Skocz do zawartości

Jaka obsada do akwarium 138l?


Galu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, posiadam nietypowe akwarium 138-litrowe (wymiary to: 40/75/46 cm). Urządzone tak jak na zdjęciu w załączniku. Woda dojrzewa w nim prawie miesiąc. Na samym starcie wlałem kilka kropelek uzdatniacza wody Aqua Safe z tetry. Od przeszło tygodnia pracuje filtr Tetra EX-700 - dzień i noc. Oświetlenie w pokrywie dostałem zrobione własnej roboty wraz z akwarium - 3 lampy jarzeniowe firmy Osram o mocy 18W. Włączam lampy od rana na 2 godz i na wieczór na ok 5 godz. Dorobiłem pod pokrywę nóżki bym miał dostęp do zbiornika i nie musiał go zdejmować. Do tego założyłem coś a'la zasłonki - po wewnętrznej stronie podkleiłem ją folią aluminiową by odbijała światło do zbiornika. Podłoże jest z kamyków od grubości 3 mm na samym spodzie po ok. 5 mm wyżej, w tylnej i bocznej części kamienie są nieco większe.

ROŚLINY - po prawej stronie mam dosyć długą trawkę wodną płynącą z nurtem wody, pod tylną ścianą rozsadziłem Kabombe, po środku mam Hygrophila polysperma, a po lewej stronie bodajże jakąś małą Żabienicę. Na samym starcie zalewania akwarium włożyłem w podłoże dwie tabletki - teraz nie pamiętam jej nazwy i wlałem kilka kropelek odżywki dla roślin - Aqua Plant z Tropicala.

RYBY - w tym momencie pływają 3 malutkie Zbrojniki Niebieskie, oraz 5 Kirysków Panda. 

 

Moje pytanie brzmi: jaką dać dalszą obsadę ryb do akwarium tak, żeby się ze sobą nie męczyły i nie było ich za dużo, lub co mogę zrobić, by tym co już mam żyło się dobrze? Wiem, że Kiryski wymagają drobnego podłoża, czy postarać się poodsuwać kamienie, lub częściowo je wyjąć (nie są ostre, wszystkie okrągłe)?  Bo nie chcę z nich zrezygnować. Mają w tej chwili cały przód do połowy akwarium w kamykach 5mm. Dodatkowo mają dwa kokosy, do których czasami wpływają, również brzegi otworów są spiłowane by nie były ostre. Robione własnoręcznie.

 

Z ryb, które mi się podobają to:

Neony Inessa - myślałem o 10 sztukach, a dalej???

Razbory Galaxy,

Żałobniczki,

Mieczyki czerwone

ewent. Otoski

 

Wiadomo - nie wszystkie mogą żyć ze sobą a zwłaszcza na raz - co dobrać uwzględniając powyższe ryby, a może całkowicie inny rodzaj by pasował? Chciałbym mieć ok 5. gatunków.

Nie chciałbym ryb, które ciągle się kocą np. Gupików, Molinezji, choć te drugie też mi się podobają. A może zastosować np jednego Bojownika i inny schemat ryb tak by ten wyjadał młody narybek? 

Tak czy inaczej - dzięki wielkie za odpowiedzi.

 

post-19920-0-23227300-1388766179_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc; długość to 40cm, szerokość to 75cm a wysokość 46cm. Chodzę po sklepach zoologicznych od ok. półtora miesiąca i po prostu takie rybki wpadły mi w oko - lubię jak się czymś wyróżniają, ale nie wykluczam innych karpiowatych. Będę wdzięczny za podanie np. jakiś dwóch, czy trzech schematów, które byłyby odpowiednie. Wybiorę jeden z nich. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku weź pod uwagę zakup testów dzięki którym dowiesz się jakie masz parametry wody  bądź sprawdź je na stronie wodociągów. Napisałeś że woda dojrzewa miesiąc a filtr chodzi od tygodnia. Czy to znaczy że wcześniej filtr stał wyłączony ? Kamyczkami jako podłoże zamknąłeś sobie furtkę do wielu ryb takich jak apistogramma czy własnie Kiryski ponieważ te ryby potrzebują piasku. Na twoim miejscu wywalił bym kamienie i zrobił podłoże z torfu i piasku.


 

Edytowane przez Kanciorek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed Tetrą Ex700 pracował bardzo mały filterek wewnętrzny dostosowany raczej do akwarium o poj. 30l - tyle, że mi trochę napowietrzał. No właśnie.. kamienie.. teraz jak już są rośliny i akwarium jest zalane ciężko o to by wszystko pozmieniać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mena, wara z tego działu. Takich bzdur nie czytałem od tygodnia.

 

Glonojady syjamskie ?! To są PÓŁMETROWE SMOKI. Razbora galaxy to błedna nazwa na Danio magaritatus. Na mieczyki Hellera za krótkie akwa, to kobyły dorastające do kilkunastu centymetrów.

 

Wybacz, ale zgłaszam do moderacji twój post żeby jakiś biedny świeżak tego nie czytał.

 

 

 

Do autora. Już sobie dobrałeś kłopotliwą obsadę, ponieważ sumy wszelakie (w tym kirysy i zbrojniki) strasznie brudzą. Jeśli faktycznie chcesz żeby Ci coś dobrać to  sprawdź pH, GH i KH, wrzuć też zdjęcie akwarium. Bez tego ani rusz, bo to by było wróżenie z fusów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja myślałem, że właśnie Kiryski zaliczają się do czyścicieli i zjadają wszystko to co opada na dno, czego nie zjedzą inne ryby. Specjalnie je wybrałem, bo mi się bardzo podobają i były to ryby, których byłem i jestem pewien w 100% że właśnie takie chce mieć. Jedynie co można zauważyć - przynajmniej u moich, że są bardzo płoche na ruch. Wystarczy dojść do akwarium a chowają się wszystkie za grzałką. Teraz siedzę - pływają wszystkie. 

 

Co zrobiłem od wczoraj to tak:

1) usunąłem 2/3 wielkich kamieni z tyłu i boku akwarium - zostawiłem  głównie te najbardziej okrągłe.

2) nie kupowałem piasku, bo dziwnie by wyglądał posypany piasek na drobnym żwirku - z czasem i tak by wpadł na dno pod niego (zrobiłem błąd przy zakładaniu akwa - przyznaję się - mógł być piasek) - kupiłem inny bardzo drobniutki żwirek - z przodu wygarnąłem te kamyki 5mm i posypałem tym nowym - nie jest źle.

3) najważniejsze - zdecydowałem się na zakup 8 sztuk Neonów Czerwonych oraz 7 sztuk Razbor Klinowych, ale się zastanawiam nad dokupieniem max jeszcze 5 Neonków. Taka obsada jest chyba ok? Nie chcę akwarium przerybić, aczkolwiek ławica Neonów by się ładnie prezentowała. 

 

Nie jest to pewnie biotop bo pomieszałem gatunki - nie znam się. Zresztą, czy musi być?

Mam teraz 4 gatunki ryb: Zbrojniki, Kiryski Panda, Neony Czerwone i Razbory Klinowe - chyba wystarczy max jeszcze jeden dokupię, ale w ilości 2-3szt.

Co do testów to niestety - przynajmniej póki co miałem same wydatki i nie sposób mi wydać przeszło 50zł, czy 60zł - choć jestem ciekaw wyników.

Na marginesie co do ryby Apistogramma - nie podoba mi się - zupełnie nie w moim stylu. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

2) nie kupowałem piasku, bo dziwnie by wyglądał posypany piasek na drobnym żwirku - z czasem i tak by wpadł na dno pod niego (zrobiłem błąd przy zakładaniu akwa - przyznaję się - mógł być piasek) - kupiłem inny bardzo drobniutki żwirek - z przodu wygarnąłem te kamyki 5mm i posypałem tym nowym - nie jest źle.

Tak jak Ci pisaliśmy dla kirysków piach jest NIEZBĘDNY !!! A ty zrobiłeś i tak swoje, wiec po co nas pytasz o zdanie ?  

 

 

Co do testów to niestety - przynajmniej póki co miałem same wydatki i nie sposób mi wydać przeszło 50zł, czy 60zł - choć jestem ciekaw wyników.

Zamiast wydawać bezsensownie pieniądze na rybki (na dwa stadne pływające w ławicy gatunki akwarium za małe) było kupić testy żebyś mógł tym zwierzętom zapewnić godne warunki życia. 
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz nie mają zapewnionych warunków? No nieee 138 litrów za małe na ławicę ok 10 Neonków????? Jestem początkujący, ale padłem z wrażenia.

Czemu pytam o zdanie? Pytałem o zdanie tych, którzy chcą mi odpowiedzieć na pytanie - jaki schemat mogę zastosować ryb, prosiłem o 2-3 rodzaje ryb - nie uzyskałem żadnej odpowiedzi i niczego się nie dowiedziałem z tego forum czego bym nie wiedział wcześniej. A poprzednika, który pisał przede mną zgłaszacie już dwa razy do usunięcia do moderatora jak cenzorzy normalnie. Po to jest chyba forum, żeby wymieniać się różnymi opiniami i według własnej głowy poddać to pod wątpliwość, czy to jest słuszne, czy nie nawet jakby pisał głupoty. Pisał na temat.

Pytałem akwarysty w sklepie o piasek i mi powiedział, że nie musi być wcale piasek choć już go miałem w ręce. Zgodziłem się z nim.

Zamykam ten temat jak chcecie to usuńcie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za to ty nie wiem po co sie udzielasz ? Mówimy mu co ma robić żeby nie męczył żywych zwierząt.

 

Wysyłane z mojego HTC ChaCha A810e za pomocą Tapatalk 2

 

 

 

 

Ludzie ! dajcie człowiekowi rozwinąć skrzydła,  Kolega dopiero zaczyna i uczy się a Wy jak fanatycy wypisujecie rozkazy - zrób to- zrób tamto.

Nikt mu nic nie rozkazuje tylko doradzamy jak ma robi aby mógł zapewnić odpowiednie warunki rybom.  

 

 

A teraz nie mają zapewnionych warunków? No nieee 138 litrów za małe na ławicę ok 10 Neonków????? Jestem początkujący, ale padłem z wrażenia.

Na ławice neonów nie jest za małe ale na dwa gatunki ryb ławicowych już tak.

 

 

Czemu pytam o zdanie? Pytałem o zdanie tych, którzy chcą mi odpowiedzieć na pytanie - jaki schemat mogę zastosować ryb, prosiłem o 2-3 rodzaje ryb - nie uzyskałem żadnej odpowiedzi i niczego się nie dowiedziałem z tego forum czego bym nie wiedział wcześniej.
 

Nikt ci nie podał dokładnych gatunków ryb które możesz trzymać bo nikt nie wie jakie masz parametry wody. 

 

 

Pytałem akwarysty w sklepie o piasek i mi powiedział, że nie musi być wcale piasek choć już go miałem w ręce. Zgodziłem się z nim.

W prawie każdym akwarystycznym wepchną Ci to czego akurat maja nadmiar na magazynie. Poczytaj trochę o kiryskach to się dowiesz iż piasek jest dla nich niezbędny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...