Skocz do zawartości

Problem z techniką CO2


DarekG
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , mam taki problem. Kupiłem test zooleku KH I GH w celu sprawdzenia ile CO2 mogę podawać. Zaznaczam ze mam komputer sterujący pH.

Problem w tym ze test KH wody w akwarium nie robi się niebieski , po dodaniu 1 kropli woda robi się delikatnie żółtawa , po 5 kroplach można stwierdzić jednoznacznie ze jest żółta . Pomyślałem ze test może stary i spróbowałem tego samego z woda kranową . Test wyszedł idealnie jak w opisie , po dodaniu 13 kropli woda zrobiła się żółta . Ponowiłem test z woda akwariowa i wyszło tak samo 5 kropli . Czyli wnioskuję że twardość węglanowa wynosi 5 stopni . Idąc tym torem pH na komputerze ustawiłem 6,85 . Po załączeniu wszystkiego CO2 z butli było podawane przez około 30 sek po czym PH spadło z 6,86 do poziomu 6,75 PH i wyłączył dozowanie CO2 . I teraz pytanie czy zrobiłem wszystko dobrze ? A może zrobiłem coś nie tak ? Proszę o poradę bo nie wiem co mam robić . I jeszcze jedno skoro PH tak spadło to czy będzie ono wzrastać i komputer znów zacznie dozować CO2 czy jak to jest ? Dodam ze posiadam podłoże aqua art substrat II + ( teraz nie wiem jak to jest bo ono tez obniża i stabilizuje PH... ) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką wodę lejesz do akwa (RO, demineralkę)?

Jeżeli tak, to test jest ok, twardość węglanowa wynosi 0 - 1 (jedni odczytują to tak, inni tak).

Przy takim KH będziesz miał duże skoki pH nawet przy nikłym podawaniu CO2.

Masz skalibrowaną sondę od komputera (używa się do tego odpowiednich płynów)?

Po pobraniu CO2 przez rośliny i części jego ulotnienia się z wody pH Ci wzrośnie i komputer znów zacznie podawać CO2.

W jaki sposób rozpuszczasz CO2 (reaktor, dyfuzor, kostka)?

30 sekund to trochę mało, nie masz czasami sondy umieszczonej blisko Twojego "dystrybutora" CO2 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jaką wodę lejesz do akwa (RO, demineralkę)?

 

Używam wody kranowej ... z tym że wody nie podmieniałem ze 2 tygodnie .. może to przez to ?

 

 

 

Masz skalibrowaną sondę od komputera (używa się do tego odpowiednich płynów)?

 

 

Sondę skalibrowałem , sprawdzałem dwa razy w tym płynie . 

 

 

 

W jaki sposób rozpuszczasz CO2 (reaktor, dyfuzor, kostka)? 30 sekund to trochę mało, nie masz czasami sondy umieszczonej blisko Twojego "dystrybutora" CO2 ?

 

 

CO2 rozpuszczam poprzez dyfuzor . Dziś sprawdzałem i skoki PH od 6,75 do 6,85 następują po godzinie , po czym dozowanie CO2 trwa około 2 godzin ( dokładnie nie mierzyłem ) Sondę mam umieszczona w przeciwległym kącie akwarium wiec to nie wchodzi w grę . 

Nie mam pojęcia dlaczego wczoraj coś takiego miało miejsce . Dziś wydaje się być wszystko ok . Nie wiem jednak co z tym testem , martwię się aby CO2 nie było za dużo w akwarium bo mi obsada padnie ( jak na razie nie zauważyłem żadnych oznak przyduchy ) i w druga stronę że będę mieć za mało CO2 i roślinki zaczną gnić....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...