Skocz do zawartości

Czy coś się dzieje z gupikiem? - Martwie się :(


swi_r
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam zbiornik 25l, a w nim dwie samiczki Gupik Pawie Oczko.

 

Od dwóch dni niepokojąco pływają przy powierzchni.

Jedna z nich, która była w ciąży (dzisiaj rodziła) stała w miejscu przy powierzchni. Niestety po porodzie jest tak samo :/ Cały czas stoi w miejscu przy powierzchni. Towarzystwa dotrzymuje jej druga samiczka. Tak jakby im brakowało powietrza :/

Boję się, że coś im jest.

 

Może mój zbiornik jest źle napowietrzony?

 

Zbiornik: 25L, 40x25x25
Oświetlenie: Świetlówka energooszczędna 11W
Filtr: Zewnętrzny kaskadowy HBL-501
Ogrzewanie: Grzałka z termostatem 25W
Podłoże: Kwarcowy żwirek 3-5mm zmieszany z normalnym żwirem.

Roślinność:
Microsorum pteropus mini
Microsorum windelov
Cryptocoryna wendtii brown
Anubias barterii nana
Lilaeopsis brasiliensis
Taiwan moss
Wgłębka pływająca
Gałęzatka
Echinodorus jaguar

 

Obsada: 2x samiczka Gupika Pawie Oczko + 8 młodych

 

 

post-15209-0-74245700-1386258069_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wodę podmieniam 25% na tydzień, oczywiście odstaną min. 24h.

Temperatura 24C.

Pokarm suszony: TROPICAL BIO - VIT

 

Żadnej chemii nie lałem, akwarium dojrzewało prawie miesiąc.

 

Mogę też dodać, że coraz czarniejsze robią mi się rośliny i robi mi się też żółty żwirek :/

Edytowane przez swi_r
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokarm tropicala podawaj raz-dwa razy w tygodniu. Na co dzień karm ryby mrożoną dafnią, artemią i wodzieniem. Możesz też kupić blister mieszanych mrożonek, byle bez serca wołowego. Nożem odkrajasz kawalątek kostki i starcza za jeden posiłek. Zawsze dokładnie płucz. Ja osobiście polecam Ci karmić raz dziennie schematem:

1 dafnia

2 artemia

3 wodzień

4 dafnia

5 artemia

6 płatkowany pokarm

7 głodówka

 

Masz małe akwarium. Rób zatem częstsze, a mniejsze podmiany - np. w sobotę jedną 3l, w środę drugą 3 litry.  Masz malutkie akwarium przez co za szybko wzrasta Ci poziom związków azotu w dziedzinie czasu.

 

NIGDY NIE CZYŚĆ FILTRA. Jak się zapycha, to kup gąbkę jak do normalnego filtra która będzie pasować na wlot filtra. Wtedy jak się pogorszy przepływ, to po prostu zdejmujesz gąbkę, czyścisz pod kranówą, zakładasz ponownie.

 

Temperaturę podnieś do 26*C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodaje montowanie filtra i pozycję, w której cały czas "pływa" samiczka, która dziś rodziła.

 

Ogólnie planowałem i cały czas będę chciał mieć harem gupika: Samiec + dwie samiczki.

Niestety samca miałem dwa razy po jednym dniu, ponieważ wciągnął je filtr i zdechły śmiercią tragiczną :(

Filtr był ustawiony na minimalny przepływ..

post-15209-0-62994600-1386262370_thumb.jpg

post-15209-0-74005700-1386262377_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nie czyścić filtra? Co tydzień go całego czyściłem, ponieważ pojawia się na nim i rurce glon (?).

Wszystkie te pokarmy zakupię w zoologicznym tak?

 


Jaka pralka?

 

Miałem dolną krawędź w wodzie, ale dzisiaj zmieniłem, ponieważ myślałem, że będzie lepszy ruch tafli wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Żeby Ci to tłumaczyć to wymaga sporo czasu, ale mogę Ci powiedzieć tyle, że każde czyszczenie filtra może źle wpływać na równowagę biologiczną w akwarium. Glon pojawia się, bo nie pozwoliłeś w ten sposób zamknąć się całemu cyklowi. Glon miał urosnąć, filtr zamknąć cykl azotowy. Wtedy glony same by znikły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium było odstawione na prawie miesiąc i cały czas chodził filtr, non stop.

Światło 12h/dzień.

 

Filtr wyjmowałem raz na tydzień na max 10 minut, więc to chyba nie ma większego wpływu?

Dolna krawędź jest już zanurzona.
Woda do podmiany jest odstawiona.

 

Co mogę więcej zrobić?

 

Wyczytałem, że samica po porodzie często ginie z wycięczenia. Czy to prawda?

Edytowane przez swi_r
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj tą wgłębkę odsunąć od filtra, niech filtr powoduje delikatne falowanie całej tafli wody, ponieważ na pierwszym zdjęciu widzę że nie faluje. Co do czyszczenia filtra, to czyść go gdy wyraźnie spadnie przepływ, ale czyść go tylko w wodzie z akwarium i nie płucz go zbyt dokładnie. Jeżeli rybki zasysa ci filtr, to daj na wlot filtra kawałek gąbki, wtedy zasyp cały filtr ceramiką. Spróbuj ustawić filtr na większy przepływ wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej daj tą gąbkę. Sądzę że to że filtr wciągnął tylko samce jest przypadkiem, daj tą gąbkę i będzie spokój. Woda powinna falować ale nie tak by robić pralkę, czym się różnią słabe warkocze od lekkiego falowania(a napisałem że ma falować cała tafla wody więc nie widzę tutaj mojego błędu)?

Edytowane przez jongover
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co zrozumiałem, to oto właśnie mi chodziło prze lekkie falowanie, czyli taki strumień by falował całą taflą wody najbardziej jak tylko można by nie zrobić wirowania w akwarium. A co do tej samiczki gupika to moim zdaniem to chwilowe, ale lepiej to obserwować.

Edytowane przez jongover
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, czytam Was i się pogubiłem. W sobotę start mojego pierwszego "poważnego" akwarium. Na pokładzie FZN2. Chcecie mi powiedzieć, że ta końcówka, z której ścieka woda ma być pod wodą, czy nad wodą? Strumień wody ma spadać z kaskady bezpośrednio pod wodę, czy jednak rant ma być nad wodą i strumień z kaskady ma się rozbijać o taflę. To dwie zasadniczo różne drogi, proszę więc o jednoznaczne doprecyzowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, dzięki! Jak głęboko masz zanurzony rant kaskady? Może zrób zdjęcie pod taflą :D

 

Przypomnę temat: "Czy coś się dzieje z gupikiem? - Martwię się" (dział "Choroby i leczenie").

Jeśli masz pytania dotyczące filtracji w swoim zbiorniku to załóż własny wątek w odpowiednim miejscu.

 

Rozmowa zeszła na kwestie techniczne zatem rozumiem, że temat został wyczerpany i można go zamknąć.

W razie chęci dodania tu czegoś w kwestii chorej ryby - proszę autora o kontakt przez pw.

/ Luna

Edytowane przez Luna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rybka nie przetrwała kolejnej nocy :( - wciągnął ją filtr. Jutro jadę zakupić gąbkę i pokarmy.
Dzień przed śmiercią spędzała przy powierzchni w takiej pozycji (miała schowane płetwy).

 

Czy to śmierć po ciąży czy coś innego? Druga rybka już jest normalna.

post-15209-0-31049100-1386507089_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...