Jump to content

Prośba o identyfikację glonów

khazad92
 Share

Recommended Posts

Cześć!

Jakieś 2 tygodnie temu pojawiło się takie "coś" u mnie w akwarium. Te "pędzle" usunąłem pęsetą ale odrosły. Niepokoi mnie tez wygląd piasku. Kiedyś był zółty a teraz ma taki kolor. Na wierzchu zrobiła się dość mocno trzymająca się warstwa. Dopiero mocniejsze potraktowanie odmulaczem jest w stanie ją oderwać. Pod nią piasek jest idealny. Proszę pomóżcie!!!

post-17690-0-03879300-1382382799_thumb.jpg

post-17690-0-24258100-1382382825_thumb.jpg

Akwarium zalane ok 3 miesiące temu. Klasyczne 54l profil
Oświetlenie to żarówki kompaktowe 2400k 0.7W/l

Świecę po 12h dziennie.
Podłoże to żwir na jednej stronie, piasek na drugiej

Filtr kubeł Aquael Minikani 80
Typ zbiornika :krewetkarium z dużą ilością mchów
Ozdoby: korzeń, skorupki kokosa, kora cynamonu
Rośliny:flame moss, java moss, phoenix moss, mały heniek

Ryby: krewetki red cheery x12 + X młodych
Podmiana wody raz na 2 tygodnie 30% ostatnia tydzień temu

Nawożenie: mosses macro, complete plants growth, pro carbo (co2 w płynie)
Parametry wody: Podaję tylko te na które mam testy. pH 7,5  10kH 14Gh

post-17690-0-78777100-1382469156_thumb.jpg

1. Zmiana barwy światła na 6500K - obowiązkowo, rośliny nie dadzą rady przy takiej barwie.

2. Podmiany co tydzień 10-20%,

3. Odstawiasz wszystkie nawozy - zbiornik nieustabilizowany a ty lejesz na pałę. Możesz lać tylko sam potas, ale nie masz go.

4. 30% podmiany teraz.

5. Czekasz kolejne 2 tyg. i wtedy ocenimy czy już można coś lać.

Ok. Pierwszy raz nawóz wlałem po miesiącu od zalania akwarium i zawsze zgodnie z zaleceniem producenta. 1ml/50l. A po zmianie światła zostawić na 12h czy zmniejszyć czas świecenia? Odstawię nawozy i zobaczymy jak będzie. Dzięki za pomoc!

Edited by khazad92

Możesz do filtra wpakować torf kwaśny o pH 3,5-4,5 z OBI bez nawozów. Wpakuj go w rajstopę i do filtra. Obniży pH, i twardości. Zakwasi wodę i spadnie pH. Nie przeginaj z ilością. Na nim watę perlonową to nie zabarwi nawet wody za bardzo. Po pewnym czasie wyczujesz ile go dawać. Takie twardości dla krewetek to problem. Wymiana torfu co 1-2tyg.

Edited by tomeksup

Zrobiłem jak radziłeś. Wczoraj zmienilem oświetlenie podmienilem wode i wpakowałem torf do filtra. Przy nowym oświetleniu mchy juz nie wygladaja na zielone tylko na jakieś szare. Nawozów nie leję tylko podkarmiam krewetki.Po jakim czasie zmierzyc pH?

Czyli torf działa bo zbiło. Teraz powinno także zbijać Ci kH i gH. Nie pozwók na zbicie kH poniżej 4, bo to niebezpieczne. Za kolejne dwa dni pomiar kH i gH. Torf jest tani i skuteczny do zbijania pH, ale trzeba pilnować kH. Masz dobre twardości dla roślin. 

Zmieniłeś światło ?

Edited by tomeksup

Po tygodniu rozwój glonów został zahamowany, nie pojawiają się nowe a stare są sukcesywnie zjadane przez krewetki. Zaczęły mnie martwić rośliny. Zaczęły żółknąć. I tu rodzi się moje pytanie. Zaczynać już powoli nawozić czy jeszcze czekać tydzień?

Mam nawóz (gotową mieszankę) zawierającą K, Mg, fe, Mn Zn, Mo, Cu, B, S, N, P, Ti i jakieś konserwanty. Nie chcę robić reklamy ale kupiłem ją razem z krewetkami ze sklepu krewetkarium.com. Nawóz ten jest dedykowany do krewetkariów.Mógłbym ją podawać zgodnie z zaleceniami czy zaopatrzyć się w nowe nawozy?

Edited by khazad92

K, Mg, fe, Mn Zn, Mo, Cu, B, S, N, P, Ti

Makro jest. ;)

Ja bym zaczął zdecydowanie od zwiększenia częstotliwości podmian wody, co tydzień - z wodą dostarczysz mikroskładników. Z nawozów carbo i makro tak symbolicznie (w którymś poście pisałeś że masz jakieś) ewentualnie z makro sam potas. Masz sporo światła i tylko heńkowi jest ono potrzebne.

Mierzyłem dzisiaj parametry wody.

ph 7,2

Kh 4

Gh 13

No3 0

Po4 0

Do akwarium dokupiłem cabombę jako szybko rosnąca roślinę( tak polecili mi w sklepie) Zaczynam nawozić nawozem zawierającym N P i K bo azot i fosfor zniknęły .  Z nawozów kupiłem ferro aktiv i aquaflorin tropicala. Zostały wlane do akwa zgodnie z zaleceniem producenta.

Przy czyszczeniu  akwarium zauważyłem parę kłębków krasnorostów. Nie były duże więc chyba wszystko zmierza ku dobremu :)

Edited by khazad92