Skocz do zawartości

akwarium 180*35*40 - pytania


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
zakładam zbiornik o nietypowych wymiarach 180*35*40 (252l) i chciałbym zapytać o kilka rzeczy:
- jaki filtr zastosować?
- jaka obsada?
- jakie rośliny?

Może ktoś ma doświadczenie w takiego typu zbiornikach?

Pozdrawiam,
Mariusz

Edytowane przez Luna
Dbaj o pisownię.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametry kranówy i opisz jaką masz T w domu w ciągu roku. Napisz też jaki budżet, bo można zrobić fajne akwarium ,ale wymaga troszkę pieniędzy i umiejętności manualnych.

Obecnie z powodzeniem prowadzę akwarium 112l o typowych wymiarach.

Budżet dostosowany będzie do potrzeb :)

 

Co do parametrów kranówki to odczyn Ph 6,8 (zbadane przed chwilą)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna propozycja, ale kubeł i głowice ciągnąć mogłyby w sumie nawet z 70-100W. Prawie dwie i pół kilowatogodziny na dobę dołączając oszczędne ledowe światło. Miesięczny rachunek wzrósłby o ca 40zł, zakładając, że nie będzie ogrzewania a pompy będą mocarne :)

Dno całkiem spore, chociaż ciut wąsko. Ja wpuściłbym tam pielęgnice z CA. Niebieskołuskie i Meeki?

Nie da się dego dna poszerzyć do powiedzmy 45cm?

 

Sent from my BlackBerry 9900 using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obsady Ci nie podam bo są na tym forum większe "szpece" ;-)  ale z racji tego, że mam podobny baniak (180x40x50h) radzę Ci zaopatrzyć się w mocny filtr zewnętrzny, taki który by przewyższał znacznie mocą potrzeby w twoim zbiorniku ewentualnie dwa mniejsze, których wyloty ustawione byłyby po przeciwległych końcach akwarium opcjonalnie jeden kubeł + dobry filtr wewnętrzny.

 Generalnie chodzi o to, że w tak długim zbiorniku niewystarczający ruch wody może powodować w zbiorniku strefy beztlenowe a już na pewno tworzyć się będzie na tafli kożuch bakteryjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eheim 2250 na biologa (można tanio wyrwać na aukcji ten fajny kubeł) a do środka Aquael turbo 2000 i będzie prąd wody jak trzeba :) Byle ryby miały się czego trzymać ;) Tylko z poborem mocy będzie ponad 50W :/

 

Sent from my BlackBerry 9900 using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biolog nie mus być specjalnie wydajnym o ile podłoże będzie spełniać swoje zadanie.

 

Nie idź w ogólniaki - to gra nie warta świeczki. W akwaria ogólne idzie osoba która się nie zna na rzeczy, albo nie ma możliwości. Możliwości masz duże, więc nie warto marnować potencjału. Odnieś się może do ryb już zaproponowanych - co jest ok a co nie pasuje. No i te cholerne parametry.

 

Btw, lesiu znowu mylisz pojęcia. Strefa beztlenowa to w podłożu. W wypadku długiego akwarium wystarczy kilka malutkich filtrów ułożonych tak, żeby nadać ruch wodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Btw, lesiu znowu mylisz pojęcia. Strefa beztlenowa to w podłożu. W wypadku długiego akwarium wystarczy kilka malutkich filtrów ułożonych tak, żeby nadać ruch wodzie.

Źle się faktycznie wyraziłem, chodziło mi o to, że przy słabym ruchu (wydajności filtra) wody w tak długim akwarium powstają miejsca gdzie stoi ona bez ruchu, nie opływa kamieni, roślin itp. Nie wydaje mi się jednak dobrym pomysłem umiejscowienie w zbiorniku kilku mniejszych filtrów, pomijając względy estetyczne to ekonomicznie się to nie opłaci, za 1 mały filtr z niższej półki trzeba zapłacić ze 30-40 zł.

Lepsza byłaby już chyba opcja z Aqelem Turbo 2000. Kiedyś rozważałem też możliwość dołożenia cyrkulatoracoś w tym stylu http://allegro.pl/aquael-pompa-reef-circulator-2600-do-200l-i3743971799.html żeby ruszyć trochę taflą wody ale one są chyba bez możliwości regulacji i bałem się, że będę miał w zbiorniku "pralkę".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

PatMINI kosztuje 20+ zł/szt.

 Bliżej 30  ;-) .

Pat Mini to bardzo mały filterek i nie wyobrażam sobie dwóch, trzech lub więcej w jednym akwarium. Samo czyszczenie jest dość uciążliwe, z racji swojej wielkości, dość częste dlatego skłaniał bym się bardziej przy opcji z jednym mocniejszym filtrem wewnętrznym ale wybór oczywiście należy do "mariusznike".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie twierdzę, że Pat Mini jest filtrem złym tylko, że ruszenie tali czy też wymuszenie obiegu w  80 cm a 180 cm to jest jednak spora różnica. Nie wiem co rozumiesz pod pojęciem ingerencji w filtr biologiczny. Ja w swoim baniaku (długość jak już wyżej pisałem 180 cm 360L) posiadam JBL-a E1501, który służy jako biolog i otworzyłem go niedawno po okrągłym roku funkcjonowania i tylko dlatego, że związane to było z wymianą złóż filtracyjnych. Wiem, że niektórym wyda się to zbyt długo ale nie zanotowałem jakiegoś znacznego spadku przepływu a parametry udawało mi się utrzymywać w normie.

Za filtr mechaniczny służy mi zewnętrzny Fluval 305 i to w nim "grzebię" co najmniej raz w miesiącu. Wracając jednak do tematu to moim skromnym zdaniem korzystniej będzie zakupić jeden mocny filtr wewnętrzny ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam akwarium 150x35x50 - i jeśli chodzi o filtrację to proponuję zamontować dwa filtry wewnętrzne po przekątnych w akwarium, oraz dodatkowo falownik załączany dwa/trzy razy w tygodniu na godzinkę. Inaczej nie dasz rady z odpadkami na dnie.  Miałem na początku filtr kubełkowy 1200l/h, nawet się sprawdzał, jednak po czasie zrobił się lekko nie szczelny więc zamieniłem na dwa filtry Aquael Fan 3+ - 700l/h co daje 1400l/h, jest to wystarczające jeśli chodzi o filtrację, jednak raz w tygodniu muszę czyścić oby dwa filtry (mam akwa na ziemi ogrodowej przez co szybciej się zapychają). Ogrzewanie to jakaś standardowa grzałka 300W. Oświetlenie proponuję ledowe 60W w ledach 1W w zupełności wystarczy nawet dla roślinnego. Jeśli chodzi o obsadę to można coś zaproponować jednak najpierw musiałbyś podać jakieś preferencje - czy pielęgnice, czy ogólniak, czy roślinniak, czy może zupełnie coś innego np. akwarium słonawe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...