Skocz do zawartości

150x50x75h Frontosa Blue Zair możliwe?


andrewsek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam zbiorniczek 150 dl x 50 sze x 75 wysokie.

Chce tam wrzucić Frontosa Blue Zair.

 

Proszę powiedzieć czy w tak nietypowym wymiarowo akwarium jest możliwe hodowanie tego gatunku?

Litraż niejako pozwala ale długość 150 cm nie daje tyle miejsca co proponują forumowicze.

Nie chce męczyć ryb a ten gatunek mnie bardzo pociąga. Docelowo chce aby rybki uchować od małych to dużych osobników.

 

Ponadto może macie jakieś inne propozycje na taki baniak. Dodam że baniak jest w salonie i postawiony na prześwit (wiem że to może stresować ale nie wyobrażam sobie inaczej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat wiem z naprawde pewnych źródeł, ze baniak 1000L na 2+3 by się przydał. Tych ryb się nie trzyma w parach.
Ale pomyśl logicznie. Skoro ryba doorasta do tych 30cm, to czy 50cm szerokości starczy? Tym bardziej 150cm długości. 2m to musi być pewne.

Edytowane przez ArMasteR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostań przy Tangnice, ale zmień skalę ryb.

Połączenie jakiś Chalinochromis/ Julidochromis z Altolamprologus/ Neolamprologus i ExLamprologus byłoby ciekawe.


Przykładowo Chalinochromis brichardi + Neolamprologus leleupi + ExLamprologus brevis/ ocellatus

Jakie układy? Nie wiem. Baniak jest bardzo wysoki więc warto celować w szczelinowce i naskalniki, a dno całe zapełnić muszlami. Może weszłoby więcej gatunków, ale ja bym celował w max 3 i zrobił jak największe grupy.

Swoją drogą Chalinochromisy i Neolamprologusy mają zachowania socjalne jak księzniczki (stworzenie stad wielopokoleniowych) - w takim akwarium byłoby co oglądać.


A gdyby miał być to zbiornik monogatunkowy to zaproponowałbym zrobienie porządnego CA (Centralna Ameryka) dla ExCichlasoma salvini lub jakichś mniejszych Paratheraps/ Vieja.

Duże pole do popisu. Pomyśl też o Ameryce Południowej - stadku żaglowców (P. scalare).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A które rybki z proponowanych najbardziej interesująco się zachowują?

Chodzi mi o to że wygląd rybek to jedno... Salvini imponują! Ale najlepsze jest oglądanie ich zachowań.

Np. ja nigdy nie moge oderwać zwroku od pływających razem neonów.. taka ławica że tylko gałki oczne mi sie ruszają :)

 

Właśnie uważam że mam ekstremalnie wysokie akwarium i miłoby było właśnie ten fakt wykorzystać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jak chcesz oglądać ciekawe zachowania to moim zdaniem tylko rodzina Cichlidae.

A co chcesz (obsada)  to już kwestia Twoich preferencji. Ja osobiście lubuje się w Ameryce Południowej, a zwłaszcza w klimatach Czarnych Wód.


Domyślam się, że Ty wolisz aranżacje stricte kamienne (sugeruje sie tym, ze początkowy zamysł to Frontosa/ Gibberosa). Stąd moje propozycje do dalszego pomyślunku nad Tanganiką lub Centralną Ameryką.


Jeżeli bardzo Ci się podobają ryby stadne to może faktycznie zmień tor lotu i idź w Amerykę z Skalarami.

3+3 P. scalare
25 H. bleheri - piękne stadne ryby, które trzymają się razem o wiele bardziej od neonków :)
3+5 A. cacatuoides/ agassizi/ inne - pielęgniczki to idealne uzupełnienie dna. Ciekawe ryby o pięknych barwach. W przypadku tak dużego haremu będziesz miał tyle widoków, że ciężko będzie oderwać wzrok od akwarium

+ ew. jakieś kiryski/ mniejsze zbrojniki jak je lubisz.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm.... te kakadu mnie bardzo zainteresowały

 

A gdybym zrobił tak:

- dużo zieleni i korzenie wystające nieraz do samej góry zbiornika

- Kakadu z 3 samce + odpowiednio samice

- Stado 25 H. bleheri zwinnika

I teraz te żaglówki chętnie bym na coś zamienił.. Jakieś inne pielęgnice ? Propozycja? Wiem że żaglówki są przepiękne ale chciałbym jakies 2 rybki które naprawde byłyby wyjątkowe - taki król i królowa akwarium.... Tylko jak to pogodzić z roślinnościa i z pielęgniczkami kakadu ;) ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o frontosy przejrzyj sobie mój wątek, pierwsza pozycja w podpisie. Jeżeli bardzo chcesz mieć te ryby to możesz wpuścić 6 młodych do tego akwarium i masz jakieś pół roku na zmianę zbiornika. Jeżeli nie wchodzi w grę zmiana akwarium na większe to z nich zrezygnuj. Przez jakiś czas będzie wszystko okej. Ryby te rosną wolno i jeżeli nie zagracisz akwarium kamieniami to będą miały miejsce do pływania. 
Moje akwarium 700l wystarczy dla nich jeszcze na jakieś pół roku i trzeba będzie zmienić bo chcę mieć większą kolonię niż tylko 6 sztuk. 

Edytowane przez Bartt85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...