Skocz do zawartości

Walka z glonami


Ciagnik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich, piszę ten temat bo już mi ręce opadają. Walczyłem z krasnorostami, zielona herbata rzeczywiście na nie działa. Gdy już wydawało i się, że wygrałem walkę nastąpił kontratak i teraz oprócz krasnorostów mam również inne glony. Zielenieją szyby, na filtrze wewnętrznym pojawiły się długie zielone nitki, na roślinach kosmate wypustki, długie zielone glony w toni wodnej itp. Na końcu tego postu wkleję zdjęcia. Zacznę od parametrów wody:

 

Ostatnio dolałem samej kranówki by trochę zatwardzić wodę i podnieść pH które balansowało w granicach 6.0, teraz wyniki testów kropelkowych JBL'a:

 

KH - 5

GH - 7

pH - 7,8

NH4 - <0,05

NO2 - <0,01

NO3 - 15

PO4 - 0,4

Fe - 0,4

 

Akwarium 160L, podmieniam co tydzień 40L wodą z RO i kranówką w stosunku 30L RO i 10L kranówki.

Podłoże to ziemia ogrodowa w miejscach gdzie są posadzone rośliny, na bokach ziemia przysypana jest żwirkiem, po środku piaskiem. Reszta podłoża to piasek.

 

Obsada:

 

9 - mickrorazbora

12 - neon inessa

10 - otosek

7 - kirysek spiżowy

4 - brzanka denissona

10 - tęczanka niebieska ( do oddania dostałem razem z mchem )

6 - sumik szklisty

 

Filtracja to filtr zewnętrzny kubełkowy z wkładami:

 

1. Ceramika

2. zeolit

3. keramzyt

4. gąbka

 

oraz filtr wewnętrzny z zeolitem. Stosuję dużo zeolitu ze względu na aktualne przerybienie akwarium by NO3 utrzymać w ryzach.

 

Stosuję nawożenie solami wyliczonymi z kalkulatora wg wskazówek kermita. Stosowane są sole KNO3, KH2PO4, MgSO4<7H20 w ilości 10ml dziennie oraz mikro w ilości 1ml dziennie. Stosuję CO2 z butli. Światło to lampy LED święcę od 8:00 do 18:00. 

 

Załączam zdjęcia aktualnego stanu. Jedyną rośliną bez glonów jest czerwona roślina z liśćmi w kształcie strzałki. O to zdjęcia:

 

176c4cc5.jpg

4c53dff6.jpg

4f3fb691.jpg

139ab928.jpg

5b74b24d.jpg

2733a55a.jpg

Edytowane przez Ciagnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stosuję nawożenie solami wyliczonymi z kalkulatora wg wskazówek kermita. Stosowane są sole KNO3, KH2PO4, MgSO4<7H20 w ilości 10ml dziennie oraz mikro w ilości 1ml dziennie

Taka informacja jest nic nie warta, bo nie znam stężeń roztworów.

 

 

NO3 - 15

PO4 - 0,4

 

Masz stosunek N:P na poziomie 37:1. Proszę podnieść fosfor do 1,0-1,5mg/l. Trzymaj na tym poziomie aby azot do fosforu wynosił 10-16:1.

 

Ph = 6,0 ? Bez przesady. Za niskie. 6,8 myślę, że ok.

 

Odstaw mikro. Mikro w nadmiarze może powodować zielenice (punkty, kolonie zielone na szybach), choć to nie jedyna przyczyna. Jak podmianami zbijesz mikro to przyhamują.

 

Napisz coś o tych lampach led. Jaka moc i ile ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka informacja jest nic nie warta, bo nie znam stężeń roztworów.

Masz stosunek N:P na poziomie 37:1. Proszę podnieść fosfor do 1,0-1,5mg/l. Trzymaj na tym poziomie aby azot do fosforu wynosił 10-16:1.

 

Ph = 6,0 ? Bez przesady. Za niskie. 6,8 myślę, że ok.

 

Odstaw mikro. Mikro w nadmiarze może powodować zielenice (punkty, kolonie zielone na szybach), choć to nie jedyna przyczyna. Jak podmianami zbijesz mikro to przyhamują.

 

Napisz coś o tych lampach led. Jaka moc i ile ?

Więc tak, sole wyliczone wg kalkulatora Zoolix'a bez zmian zawartości soli, podstawiłem tylko pojemność akwarium i rozrobiłem sole wg wyników z kalkulatora w 500ml wody. 

Jeśli chodzi o lampy LED to tak:

 

1. Żarniki LED 9W 670lx w ilości 8 szt

2. Żarniki LED 4W 75lx w ilości 5 szt

3. Żarniki LED 6W 120lx w ilości 2 szt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba Zulix'a

 

Ledy rządzą się swoimi prawami. Mam nadzieję, że są rozmieszczone tak aby oświetlały całe akwarium. Czy przy dnie nie jest za ciemno.

 

Słabo oświetlone lub niedoświetlone miejsca to też pretekst dla glonów.

Tak Zulix'a sorki.

 

Zdjęcie lamp i zbiornika:

 

84acd13e.jpg

Edytowane przez Ciagnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oświetlenie ok.

 

Czyli

1) utrzymywanie no3:po4 na poziomie 10-16: tak jak pisałem

2) podmiany - robisz ok, ale nie przestawaj

3) odstaw mikro

 

Poczekaj tydzień i wtedy oceń zmiany.

 

Ps. Herbata jest metodą pośrednią i nie działa na wszystko. My usuwamy przyczynę a nie skutki (za pomocą herbaty).

 

Ile dajesz co2 ? 24 h ?

 

Wahania co2 też mają wpływ na nitki.

 

 

Jeżeli to nie pomoże to należy przeczyścić delikatnie filtr (wiesz jak?) bo pewnie tam masz zgromadzony DOC, który uwalnia się do wody - przyczyna krasnorostów.

Edytowane przez tomeksup
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oświetlenie ok.

 

Czyli

1) utrzymywanie no3:po4 na poziomie 10-16: tak jak pisałem

2) podmiany - robisz ok, ale nie przestawaj

3) odstaw mikro

 

Poczekaj tydzień i wtedy oceń zmiany.

 

Ps. Herbata jest metodą pośrednią i nie działa na wszystko. My usuwamy przyczynę a nie skutki (za pomocą herbaty).

 

Ile dajesz co2 ? 24 h ?

 

Wahania co2 też mają wpływ na nitki.

 

 

Jeżeli to nie pomoże to należy przeczyścić delikatnie filtr (wiesz jak?) bo pewnie tam masz zgromadzony DOC, który uwalnia się do wody - przyczyna krasnorostów.

Więc tak CO2 podaje około jedną godzinę po zapaleniu światła i wyłączam 1 godz. przed wyłączeniem światła. Test wewnętrzny reaguje prawidłowo na zawartość CO2. 

 

Ok dziękuję bardzo za pomoc dostosuję się do rad i po tygodniu dam znać czy się coś zmieniło.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...