeszcze małe. Co o tym myślicie? Dodam, że te krewetki chciałabym dosłownie dwie ;)

Edytowane przez Dzioucha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda którą macie załatwiła wam w 100% kwestię doboru ryb. W takiej zasadzie i przy takich twardościach możecie hodować co najwyżej Alcolapia alcalica. Woda o takich parametrach zaważyłaby o zamknięciu firmy dostarczającej wodę.

 

Co w takim razie mi poradzisz? :( Co dodać, żeby osiągnąć twardość na poziomie 10 i pH w granicach 7? Na pewno chemia, tylko jaka?

Dodać wody demineralizowanej, a do filtra wsypać torf albo olchowe szyszki? Czytałam właśnie o takim rozwiązaniu... Rozumiem, że później jak będę podmieniać wodę to już lepiej od razu użyć demineralizowanej?

 

Edit:

 

Sprawdziłam jeszcze raz akwarium i kranówkę.

Oto wyniki (po prawo akwa, po lewo kran)

Może to nie jest tak jak pisałam pH 8,4 tylko 8 ale to i tak straszna zasada...

 

Nieciekawie.... :/

 

Test jaki robiłam to Sera Quick Test

post-19997-0-17697900-1389635479_thumb.jpg

Edytowane przez Dzioucha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie załamuj się :) U mnie w kranie GH 25 jest. Są sposoby na obniżenie wartości, poczytaj o osmozie-to jest woda z zerowymi parametrami. Można ją kupić w zoologu, nie musisz od razu kupować własnego filtra RO, którym się taką wodę "produkuje". Niestety mając taką kranówkę skazani jesteśmy na "zabawę" w mieszanie jej z osmozą aby uzyskać pożądane parametry ale czego się nie robi dla rybek ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gibon, my mówimy tutaj o wodzie która jest na granicy przydatności spożycia dla ludzi.

 

Jak wam się widzi akwarium z molinezjami żaglopłetwymi? Tylko wyrzućcie z głowy te kurduple które są w sklepie. Mowa o konkretnych 14-16 centymetrowych rybach. Myślę że można by mieć 2 samce i ze 4 samice.

 

RAAAAL6N_EG4TSviVRH2jlCw82vTnmLxmUlRal3u

Edytowane przez Sverting
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam ponownie pomocnych ludzi! :)

 

Sverting - dziękuję za propozycję rybek ale jakoś nam się one nie bardzo podobają ;)

 

Mam pytanko odnośnie testów. Testowaliśmy dotychczas wodę tymi paskowymi typu all in one ale ponieważ nie są one tak dokładne jak kropelkowe chcemy zakupić cały zestaw do pomiarów kropelkowych.

Powstaje pytanie - czy mogą być to takie testy? http://allegro.pl/zoolek-aquaset-test-9w1-no3-nh3-ph-po4-no2-gh-kh-i3839805571.html

 

I jeszcze pytanie odnośnie doświetlenia akwarium LEDami w odcieniu zimnym. Czy warto? No i czy jakoś to źle nie wpłynie na roślinki... Akwarium ma troszkę niedoświetlone boki i planujemy wstawić po bokach po jednej tasiemce + jedna na środek.

 

Obecnie mamy dwie świetlówki, jedna to jakiś Philips 30W, drugą dokupiliśmy Sylvania Aqua Classic 30W.

 

No i jeszcze pytanie co do obsady bo się troszkę zmieniła:

Kakadu 1+3

Neonki po 10szt zwykłych i czerwonych

Kiryski 6szt

Kiryśnik 2szt

Bocje siatkowane 2szt

Glonojad 1szt

Może być?

 

Pytanie jeszcze mam odnośnie filtra bo mam ceramikę w jednym, w drugim watę perlonową i zamówiliśmy zeolit mineralny ale nie wiem czy dobrze zrobiliśmy? Może polecacie coś innego?

Edytowane przez Dzioucha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

zamówiliśmy zeolit mineralny ale nie wiem czy dobrze zrobiliśmy? Może polecacie coś innego?

 

Zeolit pochłania pierwiaski które wykorzystują rośliny. Używa się go w sytuacjach gdy NO3 jest ciężkie do zbicia.

Zamiast tego proponował bym ceramikę. Chyba nie zamierzasz wymienić tej z filtra, tylko dołożyć do tej - jeżeli dobrze zrozumiałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej, jestem już po testach kropelkowych. Oto wyniki:

 

pH ok. 7,5

GH - 18

KH - 11

NO3 - 0

Fe - 0

CO2 - 14

NH3 - 0

NO2 - 0,025

PO4 - 0,25

 

Chyba nie jest źle? :mrgreen:  Porównując do tych paskowych....

 

Co do zeolitu to wymieniliśmy go na ceramikę.

Co do LEDów to daliśmy spokój tylko teraz zastanawiamy się nad dołożeniem trzeciej ciut mniejszej świetlówki typowo dla roślin, takiej o różowym zabarwieniu.

No i co do tej twardości to przy poprzedniej podmiance i następnej dolejemy wody demineralizowanej, a na przyszłość chyba zakupimy filtr RO bo koszta nie są jakieś ogromne (ok. 100zł na allegro).

 

Jeszcze mam pytanko co do dodatków do wody. Dodajemy regularnie Carbo w płynie dla roślinek i dziś kupiliśmy taki nawóz K+ ale nie wiemy czy warto taką odżywkę jeszcze lać?

Edytowane przez Dzioucha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...