Skocz do zawartości

Temperatura wody bez ogrzewania, zły termostat


Rekomendowane odpowiedzi

Jaką macie temperaturę wody w akwarium (przy obecnej porze roku) gdy nie chodzi grzałka?

Mi termometr wskazuje non stop 24 stopnie. Co prawda mam 250l wiec temperatura wody nie powinna sie zmienic nagle ale ona w ogole nie spada...

 

Wszystko zaczeło się od tego, że na termostacie grzałki ustawiłem temperaturę 24 stopnie. Termometr mi wskazywał 27, a grzałka się włączała. Tak więc, któryś z elementów pewnie źle dziala. Z racji, że nie mam drugiego termometru do akwarium żeby przetestować obecny, to wyjąłem obecny zeby mi sprawdzil temperaturę w pokoju. Wyszło 20 stopni czyli poprawnie.

Teraz gdy włączyłem grzałkę i ustawiłem termostat na 18 stopni to grzałka przy 24 się włącza: /

Co o tym sadzicie?

Wyglada, ze bede musiał reklamować grzałkę...

 

Grzałkę mam Hagen Elite 300W, a termometr to taki malutki Atmana (przypomina zwykły do mierzenia gorączki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a w któym miejscu mierzysz temp? grzałkę umieszcza się po przeciwnej stronie wylotu filtra tak by filtr wypychał stale zimną wodę w stronę grzałki.

 

u mnie bez grzałki jest temp w granicach 18-21*C tyle że mieszkam w starej kamienicy i mury są zimne i ogólnie jest chłodno w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termometr mam na wysokości 1/3 akwarium w odleglosci okolo pół metra od grzałki.

 

W pokoju mam obecnie 20,5 stopnia. Odłącze w tej chwili grzałkę i zobacze jaka bedzie temperatura wieczorem. Choć świetlówki działają to moga nieco podniesc temperature... To najlepiej jutro rano sprawdzę. Po całej nocy bez żadnego ogrzewania sądze, ze temperatura w akwarium powinna być taka sama jak w pokoju.

 

A jakbym wsadził do akwarium dla testu taki zwykly pokojowy termometr (drewniano - szklano - plastikowy) to nic sie nie powinno stac, prawda? Wtedy bym już miał pewnosc czy akwariowy termometr źle wskazuje czy termostat jest zepsuty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr mam zewnętrzny, z jednej strony akwarium mam rurkę 'in' a z drugiej 'out' (z racji długości rurki wylot już de facto jest w połowie zbiornika). Grzałka jest w rogu, którym nie ma żadnej rurki.

 

A problem chyba już jest rozwiązany. Sprawdziłem temperaturę wody w akwarium innym termometrem, wykazał tak samo jak ten zamontowany 23 stopnie. Gdy włączam do kontaktu grzałkę, która jest ustawiona na 18 stopni to zapala się lampka, że grzałka grzeje: /

Czyli termostat zepsuty: / Choć teraz po chwili zgasła lampka... jednak znając życie za chwile znów się włączy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, termostat nie czuje temperatury wody w całym akwarium, tylko w najbliższym otoczeniu grzałki. Jeśli grzałka jest w miejscu, w którym nie ma ruchu wody, albo jest on minimalny, to jak woda przy grzałce się ogrzeje do żądanej temperatury, to tam pozostaje, a termostat "myśli", że może grzałkę wyłączyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Tobą całkowicie (woda koło grzałki może być nieco cieplejsza wiec rozsądne, iż grzałka się trochę wcześniej wyłączy) tylko zauważ, że u mnie jest sytuacja w drugą stronę. Tak jak pisałem jest tak, że grzałka sie za wcześnie włącza. Termometr wskazuje 23 - 24 stopnie, na termostacie mam ustawione 18, a grzałka się włącza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, moment tuż po włączeniu do prądu można wytłumaczyć (choć skoro grzałka jest długo w wodzie to powinna mieć [mniej więcej] jej temperaturę?). Natomiast ja tylko dziś dla próby odłączyłem grzałkę. Tak to cały czas była wpięta i się włączała gdy temperatura wody była o np 3, 4 stopnie wyższa niż ta ustawiona na termostacie...

 

Podejrzewałem jeszcze, że to termometr może źle wskazywać ale to już wykluczone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...