Skocz do zawartości

Ampularie w akwarium 40l rosną pięknie, a w akwarium 240l umierają


Fu-Fu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Chciałem zadać pytanie na temat ślimaczków Ampularii.

 

Obecnie mam akwarium 240l, w którym te ślimaki gina, dokładnie to skorupki ulegają zniszczeniu, slimaki nie rosną, leżą na dnie i sie za bardze nie otwierają, natomiast jeżeli ślimaki przełoże do akwarium 40l to poprostu odzywają!! Juz po 2 tygodniach skorupka jest zregenerowana, slimaki chodzą po ściankach- wyciągają rułke do oddychania (czego nie ma szansy zaobserwować w akwarium 240l).

W akwarium 40l BARDZO czesto składaja jaja nad warstwą wody,  w 240l nigdy.

 

Co ciekawe mialem kiedyś dwa akwarium 120l w dwóch domach (także całkiem inne warunki i woda), ale zjawisko ze ślimakami było dokładnie takie same jak teraz w akwarium 240l.

 

Nie mam pojęcia dlaczego, bo woda jest z tego samego źródła, temperatura w obu akwariuch jest podobna, jest jedyna różnica bo w 240l są duze ryby jak gurami, sumy, mieczyki, glonojady, a w 40l są drobne rybki- akwarium głównie do rozmnażania.

 

Dodaje zdjęcia:
1- ślimaki w 240l

2- ślimaki po ok 2 tygodniach w akwa 40l (wyglądał podobnie do tych na 1. zdjęciu)

 

Pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedzi ;-)

post-8465-0-93915200-1386508088_thumb.jpg

post-8465-0-75097900-1386508095_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobną sytuację parę lat temu z gupikami. W podstawowym dużym baniaku wegetowały i po pewnym czasie ginęły. W małym zbiorniku odżywały, rozmnażały się itp. Baniaki różniły się tylko wielkością. To samo źródło wody, ten sam substrat, podobne rośliny. Mierzyłem wówczas tylko NO3, PO4 i NH4 i były niemal identyczne. Co ciekawe, GH i KH też było takie samo, ale tylko kilka razy to porównałem i to na pożyczonych testach paskowych, więc wynik uznaję za wskazówkę raczej niż pewnik.

 

Problemem były zatem inne parametry, których nie mierzyłem, albo jakieś drobnoustroje...

 

 

Sent by Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Już po 2 tygodniach skorupka jest zregenerowana, ślimaki chodzą po ściankach- wyciągają rułke do oddychania (czego nie ma szansy zaobserwować w akwarium 240l). W akwarium 40l BARDZO często składają jaja nad warstwą wody, w 240l nigdy.

Najwyraźniej są inne twardości wody, nie tylko jedno źródło wody na to wpływa ale i podłoże, dekoracje etc. Ważna też jest temperatura, bo w niższej ślimaki są bardziej apatyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...