Skocz do zawartości

Co ile restart ?


xan29
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam już swoją 112l około 13-14 miesięcy. Mam pytanko czy już powinieniem robić restart, wyjąć rybki wyczyścić akwarium podłoże?

Drugie pytanko jakie podłoże możecie polecić, szukam takiego w miare normalnej cenie i dobrego aby roślinki miały z czego prapobierać "pokarm", chociaż mam teraz zwirek i nie narzekam na brak roślin :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jakiego powodu chcesz restart robić? Poczytaj forum. 

 

Wydaje mi sie ze jak przez ten czas nie odmulałem dna to moze byc za duzo juz syfu na dole (kup,resztek pokarm etc.)

 

Na forum wymagane jest używanie polskich znaków diakrytycznych.

Edytowane przez Luna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest piasek- wszelakie syfki osiadają się na jego powierzchni i w łatwy sposób można to kontrolowac bez większej ingerencji w podłoże.

O ile parametry są stabilne to nie rób restartu, ale gdy już będziesz chciał go zrobić to wymień podłoże na zwykły piasek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest piasek- wszelakie syfki osiadają się na jego powierzchni i w łatwy sposób można to kontrolowac bez większej ingerencji w podłoże.

 

O ile parametry są stabilne to nie rób restartu, ale gdy już będziesz chciał go zrobić to wymień podłoże na zwykły piasek.

 

Powiem szczerze ze nie myslalem o piasku, bardziej o podłożach z JBL. Tylko one chyba troche kosztują. Jakie mam parametry to nie wiem testów juz brakło, chodzi mi tylko o zachowanie rybek, wyglądają tak jakby im sie już pływać nie chciało, są mało aktywne albo są na dole albo na górze i praktycznie tkwią w miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest piasek- wszelakie syfki osiadają się na jego powierzchni i w łatwy sposób można to kontrolowac bez większej ingerencji w podłoże.

 

O ile parametry są stabilne to nie rób restartu, ale gdy już będziesz chciał go zrobić to wymień podłoże na zwykły piasek.

Praktykowałem. O ile faktycznie problemu z brudnym dnem nie miałem w ogóle (54l), o tyle niektóre rośliny niespecjalnie gustują w takim dnie. 

Teraz założyłem 112l zbiornik wysypując na dno żwir. Czy się sprawdzi? Zobaczymy choć szczerze mówiąc przyzwyczajony do wcześniejszego podłoża teraz mam lekki problem z brudem na dnie.

 

Co do restartu to w zasadzie zostało już powiedziane wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zacznij od kupienia testów. Podmieniaj wodę regularnie a wszystko powinno się wyklarować. Zresztą nawet nie wiemy nic o Twoim akwarium. Szczegółowej pomocy nie uzyskasz bez szczegółowego jego opisu.

 

I co mu po tych testach ? Jak myśli, że restart jest potrzebny. 

 

Musisz trochę poczytać i porozmawiać z ludźmi o akwarystyce. Zachowanie ryb jest alarmujące a restart tylko może pogorszyć sprawę, sugerowałbym regularne podmiany wody. Może przekarmiasz ryby ??? 

 

Jeżeli masz na dnie dużo syfu to kup odmulacz i odmulaj podczas regularnych podmian wody.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

o tyle niektóre rośliny niespecjalnie gustują w takim dnie.

 

Coś miałeś pod piaskiem, czy sam piasek?

 

 

 

I co mu po tych testach ? Jak myśli, że restart jest potrzebny.

 

A tyle mu po nich, że będzie wiedział czy nie ma zaburzonej równowagi biologicznej.

Bez testów nie wiesz ile ma szkodliwych związków w wodzie, czy woda ma odpowiednie parametry dla obsady.

Co mu po reguralnych podmianach jak będzie nadal lał nieodpowiednią wodę dla obsady.

W LT-echach praktycznie się nie podmienia wody.

Bez tego to gdybanie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś miałeś pod piaskiem, czy sam piasek?

 

 

 

 

A tyle mu po nich, że będzie wiedział czy nie ma zaburzonej równowagi biologicznej.

Bez testów nie wiesz ile ma szkodliwych związków w wodzie, czy woda ma odpowiednie parametry dla obsady.

Co mu po reguralnych podmianach jak będzie nadal lał nieodpowiednią wodę dla obsady.

W LT-echach praktycznie się nie podmienia wody.

Bez tego to gdybanie...

 

Rozumiem do czego zmierzasz, ale w jego przypadku testy to zbędny wydatek pieniędzy, bo pewnie i tak nie będzie wiedział jak je odczytać i co do czego służy i pewnie nigdy ich nie robił. Mniej wiedzy teoretycznej więcej praktycznej, skoro ma akwarium od 13-14 miesięcy to powinien już wiedzieć do czego służy restart, zachowanie ryb jest alarmujące i testy mu nie pomogą bo nawet jak ma nieodpowiednią wodę to nie będzie wiedział jak tą wodę zmienić i jak zacznie kombinować to może to się jeszcze gorzej odbić na zdrowiu ryb. 

 

Jedyne co może zrobić to przetestować wodę i ewentualnie do tych parametrów dobrać obsadę, ale jest już na to trochę za późno bo ryby ma od ponad roku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej poprawić parametry wody, jak robić restart i rozwalać całą biologię.

Ty też nie wiedziałes jak zaczynałeś do czego służą testy, jak zmieniać parametry wody.

Nawet papier toaletowy wie, że żeby żyć trzeba się rozwijać.

Podstawowe testy to nigdy zbędny wydatek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...