Skocz do zawartości

Pierwsze akwarium 170 l - potrzebne rady na start


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,
 
postanowiłem założyć jeden zbiorczy temat w tym dziale nie chcąc śmiecić po wielu innych topicach, ale zebrać tutaj w jednym miejscu Wasze ewentualne porady, co do tworzenia mojego baniaka.
 
Doświadczeń z akwarystyką wielu nie mam. Ostatnie akwarium miałem 15 lat temu. Smutna historia, kiedy jako 10 latek, mając 25 litrowy baniak wybrałem się do sklepu zoologicznego z długo zbieranymi oszczędnościami po rybki i sprzęt. Wtedy internetu nie było i wiedzę czerpało się z książek i od innych... Że żadnych atlasów, ani zaznajomionych akwarystów nie miałem, zaufałem sprzedawcy w sklepie... I miałem w baniaku 25l, 3 szt. skalarów, 4 molinezje i ławicę gupików... Nie trudno się domyślić jak to się skończyło, a szczególnie jaką minę miał 10 latek wyprawiający pogrzeby w ogródku... 
Teraz czasy są inne i chciałbym zanim zacznę działać, wszystko uzgodnić z osobami doświadczonymi, więc proszę o pomoc i wyrozumiałość jeśli będę plótł albo sugerował głupoty ;) Moim celem jest przede wszystkim zrobienie ładnego akwarium, w którym rybki nie dość że będą ładnie wyglądać, to będą się fajnie czuć.
 
A teraz do rzeczy.
 
Wczoraj kupiłem od znajomego akwa o niestandardowych wymiarach:
90x35x55.
W zestawie filtr mechaniczny, grzałka i pokrywa z ABSu ze świetlówkami 2x18W. Niedługo zacznę poszukiwania jakiegoś kubełka. 
 
Od kilku dni czytam fora zastanawiając się nad obsadą. Pierwotnie myślałem nad malawi z pyszczakami, ale wtedy jeszcze planowałem 240l, żeby zmieścić ze 3 rodzaje. Jako że miejsca mam jednak mniej, a baniak wysoki, pomyślałem nad skalarami, a mianowicie jedną dobraną parą (dwie to chyba za dużo, zwłaszcza, że akwarium dosyć krótkie).
Co do nich dorzucić?
Chciałbym coś czarnego. Podobają mi się molinezje i grubowarg dwubarwny, ale to raczej odpada z tego co wyczytałem...
Myślałem też żeby dodać kakadu 1+3 oraz kiryski.
Coś jeszcze?
 
Jeśli chodzi o rośliny to znalazłem przykładowe akwa, gdzie było:
3 x żabienica amazońska
6 x moczarka argentyńska
3 x anubias
2 x kryptokoryna
Myślałem więc czy nie zrobić czegoś podobnego (wtedy oczywiście dojdzie też mocniejsze światło).
 
Co z podłożem? Tutaj nie mam pojęcia jak to ugryźć. Będę wdzięczny za sugestie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z racji tego, że akwarium, to ja zdecydowałbym się na parę skalarów i do tego jakieś pielęgniczki, na przykład kakadu/Agassiza 1+3 lub Ramireza 1+1.

No i na dno dasz stado jakichś kirysków (chociażby pstrych czy panda).

 

A jako podłoże ja zastosowałbym zwykły piasek kwarcowy. Zresztą do pielęgniczek tylko takie podłoże wchodzi w grę.

Oczywiście nie zapomnij o jakichś korzeniach.

 

Pytanie też: czy dasz radę przygotować odpowiednią wodę (kwaśną i miękką)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby dobrać rybki, trzeba znać parametry wody. Poszukaj ich na stronie www twoich wodociągów. Co do molinezji i labeo (grubowarg dwubarwny) to powiem z mojego doświadczenia, molinezje czepiają się strasznie kakadu, nie wiem co im zrobił. Labeo względem skalarów jest spokojny, czasem kogoś mniejszego pogoni, ale krzywdy nie zrobił nikomu. Ale wszystko zależy od charakteru ryb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Akwarium wystartowało.

 

Proszę o wyrozumiałość, bo to mój pierwszy raz...

 

Na początek poszła aranżacja z kilkoma kamieniami (przeszły próbę octową, potem gotowane i płukane).

Robiłem też test kropelkowy (więc wynik był średnio dokładny), ale raczej nie podnoszą PH.

 

6rbl.jpg

 

Potem doszły rośliny.

Nie powiem, myślałem, że ich sadzenie będzie nieco prostsze... W dosyć małym akwarium (i wysokim) za wygodne to nie jest.

Tak wyszło:

 

0c02.jpg

 

Po wlaniu wody, 3 plan na środku nie wygląda chyba najlepiej, więc szykuje się przesadzanie.

Pytanie tylko, czy jeśli naruszę żwir i podłoże JBL wypłynie do góry nie będzie jakiegoś problemu?

I czy liście trawnika na pierwszym planie (saggitaria subulata) mogę bez problemu przyciąć o połowę, czy może zaszkodzi to roślinie?

 

Jeszcze odnośnie filtra... Mam kubełek IKOLA 350. Producent załączył 2 stronicową instrukcję, która odnosi się tylko pobieżnie do montażu, więc kolejna kwestia: jak regulować przepływ? Na zaworach IN i OUT są pokrętła. Wystarczy regulować zaworem "IN", czy również "OUT" musi być odpowiednio dostrojony?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Delikatnie przesadź, jeśli Aquabasis dobrze ubiłeś to nic się nie powinno stać ;-) . Akwarium jak sądzę jest na etapie dojrzewania, więc na razie większej szkody nikomu nie zrobisz.

Co do saggitaria subulata -  rośnie nisko kiedy ma dość miejsca wokół. Kiedy rośliny się zagęszczą, zaczyna rosnąć w górę. Cięta  nie wygląda ładnie. Lepiej chyba będzie poodrywać najdłuższe liście jak najniżej przy korzeniach.

Edytowane przez andy102
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wystarczy regulować zaworem "IN", czy również "OUT" musi być odpowiednio dostrojony?

 

Tym i tym.

Jak za mocno zakręcisz "IN", może Ci się zapowietrzać (będziesz słyszał jak wirnik mieli bąbelki).

Jak za mocno zakręcisz "OUT", może nastąpić przeciek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i pojawiają się pierwsze problemy. 

Zauważyłem, że rośliny nie są w najlepszej kondycji. Po wsadzeniu wyglądały super, teraz liście nurzańca ewidentnie gniją od końca. To samo z trawnikiem Saggitaria Subulata. Czy to kwestia adaptacji do nowego akwarium, czy może konieczność nawożenia? 
(podłoże żwir bazaltowy + JBL Aquabasis, światło 9h dziennie). 
Co robić z brązowymi, gnijącymi liśćmi? Odcinać?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Minęły 2 tygodnie od zalania baniaka. Chyba wszystko idzie dobrze... Żadna z roślin nie padła, większość zgubiła trochę liści, ale widać że zaczynają rosnąć. 3 plan się ładnie zagęszcza (rośliny z środka przesadziłem w róg).

Nawet Mały Heniek, którego kilka sadzonek widać na środku wydaje się mieć dobrze. Jedna sadzonka ewidentnie padła, reszta się pięknie zieleni, co mnie wręcz nieco dziwi z tego co czytałem o tej roślinie.

Saggitaria ciągle ma nieco "szklanych" liści, ale większość ich już zgubiła i zaczyna wyglądać ładnie.

Póki co nawoziłem tylko potasem, który dostałem gdzieś w gratisie i wyczytałem, że jest wskazany w okresie dojrzewania... Mam nadzieję, że nie nabito mnie w reklamę... Co więcej, zbudowałem też bimbrownię zakończoną kostką lipową. Pracuje ładnie, choć boję się że na razie bezowocnie, bo ciągle nie dodałem lepszego oświetlenia.

 

Poza tym wymieniłem filtr wewnętrzny na Aqua Szut 750, który zajmuje nieporównywalnie mniej miejsca. Dokupiłem do niego od razu drugi pojemnik na media i oba wypełniłem włókniną. Moc ustawiłem na jakieś 50%, bo bez deszczowni robi się pralka, która chyba nie służyłaby jeszcze raczej słabo zakorzenionym roślinom, tak więc deszczownia w planach.

 

Ogólnie myślę, że jest nieźle. Tylko obsada ciągle niewybrana.

Póki co w głowie siedzi:

- Kirys panda/spiżowy - 6 szt.

- Neon czerwony - 15 szt. (z tym że tutaj się waham, czy moje pH nie będzie za wysokie...).

- Kilka sztuk mało agresywnych pielęgniczek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pielegniczek to mało agresywne mogę polecić ramirezki lub borelli. Mam po parce z obu tych gatunków (min. właśnie z kiryskami panda i neonami innesa) i bardzo ładnie "dogadują się" ze sobą jak i z innymi rybkami. Ramirezy mają teraz tarło i samiec "obtańcowuje" samiczkę jak może,ma płetwy niczym welonki i wybarwił się przepięknie-na głowie dostał tak niebieskiego koloru,że wręcz świeci jak neonek - w szoku jestem, naprawdę jest przepiękny. Borelli też bardzo ładne, żółta samiczka jest bardzo opiekuńcza w stosunku do swojej ikry, dwa razy ją miała, przenosiła w pyszczku kilka razy w inne miejsca. Niestety nie udało mi się nic wychodować ale gdyby miała jeszcze raz wybierać to wybrałabym właśnie te bo są naprawdę bardzo spokojne, nikomu nie szkodzą, a obserwacja ich przynosi dużo radości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...