Skocz do zawartości

Moc grzałki z termostatem


Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie i refleksję w jednym :) Chodzi o to, że planuję kupić grzałkę z termostatem do mojego akwa (pojemność 30l) i stąd przemyślenie, czy jeśli kupię grzałkę o większej mocy (np 100 W) z myślą o większym zbiorniku w przyszłości i ustawię temperaturę na 26*C, to czy grzałka będzie trzymała taką temperaturę, czy nie będzie przegrzewała wody?

 

Mam obecnie grzałkę 25W bez termostatu i grzeje mi wodę w lecie do 30 stopni, a z kolei grzałeczka o mocy 10W nie dogrzewa do 25.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze to mam poważne wątpliwości czy grzałka 100W Ci w ogóle wejdzie do 30l. Po drugie to nie ma sensu, po co przepłacać? Po trzecie w razie jakiejkolwiek awarii taka grzała w małym litrażu ugotuje Ci ryby.

Do 30l możesz dać 5oW, chociaż moim zdaniem spokojnie wystarczy 25.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

owszem zgadzam się z poprzednikami, jednak przy zastosowaniu podwójnego termostatu ( np rt-2 + termostat w grzałce ) jeżeli chcesz mieć temp 26stopni to na rt-2 ustawiasz 26 stopni, a na termostacie grzałki 27stopni. Jeżeli nawali rt-2 to woda i tak podgrzeje się tylko do 27 stopni co nie zagrozi rybkom. Jeżeli wiesz już, że będziesz zmieniał akwarium na większe to bym się jednak zastanowił.

 

PS. I tak polecam zewnętrzny termoregulator, bo ten w grzałce jest dość niedokładny ( z reguły ). Mierzy temp wody bardzo blisko grzałki ( a mając duże akwarium to przy braku mocnego prądu wody to różnica temperatur w przeciwległych rogach może znacznie się różnić). Nie ufać bimetalom w grzałkach!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawsze można ją umieścić pod skosem lub w poziomie za jakimś korzeniem/kamieniem :) Nigdzie nie jest napisane, że grzałka musi stać pionowo :) Dodam, że akwa 30l potrafi być duże! Ja w pracy mam akwarium dokładnie o pojemności 24L wymiary: 60x20x20... i to na prawdę "duży zbiornik".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...