Skocz do zawartości

Skalar siedzi w ukryciu do góry brzuchem


Sledziks
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, zauważyłem, że jeden z moich skalarów zaczął dziwnie się zachowywać. Ukrywa się wśród roślinności, siedzi tak do góry brzuchem i wychodzi tylko jak coś go zainteresuje (np. jak podejdę do akwarium). Jedzenie przyjmuje normalnie, oddycha też normalnie. Ogólnie jedyną dziwną rzeczą jest właśnie to.

 

Zbiornik 200 litrów, założony już dość dawno. Temperatura 25 stopni, żadne inne rybki nie wykazują jakichkolwiek objawów choroby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale pływa "do góry brzuchem", czy "bokiem, płasko jak talerzyk" ;), bo to spora różnica.

Pływanie do góry brzuchem to dla ryby oznacza właściwie jedno - jest martwa, lub umierająca.

Dlatego sprecyzuj zachowanie skalara.

Jeśli pływa płasko bokiem, przy tym jest płochliwy i chowa się po kątach, może to być psychoza strachu. Czegoś się ciągle boi (rywali, człowieka przy szybie itp.), bo np. jest w akwarium mało roślin, korzeni i w ogóle "dekoracji", które dają mu poczucie bezpieczeństwa.

Upewnij się, że nie ma innych niepokojących objawów.

Jak możesz to wstaw zdjęcie tego skalara jak pływa "do góry brzuchem".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pływa normalnie, jak powinien, może lekko się kołysze na boki, ale pionowo. Też nie jest to chowanie bo się czegoś boi, bo jak się podejdzie do akwarium to sam wychodzi i zagląda na mnie, też inne ryby na pewno go nie zaczepiają, są ze sobą od maleńkości. To jest coś takiego, że pływa, pływa i nagle sobie tak jakby przycupnie w roślinkach do góry brzuchem, jakby mu było tak wygodnie i sobie po prostu odpoczywał. Chociaż oddycha normalnie, nie jest niczym zmęczony.

 

Roślin i korzeni mam dość sporo moje akwarium: http://forum.superakwarium.pl/topic/18755-200-l-%C5%9Bledziowe-ale-bez-%C5%9Bledzi-d-aktualizacja-06052013/

Na razie schował się za korzeniem, jak wyjdzie, to postaram się zrobić zdjęcie jak tak sobie siedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedynie to kilka roślin doszło, poza tym nie ma żadnej różnicy. Niestety nie mam żadnej pary, a podział prawdopodobnie prezentuje się tak, że mam 3 samice i 1 samca.

 

Zdjęcia niestety robione tylko komórką.

 

Tutaj z tyłu akwarium jak siedzi:

post-4320-0-42916400-1380696038_thumb.jpg

 

A tutaj jak normalnie pływa:

post-4320-0-24023200-1380696167_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra... On autentycznie pływa do góry brzuchem :shock: I wygląda na całkiem zdrowego, hmmm...

Jedyne choroby - jakie znam - objawiające się takim pływaniem to:

- problemy z pęcherzem pławnym - tu nie pasuje, bo musiałoby go wypychać do powierzchni, a przecież ogólnie pływa normalnie

- problemy z przewodem pokarmowym (niestrawność i wzdęcia wypychają rybkę) - również nie pasuje, bo miałby też wydęty brzuszek

- zatrucie szkodliwymi substancjami z zewnątrz - wątpliwe, bo inne ryby też by się dziwnie zachowywały

 

Do głowy przychodzi mi jeszcze:

- zaburzenia neurologiczne - taka pozycja przynosi mu ulgę

Ale to tylko hipotetycznie, nie znam podobnego przypadku.

 

No chyba, że... Udaje razborkę i składa sobie ikrę pod liściem ;) Oczywiście żarcik ;)

 

Wydaje się, że taki jego urok, albo cierpi na dolegliwość, która nie zagraża jego życiu i albo samo ustąpi, albo będzie tak już sobie z tym żył.

Profilaktycznie zastosowałabym głodówkę (minimum 3 dni, nawet do tygodnia), może się wyjaśni, czy ma to coś wspólnego z układem pokarmowym.

I obserwacja przez najbliższe 2 tygodnie. Jakiekolwiek dodatkowe objawy, jakakolwiek zmiana zachowania i wyglądu i od razu szukaj pomocy, informacji, żeby w porę zareagować

 

Nic więcej na razie nie przychodzi mi do głowy. Może ktoś inny ma jakieś propozycje..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...