Skocz do zawartości

Zakładam akwarium


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdeczni wszystkich, zwracam się do was z kilkoma pytaniami, otóż rybkami się interesuję od dawna, lecz w tedy byłem młody ( dużo obowiązków brak funduszy itp), teraz trochę się pozmieniało mam fundusze i chciałem wrócić do tego pięknego hooby jakim jest akwarystyka i tutaj mam kilka problemów pytań.

 

No więc zacznę może od tego jak to widzę, otóż akwarium chcę głównie jako funkcję "dekoracyjną" a nie hodowlaną nie chcę masowej produkcji rybek, gdyż nie mam miejsca na osobne akwa do rozmnażania itp. Zależy mi głównie na wrażeniu po spojrzeniu na akwarium, główny plan jest taki że będzie on mocno "zarośnięte" (duża ilość roślinek) i rybki jakieś fajne ( nie przeciętne sprzedawane w każdym podrzędnym sklepie akwarystycznym)

 

No więc zacznę może od początku

 

Akwarium

112L z szafką ( to nie podlega zmianie jakiejkolwiek z 2 względów, 1:nie chce mniejszego 2: na większe nie mam miejsca :(. Myślę nad czymś takim

 

Filtr

Zależy mi na czymś mało widocznym w akwarium (chcę jak najmniej w środku techniki: filtryi,grzałki, itp..) dlatego myślę że najlepsze rozwiązanie to filtr zewnętrzny taki

 

Ogrzewanie akwarium, i kontrola temperatury

No i tutaj już powiedzmy że jest mój pierwszy problem, gdyż wiem tylko że muszę mieć grzałkę z termostatem, myślę nad czymś takim, ale nie jestem pewien czy to dobre rozwiązanie? spodobało mi się tylko dla tego że zajmuje mało miejsca a spełnia wszystkie funkcje

 

Podłoże

W tym temacie akurat jestem kompletnie zielony nie znam się na tym, tak jak pisałem wyżej w akwa chcę bardzo dużo roślinek, więc podłoże musi być jakieś z nawozem czy coś, a tego jest sporo i nie wiem na co się zdecydować:( prosił bym o pomoc jaki kupić "nawóz"/żwir i jakiej grubości ma to być, i ile tego trzeba kupić do akwa 112L

 

Rośliny

w Sumie tutaj raczej niema jakiś niespodzianek? planuję zakupić jakiś "komplet" od allegrowicza (polecacie kogoś?) lub jakieś inne sugestie?

 

Rybki

I tutaj zaczynają się schody gdyż nie wiem co kupić, na początku w Planie były paletki ale wyczytałem że do paletek to najlepiej akwarium bez ozdób i z pustym dnem bez żwiru więc totalnie odpadają, potem w Planie były pyszczaki lub skalary i tutaj takie moje pytanie pyszczaki a pielęgnice to to samo? bo dawniej miałem "zebry" ( to chyba z rodziny pielęgnic) to jak złożyły mi ikrę to do tygodnia ani jedna rybka nie pływała mi żywa bo samiec wybił wszystkie:( Ogólnie chodzi mi o to żeby rybki były ładne (kolorowe) nie pospolite (gupiki, mieczyki) i inne i co najważniejsze żeby się nie rozmarzały jak szalone ( tak jak gupiki), druga sprawa to rybka z rodzaju tych środkowo/Dolno partyjnych (chodzi mi o to gdzie pływają) a nie tak jak niektóre ciągle przy tafli wody, no i ważne żeby rybki lubiły rośliny (o ile są takie że nie lubią roślin, lub ma to jakiś wpływ na nie), tak że może ktoś coś doradzić? bo nie wiem na co się zdecydować, pewien jestem tylko tego że nie chce mieć mixu w akwarium (wymieszane dużo gatunków) wolał bym bardziej różne odmiany 1 gatunku. PS; w akwa na 100% i nie ulegnie to zmianie będę mieć "glonojady" bo mam słabość do tej rybki :)

 

Czas zacząć

OK załóżmy że wszystko kupiłem poukładałem i co teraz? bo wyczytałem o tych całych odczynnikach, bakteriach i wodzie, powiedzcie mi jak to jest? mogę np zasadzić wszystkie roślinki i wlać tą wodę i czekać aż ona się przystosuje czy jak? roślin też nie mogę dawać?

 

Cała reszta

Jeśli o czymś zapomniałem lub nie wiem prosił bym o poduczenie mnie :) gdyż rybki ostatni raz miałem 10 lat temu jak nie więcej :(

 

Pozdrawiam wszystkich!

 

ps; takie akwarium chcę mniej więcej (chodzi mi o wnętrze): tutaj :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam ASII+ cena dość dobra w porównaniu z ADA a sprawuje się dobrze. Rośliny to najlepiej zestaw mchów,jakiś anubias,jakaś żabienica. Ładnie prezentuję się korzeń. Na początku nie trzeba używać nawozów. Do bardziej wymagających roślin potrzebne jest Co2 butla wysokociśnieniowa lub bimbrownia(o dużo tańsze rozwiązanie). Najważniejsze dla roślin jest oświetlenie i dobrze by było gdyby było 0.5W/L czyli na 112l. trzeba jakies 56+W. Ja np. w 112l baniaku zrobiłbym neonarium. Neony w dużych stadach bardzo ładnie się prezentują i do tego krewetki najlepiej Amano bo są dość duże i w akwariach słodkowodnych nie rozmnażają się. Baniak musi dojrzewać około 4tygodni. Może już w nim być wszystko czyli rośliny itp oprócz ryb i innych zwierzą, będziesz potrzebował testów do wody najważniejsze to Kh,Gh,Ph,No3,No2, stały test Co2 też jest przydatny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ASII+ co to jest bo nie mogę znaleźć na necie, czyli po "otwarciu akwa" rybki kupować dopiero po miesiącu?, co do nawozu chodziło mi o żwir czy muszę kupić od razu jakiś z dodatkami pod roślinki czy jakiś zwykły a potem pakować jakieś tabletki / preparaty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój pierwszy problem:

Nie znam tego typu grzałki, więc Ci nie pomogę. Co do filtra i akwarium nie mam zastrzeżeń.

Podłoże:

Żwirek powinien być możliwie drobny, ale niezbyt, najlepsza granulacja to bodajże 1-3mm, ciemny (niektóre ryby lubią tylko ciemne podłoże); jeżeli chcesz, możesz dać pod żwirek ziemie ogrodową (wtedy nie będziesz miał problemu z nawożeniem) - tylko musisz uważać, aby ziemia nie była wystawiona na światło dzienne, najlepiej otoczyć ją żwirkiem - i musisz uważać, aby żwirek nie zmieniał parametrów wody (chyba że zdecydujesz się na biotop ryb lubiących twardą wodę).

Rośliny:

Dobór roślin zależny od posiadanego przez Ciebie oświetlenia. Oświetlenie polecane jest 0,5 W/L, jednak spokojnie powinno wystarczyć nieco słabsze - moim roślinkom wystarcza ;) Na początek kup rośliny, które szybko rosną: nurzańce, moczarki, paprotnice, nadwódki itp. One wyciągną NO3 z wody Jeżeli masz w miarę mocne oświetlenie, możesz sobie pozwolić na pistie. Ja osobiście nigdy nie kupowałam roślin z allegro, jest jednak trochę ofert u nas na giełdzie, sam możesz zamieścić ogłoszenie. Może uda Ci się coś dobrego dostać za darmo :?:

Ryby:

Ciężko będzie mi tu doradzić, znam niestety tylko "pospolite" rybki :) Osobiście podobają mi się danio lamparcie albo pręgowane, lubią roślinki i pływają raczej po całym akwarium, a to różne odmiany jednego rodzaju - danio; co do glonojada, większość dorasta do 40-60cm, jak już się upierasz, to najlepsze chyba będą zbrojniki niebieskie (zaledwie 10-12cm).

Czas zacząć:

Najpierw wsypujesz żwirek - oczywiście wygotowany i przepłukany. Potem sadzisz roślinki. Jeżeli kupujesz roślinki w koszyczku, wyjmujesz je z niego, czyścisz korzenie z waty i nieco przycinasz. Roślinki oczywiście przepłukujesz w wodzie, aby usunąć z nich ewentualne jajeczka ślimaków, usuwasz liście znajdujące się w kiepskim stanie itp. Żwirku powinno być na ok. 5cm, nie wiem, ile to kilogramów będzie u Ciebie. Oczywiście filtr i grzałka powinny już być zamontowane. Roślinki sadzisz w żwirku starając się, aby korzenie nie były podwinięte, i aby nieco kłącza wystawało ze żwirku (aby nie zakopać stożka wzrostu - mam tu na myśli rośliny typu zwartki, paprotnice itp.). Zasadą jest, aby wysokie rośliny sadzić z tyłu akwarium, a ku przodowi coraz niższe. Rośliny o szerokich i rozłożystych liściach raczej z dala od innych, aby miały miejsce i nie zasłaniały światła innym. Potem akwarium zalewasz wodą o temperaturze takiej, jaka powinna panować w Twoim akwarium. Najlepiej na podłoże postaw mały talerzyk i na niego lej wodę, aby nie zburzyć układu dna. Acha, regułą jest, aby z przodu warstwa żwirku była nieco cieńsza niż z tyłu, wtedy brud gromadzi się w niższym miejscu i łatwiej go usunąć w trakcie odmulania dna już później, kiedy w środku będą pływać ryby. Ale to zależy od Twojej inwencji twórczej, jak ułożysz dno. Kiedy już nalejesz wodę, włączasz filtr i grzałkę. I czekasz, aż akwarium dojrzeje. I tu już wchodzi w grę cała wiedza o bakteriach, cyklu azotowym itd. Niestety, ciężko mi to wytłumaczyć. Musisz badać wodę i rybki będziesz mógł wpuścić dopiero wtedy, kiedy parametry będą stabilne, tzn. poziom NO2 będzie na poziomie 0, a inne (podane przez poprzedników) osiągną wartości pożądane przez Ciebie i nie będą się zmieniać. Oczywiście, jeżeli wartości te (mam na myśli GH i KH oraz pH) nie będą Ci odpowiadały, to jest czas, kiedy będziesz mógł je stabilizować własnoręcznie bez szkody dla rybek - bo ich nie będzie.

 

To wszystko, co wiem. Może ktoś jeszcze uzupełni albo poprawi moją wypowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do żwirku chodziło mi nie o jego grubość tylko o rodzaj, ( czy takie zwykłe kamyczki) czy z jakimiś dodatkami dla roślinek, co do oświetlenie w opisie akwa jakie planuję zakupić pisze Wyposażona jest w standardowe jarzeniówki o mocy 2x18W T8 to dobre będzie? co do glonojada to chodziło mi o o tego z takimi korzeniami na głowie :mrgreen:

 

co do wody i parametrów a te preparaty różne np taki daje to coś?(skraca czas czekania) :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten z korzeniami to właśnie zbrojnik. ASII+ to inaczej Aqua Substrate II. Mam coś takiego Jbl denitrol dolewam tego do wody po czyszczeniu filtra i na początek. Minęło 2tyg od zalania i baniak już prawie dojrzał, no2/no3 skoczył do wysokiej skali i spadło prawie do pożądanej, Jak masz jeszcze jakieś pytania pisz na gg 2983208. a co do świetlówek 2x18W=36w w 112l=3,1W/L mógłbyś dołożyć jeszcze jedną 18W :) A podłoże to chyba zależy od ryb jakie chcesz mieć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli dodatki dla roślinek- to najlepiej substrat na dobre rozpoczęcie życia roślinek w akwarium. Ja używałam: sera floredepot, ale szczerze się przyznam że polowałam na Tetra Complete Substrate. Umieszcza się je pod żwirem, więc nie ma z nimi problemów.

 

Co do oświetlenia- te standardowe świetlówki są na prawdę standardowe i dla dobra roślinek od razu nastaw się na ich wymianę. Nie ominie Cię również dołożenie 3 świetlówki. Bo 2x18W na 112L to stanowczo za mało. Choć nie wiadomo jeszcze jakie roślinki zamierzasz hodować.

 

Glonojad z korzeniem na głowie? CHyba mowa o samcu zbrojnika niebieskiego- on nie je wcale glonów ;)

 

Co do tego preparatu- nie wlewaj do akwarium nic co "ma przyspieszyć" wpuszczanie rybek do akwarium. Jak akwarium sobie postoi dwa tygodnie to samo doskonale dojrzeje i nie będziesz musiał się obawiać o przyszłość zbiornika. Co najwyżej możesz dodać do filtra bakterie, lub dolać do akwarium wody, od kolegi akwarysty ;)

A nam chodzi o preparaty do sprawdzania parametrów wody- testy kropelkowe (są najdokładniejsze) lub testy paskowe (mniej dokładne, często błędne)

 

a i co do akwarium- profilowane jakoś do mnie nie przemawia. Profil zabiera cenne litry więc to akwarium na pewno nie będzie miało 112L, no i zniekształcenie obrazu... ta szafka również mnie na kolana nie kładzie- ale to już kwestia gustów ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...