Jump to content

DarekG

Użytkownik
 • Content count

  30
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

1

About DarekG

 • Rank
  Małomówny

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Stęszew
 • Zainteresowania
  akwarystyka , elektronika
 1. Tutaj masz odpowiedz na Twoje pytania . http://forum.superakwarium.pl/topic/37183-obliczenia-soli-kalkulator-zulixa/
 2. Teraz nie widzę tego co ja zamawiałem . Jest tylko coś takiego http://allegro.pl/nawoz-duzy-zestaw-mikro-makro-sole-fe-inne-gratisy-i3832585422.html . Na około 3 miesiące .
 3. Ja sam stosuje sole . Prościej jest utrzymać prawidłowe parametry bo tak jak pisałem wcześniej wiem ile czego leje do akwarium . Co do tego micro to dokładnie te które podałeś .Micro daje przy podmianach . Dodatkowo uzupełniam dwa razy w tygodniu Ferro + (również aqua art) .
 4. Ja stosuję micro aqua art i jestem zadowolony . Co do macro to zdania są podzielone , choć według mnie najlepszym rozwiązaniem są sole . Tanie i przynajmniej wiesz ile czego lejesz do akwarium . Tego Ci nie powiem bo nadal nie wiem nic na temat Twojej wody..
 5. Proponuje zakup testów . Najważniejsze NO2 , NO3 , PO4 i ew Fe . Wtedy można coś więcej powiedzieć . Moim zdaniem 30% tygodniowo będzie ok. Według tego co piszesz to mogą być braki potasu + mikro . Choć ciężko jest stwierdzić nie znając " nic " o Twojej wodzie.
 6. Nic z tego nie wynika co tutaj napisałeś . Podaj parametry wody . A gdzie mikro ? Moim zdaniem zbyt małe podmiany wody. Co do zdjęć to nic na nich nie widać . Jakość tragiczna...
 7. DarekG

  Pomoc w identyfikacji glonów

  Chciałbym podzielić się z wami moimi spostrzeżeniami w walce z nitkami ... Wysyp nitek był spowodowany złym stosunkiem NO3 do PO4 ... Przed podaniem fosforu do wody NO3 wynosiło 80mg/l , natomiast test fosforu pokazywał 0 . Idąc za radami podałem od razu dawkę tygodniową . Fosfor znikał , a ja nadal miałem bardzo wysokie stężenie azotu... Robiąc częste podmiany i lejąc dość duże ilości fosforu zbiłem NO3 do 40mg/l . Rośliny dostały " kopa " , lecz glony też to wykorzystały i pojawiły się małe ilości nitek . Od razu postanowiłem założyć tutaj ten temat , szukając pomocy . Teraz już wiem że niepotrzebnie . W innym temacie dostałem informacje na temat tego że mam ustabilizować swoje parametry ... Nitek z dnia na dzień było coraz więcej , wiec postanowiłem zrobić dość dużą podmianę wody (około 50%) oraz wsadziłem Aquafix NO3 . Po kilku dniach zauważyłem zahamowanie wzrostu glonów . Zrobiłem testy i ku mojemu zdziwieniu test NO3 pokazał 20mg/l , PO4 1mg/l . Tak więc zaczynałem mieć to wszystko pod kontrolą . Podjechałem do najbliższego sklepu akwarystycznego i zakupiłem Carbo Aqua Art . Po kilkukrotnym przedawkowaniu glony tak jak pisałem wcześniej , zaczęły się robić czerwone . Na dzień dzisiejszy są , ale śladowe ilości... Podsumowując : ustabilizowanie parametrów = zahamowanie wzrostu nitek , przedawkowanie carbo - przyspieszenie ich rozkładu.. Parametry wody przed dzisiejszą podmianą są następujące : NO3 - 10 PO4 - 0,5 Fe - 0,5 KH - 11 GH - 14 PH - 6,80 Z tego wynika że muszę podnieść PO4 do 1mg/l . Jest to dość dziwne bo fosforu leję tygodniowo 1.81mg/l (oczywiście rozłożone na dawki dzienne). Jest możliwe że rośliny aż tyle tego zużywają ? A tutaj chciałem wam pokazać zdjęcie mojego akwarium . Słabej jakości bo z telefonu , ale zawsze . http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/5331069f4541ffff.html
 8. DarekG

  Pomoc w identyfikacji glonów

  Pytałem bo się nie spotkałem nigdy z czymś takim jak czerwone nitki , praktycznie z dnia na dzień zrobiły się z szarych na czerwone . Co do ruchu wody w akwarium to każda roślinka delikatnie faluje , zrobiłem nawet dodatkowe dziurki w deszczownicy aby była jeszcze lepsza cyrkulacja wody , wiec wydaje mi się że z tym nie ma problemu . Dodam iż ten problem z nitkami nastąpił po dodaniu tygodniowej dawki fosforu jak to radziliście w innym temacie , ale wydaje mi się że sytuacja jest opanowana .
 9. DarekG

  Pomoc w identyfikacji glonów

  Podmiany robione regularnie około 30 % wodą destylowana + kran . Co do oświetlenia nie do końca rozumiem co masz na myśli ... CO2 rozprowadzane równomiernie . Dyfuzor pod wylotem filtra. Od wczoraj zauważyłem że nitki robią się czerwonawe ... Dziś już widać to wyraźnie , większość nitek zmieniła kolor na czerwony , łatwo idzie je usunąć mechanicznie .. Glony w odwrocie ?
 10. DarekG

  Pomoc w identyfikacji glonów

  Podaję CO2 z butli wysokociśnieniowej którym steruje komputer także pH stabilne i pod kontrola . Pomogłeś za co dziękuje . Dosadzałem rośliny więc myślę że tu może być przyczyna wystąpienia tych nitek (choć do końca nie jestem pewien) . Na pewno w jakimś stopniu było ruszone podłoże . No właśnie nie jestem pewien. Dlatego ten temat tutaj istnieje . Sprawdzałem kilkakrotnie wodę kranową . Za każdym razem wychodzi zerowy poziom no3 . Potas dostarczam codziennie z K2SO4 . Dozuje tygodniowo 19 mg/l .
 11. DarekG

  Słaby wzrost roślin

  Gotowy nawóz macro można dodatkowo uzupełniać podając do wody potas . Co do ilości to raczej ciężko będzie powiedzieć bo tak jak pisałem wcześniej , nie wiadomo ile tego potasu jest w gotowcu. Najlepiej będzie jak zamówisz sole na allegro i wtedy będzie można korygować każdy parametr z osobna .
 12. DarekG

  Słaby wzrost roślin

  Moim zdaniem masz zerowe azot i fosfor . Nie nawozisz macro . Ustabilizuj swoje parametry kupując np. PG Macro Red lub Green choć ja bym proponował sole bo stosując " gotowca " nie wiesz ile i czego lejesz do wody.
 13. DarekG

  Pomoc w identyfikacji glonów

  Wczoraj zastosowałem woreczek Aquafix NO3 . Przed wsadzeniem woreczka poziom NO3 wynosił 40 . Dziś mierzyłem i test pokazał 20 . Co do glonów , to nie widać jakiegoś intensywnego wzrostu , jest ich mało , ale bardzo brzydko to wygląda.. macie jeszcze jakiś pomysł jak się ich pozbyć ? ( zaznaczam iż są to te same glony jak w pierwszym poście )
 14. DarekG

  Pomoc w identyfikacji glonów

  Zeolit w filtrze już się znajduje , z tym że wkładałem go jakieś 2 miesiące temu .. Możliwe jest aby już " zużyty " oddawał to co na początku pochłaniał ? Wymienić go na nowy ? Tak sobie myślę że może pojawienie się glonów ma konsekwencje grzebania w substracie przy dosadzaniu roślin ? Bo przecież kondycja roślin poprawiona , a patrząc na nawożenie to odkąd widzę poprawę , nie zmieniałem dawek , a na początku glonów nie było... No nic , tak czy siak czas pokaże .. Skupię się bardziej na ustabilizowaniu parametrów w moim akwarium , a zobaczymy co z tego wyjdzie ..
 15. DarekG

  Pomoc w identyfikacji glonów

  Staram się walczyć z tak wysokim poziomem NO3 ale jak pisałem nie jest to takie proste . Dna nie odmulam gdyż posiadam substrat aqua art-u . Sprawdzałem kilkakrotnie poziom NO3 w wodzie z kranu i za każdym razem otrzymywałem wynik zerowy . Słyszałem coś na temat tych woreczków ale jakoś mnie nie przekonują . Wracając do tematu to co z tymi glonami ? Zignorować te glony i dalej robić swoje ?
×