Skocz do zawartości

Krasnorosty i inne glony w akwarium - początki inwazji?


nick1234
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od jakiegoś czasu zauważyłam w akwarium kilka odmian glonów. Nie jest tego dużo, nie mogę tego nazwać jakąś plagą aczkolwiek na podstawie poradników w internecie zidentyfikowałam krasnorosty, okrzemki, zielenice, sinice punktowe i głównie na mchach glony nitkowate czyli prawie pełna gama :/ Tak jak wspominałam nie rozrastają się w jakimś szybkim tempie, prawdę mówiąc to nawet mi nie przeszkadzają ale czy trzeba podejmować już jakieś kroki? Pytam bo nie chcę za chwile mieć jakiejś plagi z którą może już być trudno sobie poradzić.

 

Akwarium 112 L. Filtr JBL e701 z deszczownicą, żwirek 3-5mm pod nim warstwa substratu Florapol firmy JBL. Temperatura 25-26 stopni.

 

Oświetlenie mam Aqua Glo T8 20W 1 sztuka i Philips 865. Świece po ok 9h dziennie. Nawożę solami + węgiel.

 

Wodę wymieniam co 1-1,5tygodnia - 15-20 litrów RO mieszam z  odstaną wcześniej "kranówką" (wode w kranie mam bardzo twardą).

 

Moja obsada to:

- 13 neonów inessa
- 4 kiryski panda
- 4 otoski
- parka ramirezek
- parka borellek
- 2 cierniooczki

- 2 krewetki amano

 

Ryby karmione pokarmem suchym (3 rodzaje na przemian), mrożony, czasem żywy, ale nie często bo w moim zoologu jest przeważnie tylko ochotka, której nie chce podawać bo strasznie śmierdzi i wg wydaje się, że to sam "syf". Przydenne dostają mix wafelków i granulat. Karmię raz dziennie, staram się nie przekarmiać, zjadają wszystko w ciągu pół godziny.

 

I teraz chyba najważniejsze. Od przeszło tygodnia nawożę solami wg poniższych kalkulacji:

 

post-15884-0-71541800-1376848521_thumb.jpg

 

Po tygodniu zrobiłam pierwsze testy i parametry wody to:

 

Azotany: ok 30

Fosforany: ok 2,5

GH: ok 6

KH: ok 2

PH: ok 6,5

 

Kolega z forum doradził mi abym teraz zmniejszyła dawki nawozów na potas 2 ml i pozostałe po 1ml. Tak też zrobiłam.

Dodam jeszcze, że te glony były zanim zaczęłam podawać sole, a zaczęłam bo nie mogłam sobie poradzić z gotowymi nawozami - rośliny w bardzo kiepskim stanie. Na razie nie ma spektakularnych efektów ale jakby zaczęły pojawiać się nowe, zdrowsze listki.

 

Z góry dziękuje za wszystkie sugestie.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie masz nieprawidłowy stosunek azotanów do fosforanów. Powinnaś zmniejszyć i jedno i drugie (a przynajmniej fosforany do 1,5 , przy zachowaniu azotanów bez zmian). 10/1 to prawidłowy stosunek (książkowy, teoretyczny), pamiętaj ze są to proporcje przykładowe (wyjściowe) takie do których powinniśmy dążyć w razie kłopotów (glonów) w akwarium. Każe akwarium jest inne i to co sprawdza się w 90% zbiorników, u Ciebie może nie przynosić żadnych efektów.

Edytowane przez andy102
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze, że trochę mnie to zaskoczyło bo w innym wątku odnośnie tych testów uzyskałam odpowiedz, że ten stosunek mieści się w normie.

 

Cytuje "stosunek NO3:PO4 mieści się w teoretycznej normie 10-16:1.". Poradzono mi aby z soli podawać teraz potasu po 2ml i resztę po 1ml.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinnaś zmniejszyć i jedno i drugie (a przynajmniej fosforany do 1,5 , przy zachowaniu azotanów bez zmian).

Chyba raczej podnieść jak już. ;)

 

Zobaczymy za tydzień, może trzeba będzie w ogóle odstawić nawozy (poza potasem i carbo, ewentualnie drobna korekta fosforu właśnie), bo przy tej masie roślinnej nawożenie przez obsadę będzie wystarczające.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Chyba raczej podnieść jak już. ;)

 

Przyznaję, trochę przekombinowałem :razz: . Sorrki

 

 

 

NO3:PO4 mieści się w teoretycznej normie 10-16:1

Jasne, niektóre źródła podają stosunek 16-1 za prawidłowy :razz:

 

 

 

Czy jeśli już uda się dojść do tych idealnych wartości dla mojego akwarium to one same znikną?

Czy znikną? Takiej gwarancji chyba Ci nikt nie da w 100%. Bardziej prawdopodobny będzie zahamowany ich rozwój i stopniowe obumieranie, ale czy do końca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Trzymaj stosunek. Najlepiej no3=10mg/l, po4=1mg/l, czyli 10:1. Wysokie no3 szkodzi rybom i roślinom.

2) Podmieniaj co tydzień wodę wodę. Co tydzień! Na początek zrób podmianę 30% i za 3 dni 20%. Trzeba pozbyć się DOC.

3) Wszystkie filtry delikatnie oczyścić z większych zanieczyszczeń w wodzie odlanej z akwarium. Nie szorować !

 

Pilnuj nawożenia a glony znikną, krasnorosty wymagają czasu.

 

Oświetlenie mam Aqua Glo T8 20W 1 sztuka i Philips 865

 

Tzn. ile ten philips ma wat ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Trzymaj stosunek. Najlepiej no3=10mg/l, po4=1mg/l, czyli 10:1. Wysokie no3 szkodzi rybom i roślinom.

2) Podmieniaj co tydzień wodę wodę. Co tydzień! Na początek zrób podmianę 30% i za 3 dni 20%. Trzeba pozbyć się DOC.

3) Wszystkie filtry delikatnie oczyścić z większych zanieczyszczeń w wodzie odlanej z akwarium. Nie szorować !

 

Pilnuj nawożenia a glony znikną, krasnorosty wymagają czasu.

 

 

Tzn. ile ten philips ma wat ?

 

Zastosuję podmianę wody. Rozumiem, że mam za dużo azotu i fosforu-zmniejszyłam po tych testach dawkę z 10ml do 1ml. W sobote kolejne testy, liczę, że już będzie lepiej.

 

Ten Philips ma 24W, o temperaturze barwowej 6500k.

 

Jeszcze mam pytanko: już prawie 2 tygodnie nawoże solami i widzę delikatną poprawę z niektórymi roślinkami- zaczęły wypuszczać nowe, zdrowe listki.

 

Niestety nadal problem jest z ludwigą - ciągle żółkną liście, robią się dziurki i odpadają. Żabienica narazie też nie widzę żeby ruszyła - stare liście nadal brązowieją. Czy jest po prostu jeszcze za wcześnie czy nadal czegoś podaje za mało?

 

Niestety testy mam tylko na azotany i fosforany więc pozostałe nawozy mogę korygować tylko "na oko".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nadal problem jest z ludwigą

 

Miałem to samo, dodatkowo kompletnie nie puszczała nowych odrostów (co najbardziej mnie niepokoiło).

Podałem Aqua Art Ferro (w większych ilościach niż podawałem) i Aqua Art Macro Red. po pewnym czasie wszystko się zmieniło na plus :razz: . http://forum.superakwarium.pl/topic/39883-co-to-za-roslina-i-jak-j%C4%85-rozmno%C5%BCy%C4%87/

 

Z tym, że i Macro Red i Ferro to kompilacja różnych pierwiastków i w twoim wypadku może problem jeszcze pogorszyć.

Edytowane przez andy102
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem to samo, dodatkowo kompletnie nie puszczała nowych odrostów (co najbardziej mnie niepokoiło).

Podałem Aqua Art Ferro (w większych ilościach niż podawałem) i Aqua Art Macro Red. po pewnym czasie wszystko się zmieniło na plus :razz: . http://forum.superakwarium.pl/topic/39883-co-to-za-roslina-i-jak-j%C4%85-rozmno%C5%BCy%C4%87/

 

Z tym, że i Macro Red i Ferro to kompilacja różnych pierwiastków i w twoim wypadku może problem jeszcze pogorszyć.

 

Moja wygląda tak, że od żwirku goła łodyga na jakieś 20cm (pogubiła wszystkie stare liście) i na czubku kilkanaście "nowych". Nowe wypuszcza ale mam wrażenie,że jak tylko listki trochę podrosną to od razu żółkną i odpadają. Wygląda jak jakiś "badyl" :/

 

Ja nawoże solami więc gotowe nawozy odpadają. Mogłabym zwiększyć konkretny pierwiastek ale nie wiem co żeby za chwile bardziej nie zaszkodzić. Żelazo mam zmieszane razem z intermagiem.

 

P.S.Twoje akwarium jest bardzo ładne, chciałabym mieć roślinki w takim stanie.

Edytowane przez V_i
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaje potas, magnez, fosfor, azot i micro (intermag + żelazo) + węgiel 2ml codziennie. Przez tydzień podawałam z soli po 10ml z każdego.

Zrobiłam testy wyszło:

Azotany: ok 30

Fosforany: ok 2,5

 

Polecono mi tutaj aby zmniejszyć dawkę do 2ml potas i węgla, a reszty po 1ml. Tak też zrobiłam.

 

Mam chelat żelaza 13%, mogę zrobić z niego dodatkowy roztwór ale nie wiem jak i jak go potem dawkować, żeby znowu nie przedobrzyć. Dopiero zaczynam przygodę z solami i tutaj na forum w poradniku było zalecane zmieszanie go z intermagiem - korzystałam z kalkulatora Zulixa czy jakoś tak :) Na samej górze tego postu mam screena z tych obliczeń.

 

Czyli skoro azot jest szkodliwy to może w ogóle go nie podawać? Podmiankę zrobiłam wczoraj, w piątek będę w zoologu po wodę to zrobię kolejną, przy okazji odmulę dno i zajrzę do filtra ostatnio odmulałam 3 tygodnie temu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stosunek no3:po4 jest ok. Chociaż no3 jest wysokie. Możesz odpuścić podawanie azotu i fosforu na kilka dni (rośliny nie przepadają za wysokimi stężeniami). Rośliny obniżą jego poziom. Później będziesz dawkować. Z intermagiem (mikro) jest tak, że czasem trzeba odstawić aby nie przedawkować.

 

Wypłucz delikatnie filtr, pisałem jak (chyba). Podmieniaj wodę co tydzień.

Edytowane przez tomeksup
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok zrobiona podmianka wody, wypłukany filtr w wodzie z akwarium, odmulone dno. Na razie nie podaje fosforu i azotu-zrobię testy w sobotę zobaczymy jak wyjdą.

 

Tylko co z innymi pierwiastkami?Ciągle jest czegoś za mało. Rośliny kiepsko, bardzo kiepsko, ludwiga żółknie, ma dziury w liściach. Żabienica i pozostałe jakby w ogóle nie rosły. Kilka odpadło od dna - gniją jakby od korzeni.

 

Chciałabym spróbować zwiększyć żelazo, ale samo żelazo - nie z intermagiem? Jak zrobić taki osobny roztwór i jak go podawać? Mam czelat żelaza w proszku 13%.

Byłam dziś w zoologu, nie mieli testów na żelazo, zobaczę jutro w innym.

 

Może potas też zwiększyć?

 

Muszę szybko działać bo za chwile wszystko mi padnie :(

 

Poradźcie coś proszę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dna bym nie odmulał bo do słupa wody idzie mnóstwo fosforu. Nadmiar fosforu przy niedoborach azotu wzmaga krasnorosty. Zamulone dno to nawozy dla roślin.

Gnicie to pewnie wynik braku potasu.

Jak zwiększysz żelazo, czyli intermag to przedawkujesz mikro, a to też może potruć ryby, bo tam są metale ciężkie.

Zwiększ potas ale z głową. Nie wiem jak masz rozrobione i co masz.

Zakładając, że masz 100l wody i chelat Fe 13% to bym:

Odezwij się do mnie na gg lub skypea to pogadamy, najlepiej przez mikrofon. Pisz na skypea Tomeksup1 bo gg czędto mi pada.

Wsypał 4g Fe i uzupełnił wodą do 200ml wodą. Dawka dzienna to 2,3ml roztworu. 1x2,3ml podnosi żelazo o 0,0598mg/l. Po tygodniu 7x2,3=0,42mg/l. Na początek zacząłbym od dawki 1,2ml żeby nie przedawkować. Masz krewetki ? Fe w dużych ilościach pewnie je wykończy.

 

 

Odezwij się na skypea to pogadamy. Wysłałem pw

Edytowane przez tomeksup
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje, jutro kupie testy na żelazo bo coś czuję, że bez tego nie da rady. Zwiększę ten potas do 10ml tak jak podawałam na początku, było ciut lepiej. Mam roztwór żelaza z intermagiem zgodnie z tym co pisałam w pierwszym poście-tam jest printscreen z moich obliczeń soli, wg. nich mam zrobione roztwory.

 

Mam dwie krewetki amano. Czy ta zalecana dawka żelaza - ok 0,4 mg/litr nie wykończy krewetek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich ostatnich doświadczeń wychodzi, że krasnorostom nie przeszkadza stosunek azotanów do fosforanów (czy to nadmiar azotanów, czy fosforanów czy idealny książkowy 10-16:1). Odnoszę wrażenie że w pozbyciu się ich pomaga odmulanie, oczyszczanie filtra z zanieczyszczeń, usuwanie obumarłych szczątków roślinnych, jednym słowem eliminacja DOC z akwarium. Oprócz tego duży wpływ na ich rozwój miał brak magnezu, podniesienie jego poziomu w zasadzie ograniczyło rozwój krasnorostów w moim akwarium. Aktualnie borykam się z zielenicami, które zajęły miejsce krasnali ;). N:P:Fe - 18:1,8:0,4 , a podaję tylko żelazo. A jak znajdę na nie sposób to nie omieszkam się pochwalić jaki.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...