Skocz do zawartości

Dziwny guz na płetwie u welona


buzia.fruzia
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Takie nacieki mogą mieć podłoże zarówno wirusowe jak i bakteryjne, albo nowotworowe. Zwykle trudno to jednoznacznie określić bez pobrania próbki do badania pod mikroskopem.

Niestety wszelkie dostępne mi informacje sugerują, że takie guzy rzadko są uleczalne :(

Moje pytanie brzmi, czy masz gdzie oddzielić tego welona (osobne akwarium z filtrem)...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałam, ciężko jest tu cokolwiek zadecydować, nie wiedząc jakie podłoże ma choroba (bo może mieć różne)

Jednak oddzielenie welonki od pozostałych ryb może zapobiec ewentualnemu zarażeniu się ich (o ile to zaraźliwe)

Niektórzy w takich przypadkach stosują przebicie pęcherza wyjałowioną igłą (pęcherz jest na płetwie więc bólu nie sprawisz nawet jak ręka lekko drgnie ;) ) i pędzelkowanie powstałej ranki nadmanganianem potasu.

To wymaga nieco wysiłku i ostrożności i oczywiście trzeba wiedzieć jak to zrobić, więc nie wiem, czy się na to zdecydujesz.

Ewentualnie oddzielenie welona do osobnego akwarium i podanie leku działającego ogólnie "na wszystko" (bakterie, wirusy, grzyby) np. Omniforte SERA.

W obu przypadkach jednak nie ma pewności czy działa się rzeczywiście na chorobę.

Tylko tyle mi przychodzi do głowy.

Może ktoś inny będzie miał jakiś inny pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tylko nadzieję, że wiesz jak to się robi lub zasięgniesz informacji.

Z najważniejszych spraw: ryby nie trzyma się tak po prostu w dłoni przy "zabiegu" tylko na mokrej gazie i nie dłużej niż minutę. Pędzelkowanie polega na przecieraniu chorego miejsca wacikiem nasączonym w mocnym roztworze nadmanganianu potasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...