Skocz do zawartości

Obsada 60L porady.


Kowal81
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Tu moje akwa
drugie foto

Proszę o pomoc bardziej doświadczonych osób o poradę odnośnie obsady i sprzętu:
- Akwarium 60L Diversa półokrągłe.
- grzałka 50W

- oświetlenie 15W włączone 8-10h/dzień
- filtr Claro 600l/h
- kamyki na dnie jako żwir polecone przez sprzedawce(niby odpowiednie dla roślinek)
- 4 roślinki, korzeń, mały kokos i kilka małych kamyków.
- termometr

Ryby
- 12 piskorek
- 8 neon inesia
- 4 molinezje czarne (3 samiczki 1 samiec)
- 8 molinezji pomarańczowych (małe niespełna 2 mieś po wykocie od kolegi)
- 4 mieczyk (2 czerwone 2 niebieskie)
- 3 otosek przyujściowy
- 6 danio kolor
- 4 glonojad (3 malutkie ok.2 cm jeden większy)
- 6 kirysek
- 13 gupik (10 samic, 3 samce)
- 3 pięgniczka ramireza (brak pewności )
- 3 tetra niebieska (brak pewności)
- 3 inne rybki ale też nie wiem jakiego gatunku.

Moje pytanie czy nie przesadziłem z liczebnością rybek???
Co byście zmienili, co jest nie tak???
Dla znawców przy znakach zapytania możecie potwierdzić aby moje wątpliwości odnoście gatunku zostały rozwiane?
Jedyny problem jaki mnie dotyka to zielona woda którą próbuję niwelować wymianą wody co tydzień (10litrów)ale problem wraca po kilku dniach.

Edytowane przez Kowal81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że przesadziłeś :) Dawno nie widziałem tak dużej zupy rybnej w małym akwarium. Kup mocniejszą grzałke, nastaw wyższą temperaturę, niech się zagotuje i obiad gotowy :)

 

Parametrów pewnie nie znasz?

 

Dużo ponad połowa ryb nie nadaje się do Twojego akwarium. Dla dennych i ramirezek (tak to ramizerki) podłoże jest do kitu. 

 

Musisz większość oddać/sprzedać. Na którym gatunku najbardziej Ci zależy? (1 gatunek)

 

Kup testy do wody lub sprawdź na stronie wodociągów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego nie przesadziłeś z tą opinią?Mam akwarium 2 miesiące i padły mi tylko dwa neonki.Fakt woda zielona robi się non stop ale wydaję mi się że rybki mają się dobrze.Ostatni zbiornik miałem 15-20 lat temu i sporo mi uleciało wiedzy, dlatego proszę o porady i rzetelne opinie.

Trochę mnie podłamałeś bo sporo wysiłku,pielęgnacji i pracy włożyłem, aby wszystko było ok :oops:

Edytowane przez Kowal81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co zadajesz pytanie w tym dziale, skoro chyba wiesz ode mnie lepiej?

Przede wszystkim jest tu za dużo ryb. Masz tu 71 ryb! Prymitywnym przelicznikiem nie masz nawet 1 l na 1 rybę!

Masz tu ryby za duże na to akwarium, które wymagają innych parametrów, innej temperatury, piaszczystego podłoża. 

 

Prawda, 15-20 lat temu nie było mnie jeszcze na świecie. Ale wiem od starszych kolegów, że wiedza poszła dużo do przodu. I nie nalezy się trzymać starych przyzwyczajeń. 

 

Wygoogluj sobie jakie Twoje ryby mają wymagania jeśli nie wierzysz mi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego nie podważam twoich kompetencji tylko prosiłem o poradę i dziękuję Ci za to.Fakt wydawało mi się że trochę tłoczno ale planuję ten zornik przenieść do przedpokoju a do salonu dać nowy 120-180L i część rybek tam przniosę.Dlatego też proszę o poradę doświadczonych jak stworzyć rybką idealne warunki :razz: .Możesz mi doradzić jakie rybki zostawić w tym zbiorniku 60l który posiadam aby za dużo już w nim nie zmieniać, napewno zostawię cały sprzęt podłże i roślinki ale jakie rybki prznieść?

Edytowane przez Kowal81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj parametry wody (strona wodociągów Twojego miasta), a coś się dobierze. 

Na pewno nie mogą tu być ryby: piskorek, molinezje,  mieczyk, glonojad, pielęgniczka ramireza, tetra, kiryski. 

Dlaczego? Albo są za duże na to akwarium, albo wymagają piasku.

 

Najważniejsze to chcieć zmian.  Wtedy i my będziemy szczęśliwi i rybkom będzie dobrze. 

Przydało by się też zmienić filtr na mocniejszy. Szczególnie przy takiej liczbie ryb.

 

I jeszcze raz. Podaj parametry wody.

Edytowane przez Krzysiek1702
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego nie przesadziłeś z tą opinią?Mam akwarium 2 miesiące i padły mi tylko dwa neonki.

Czyli uważasz, że jak sobie rybki zaczną zdychać co jakiś czas to jest normalne?

 

Trochę mnie podłamałeś bo sporo wysiłku,pielęgnacji i pracy włożyłem, aby wszystko było ok :oops:

Sory, ale Twoje akwarium nie wygląda ażebyś włożył jakikolwiek wysiłek. Brzydki pstrokaty żwir. Pstrokate tło. Korzonek i 2 roślinki.

To jest akwarium do założenia w pół godziny. Przede wszystkim nie włożyłeś pracy w ZDOBYCIE WIEDZY.

 

Twoje akwarium to jedna wielka zupa rybna. Masz kompletny rozstrzał rybach jeśli chodzi o parametry. Nawet nie znasz wszystkich swoich ryb :|

Molinezje, mieczyki, glonojad nie nadają się do tak małego baniaka.

Piskorki których i tak jest za dużo i ramirezki wymagają piachu na dnie.

Cała reszta też do korekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda twarda i zasadowa. Czyli nadająca się z tego co masz tylko dla żyworódek. Mieczyki i molinezje i tak odpadają, bo są za duże do tego zbiornika. Więc zostają tylko gupiki. Ale i tak nie w takiej ilości. Bo one mnożą się jak stonka ;)

Edytowane przez szymx007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szymx czyli co u mnie w mieście z innych gatunkó wszyscy muszą zrezygnować?W jaki sposób zmienić jakość wody?Może dlatego mi zielenieje non stop?Jestem w stanie dowieź wodę z innego miasta z odpowienimi parametrami i dowozić tylko na podmianę.

Edytowane przez Kowal81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takich parametrach jeśli nie chcesz bawić się w zmiękczanie wody to nie licząc żyworódek mógłbyś zrobić baniak dla muszlowców.

Ale to się tyczy z pozbyciem się całej obecnej obsady i restartem akwa.

 

Miej pretensje tylko do siebie, że najpierw działasz a potem zastanawiasz się czy tak jest dobrze, a nie na odwrót.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja matka w domu posiada specjalistyczny filtr do wody dała bodajże 3tyś zł ciekawe czy by się sprawdził.Z tego wiem woda traci wszystkie składniki i minerały, może o takie coś chodzi.Szkoda mi likwidować zbiornik bo sporo kasy włożyłem i chcę się rozwijać i założyć niebawem drugie o wiele większe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kupną wodę z 5 litrowych baniaków sprawdzaliście jak wypada, np z biedronki czy innego markietu???Kuźwa bo wlałem już wszystko do niej, płyny do klarowania wody, bionitrivec i ciągle zieolona anty chlor itd. i ciągle po podmiance zielenieje. A kto wie jak się w niej czują rybki po mimo, że nie padają :-?

Edytowane przez Kowal81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda stała 5 dni przed pierwszymi rybkami, stopniowo zakupiłem nowe. Wlałem zgodnie z proporcjami dla mojego zbiornika następująe środki:
- bionitrivec firmy sera (jakieś bakterie niezbędne dla nowego zbiornika, właśnie aby woda nie kwitła)
- stability (firmy seachem jest to środek neutralizujący chlor)
- ferro-activ firmy tropical (żelazo)
- aquaflor (firmy tropical odżywka dla roślin)
- aquaclar dla klarowania wody
- mycoforte (profilaktycznie dla nowych rybek na zagrzybienie i robaki skórne)

Podczas podmiany wody, wodę podmieniałem specjalnym wężem do oczyszcznia dna.

Na te preparaty aby woda była odpowiednia wydałem 180zł a nadal zieleń nawet nie po tygodniu od podmiany.
Chcę całą obsadę zachować do zakupu drugiego większego zbiornika i muszę wyjaśnić w czy tkwi problem mojej zielonej wody.
Szymx007 może faktycznie tak jak mówisz problem w prze ludniuniu???Ale żeby, aż tak, nie sądzę???

Edytowane przez Kowal81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i widzisz. 180zł wydane praktyczni na marne. Gdybyś dał dojrzeć akwarium przez te 2-3 tygodnie bez wpuszczania żadnych zwierząt to byś prawdopodobnie nie musiał lać ani kropli chemii.

http://forum.superakwarium.pl/topic/3510-zak%C5%82adanie-i-utrzymanie-akwarium-kompedium-wiedzy/

 

Biologii nie oszukasz. Żadna chemia nic nie przyśpieszy. Swoje trzeba odczekać.

 

Syf jest dlatego też że wpuściłeś ryby (szczególnie w tak duuużej ilości) do niedojrzałego akwarium. Parametry głównie związków azotowych się nie ustabilizowały i problem gotowy. Przeczytaj sobie to: http://pl.wikipedia.org/wiki/Cykl_azotowy#Cykl_azotowy_w_akwariach

Edytowane przez szymx007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To doradz mi teraz co mam zrobić, aby utrzymać ten zbiornik, bez strat i dobra rybek. Za dwa tygodnie kupuje drugie, zaleje wodą piaskiem, roślinkami i 3 tygodnie będzie stało zanim rybki,,przesadzę''.Podmieniać wodę i czyścić filtr ale co potem będzie z moim starym zbiornikiem jak woda już zielona non stop :oops: Eh dałem ciała z pośpiechem!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...