Skocz do zawartości

Problemy z wyliczeniem magnezu


jongover
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

posiadam 70-cio litrowy zbiornik o wymiarach: długość- 60 cm, szerokość- 35 cm wysokość- 35 cm, niedawno zakupiłem mocniejsze oświetlenie 2x 24 W T5, 6500 K i 6800 K, jedna ma 550mm a druga 438mm, świecę ok 10h dziennie, podłoże to sam piasek, w najbliższym czasie planuje restart, mam zamiar dać 2 cm ziemi i 5cm żwirku rzecznego, niestety już zauważyłem braki nawozów, dlatego chciałbym zacząć nawozić, zamówiłem sole (potas, fosfor, azotany, żelazo itp.) wyliczyłem ile bym potrzebował tych nawozów wyszło mi że potrzebowałbym:

potas-18,5 g, fosfor-1,4g, azotany-16,3g, molibden-1g, bor-1g, żelazo-3g, mangan-1g, cynk-2g, miedź-1g, niestety nie potrafię wyliczyć magnezu, dlatego prosiłbym o pomoc, moje parametry: PH-7,4, GH-14, KH-8, NO2-0, NO3 i PO4 jeszcze nie posiadam ale planuję zakup, w moim akwarium jest duża ilość ryb, dlatego nie jestem pewien do azotanów i fosforu. planuje dodawać CO2, i prawdopodobnie węgiel w płynie, jeżeli zajdzie potrzeba. dopiero zaczynam przygodę z roślinkami (do tej pory miałem nie wiele roślinek przy bardzo słabym oświetleniu). Bardzo prosiłbym o pomoc w obliczeniu magnezu i o sprawdzenie dokładności pozostałych pierwiastków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jakiej ilości wody rozpuścisz N, P, K ?

Dlaczego mikro chcesz robić sam ?

 

Magnez odpuść sobie przy takich twardościach.

 

Policzmy:

 

Zbiornik 70l. Podłoże ok 10l. Liczymy na 60l.

Rozrabiamy w 500ml wody destylowanej na zasadzie: bierzemy sól i dolewamy tyle wody ( nie 500) aby sól + woda dało 500ml. Mieszamy osobno.

 

1 Azot

14g KNO3+woda=500ml

 

1x5ml daje  1,43mg/l dziennie

7x5 daje 10 mg/l

 

Ponadto daje potas w ilości

1,1mg/l dziennie

7,7 mg/l tygodniowo

 

2 Fosfor z KH2PO4

1,2g KH2PO4+woda=500ml

 

1x5ml daje  0,14mg/l dziennie

7x5 daje 1,00 mg/l

 

Ponadto daje potas w ilości

0,06mg/l dziennie

0,40 mg/l tygodniowo

 

3 potas z k2so4

19g KH2PO4+woda=500ml

 

1x5ml daje  1,42mg/l dziennie

7x5 daje 9,94 mg/l

 

Ponadto daje potas w ilości

0,06mg/l dziennie

0,40 mg/l tygodniowo

 

Kup osobno jeszcze żelazo i mikro. Nie mieszaj razem. KAŻDĄ SÓL ROZRABIASZ OSOBNO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli że mam kupić sól ogólną dla mikro? bo zamówiłem już każdą sól osobno:( Czy te wartości które mi wyszły potas- 18,5 g, fosfor- 1,4 g, i azot- 16,3 g są prawidłowe dla zbiornika z średnią obsadą roślinną i dużą obsadą rybią?

Edytowane przez jongover
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tomeksup proponuje aby potas uzupełniać z KH2PO4. Tutaj musisz uważać bo razem z potasem będziesz dodawał fosfor, który może namieszać w akwarium. Lepiej potas dodawać ze związków nie mających wpływu na inne parametry np K2SO4 czy KHCO3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie mam K2SO4, a jak z tym mikro? Nie dodawać tych soli? Czy mam kupić jedną ogólną sól dla mikro?


 

 



W jakiej ilości wody rozpuścisz N, P, K ?
Dlaczego mikro chcesz robić sam ?

Magnez odpuść sobie przy takich twardościach.

Kup osobno jeszcze żelazo i mikro. Nie mieszaj razem. KAŻDĄ SÓL ROZRABIASZ OSOBNO.

Czyli że magnezu nie podawać, nawet w małych ilościach? Ja posiadam mikro ale każdy pierwiastek osobno, mam również chelat żelaza 13%, mogę to podawać? Polecacie jakiś preparat z wszystkimi mikro, ponieważ słyszałem że podobno lepiej nie podawać każdego osobno? Edytowane przez jongover
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ja posiadam mikro ale każdy pierwiastek osobno

 

Czy to oznacza że masz, do mieszanki mikro każdy chelat osobno?

Ja bym się w to nie bawił, mikro jest "ciężkie" do zbilansowania samemu.

Np. (podobno, nie z mojego doświadczenia) bor ma bardzo małą tolerancję i łatwo go można np. przedawkować lub mieć braki.

Polecam Ci kupić jakieś gotowe markowe mikro lub intermag plus (w niektórych akwariach się nie sprawdza).

Miedź jest trująca w akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem że podobno każdy pierwiastek mikro osobno nie jest dobrym rozwiązaniem, dlatego zastanawiam się nad jakimś preparatem z mikro, czy intermag mikro plus można dostać tylko w zoologicznych? Czytałem również że gdybym miał podawać chelat żelaza to musiałbym też podawać mangan, ponieważ sam chelat nie jest dobrym rozwiązaniem, czy to prawda? Jeśli nie to czy mógłbym jakoś zamienić chelat żelaza 13% na ml?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tomeksup proponuje aby potas uzupełniać z KH2PO4. Tutaj musisz uważać bo razem z potasem będziesz dodawał fosfor, który może namieszać w akwarium. Lepiej potas dodawać ze związków nie mających wpływu na inne parametry np K2SO4 czy KHCO3

 

Dlaczego z KH2PO4 ? Wiesz ile musiałby wlać tego aby podnieść potas o 10mg/l ? W tym czasie fosfor byłby na kosmicznym poziomie. K2SO4 to najprostszy sposób dostawy potasu.

 

Czyli że magnezu nie podawać, nawet w małych ilościach? Ja posiadam mikro ale każdy pierwiastek osobno, mam również chelat żelaza 13%, mogę to podawać? Polecacie jakiś preparat z wszystkimi mikro, ponieważ słyszałem że podobno lepiej nie podawać każdego osobno?

 

Jeśli już chcesz dać magnez to:

30g+woda=500ml. Dawka to 5ml dziennie:

1x5ml =0,49mg/l

7x5ml=3,45mg/l

 

Dajemy taką małą dawkę (zalecane 5-20mg/l, bo dużo jest w kranówie, która jest przeważnie twarda.

 

Tutaj jest problem. Stosunek Ca:Mg musi być 4:1. U mnie w Bydgoszczy mam precyzyjnie podane zawartości Ca i Mg na stronie wodociągów, więc wiem ile podaje wapnia i magnezu wraz z podmianami. Im twardsza woda tym teoretycznie więcej podajesz Ca i Mg. Spójrz na skład chemiczny wód mineralnych i zmineralizowanych (wiesz jaka jest różnica?)

 

to czy mógłbym jakoś zamienić chelat żelaza 13% na ml?

 

Co do żelaza to 1g + tyle wody aby dało razem 250ml. Dawka dzienna to 5ml.

1x5ml daje  0,043mg/l Fe

7x5ml daje tygodniowo wzrost o 0,3mg/l.

 

Teraz ważna rzecz. Niektóre mikro zawierają żelazo. Trzeba uwzględnić dostawę Fe z mikro. Żeby to zrobić polecam easy life profito. To jest jedne z nielicznych mikro, którego skład znamy. Wtedy skorygujemy tą dawkę żelazo z chalatu aby uwzględnić dostawę Fe z mikro żeby nie przedawkować.

Edytowane przez tomeksup
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...