Jump to content

Rośliny cieniolubne - nawożenie


 Share

Recommended Posts

Za tydzień planuję ruszyć z małą szklaneczką dla bojownika. W planach jest zakup Shrimp Set-a Aquael 30 litrów. Co prawda w zestawie jest filtr, ale mam do dyspozycji filtr Aquaela Fan Micro (myślę, że spokojnie da radę). Jest tam też grzałka, ale bez termostatu, tak więc zostanie zamieniona na taką z termostatem. Oświetlenie w zestawie 11W, 6500K. (co ciekawe w mniejszych zestawach oświetlenie jest takie samo, więc żeby zwiększyć ilość światła wystarczy kupić mniejszy zestaw - ale bojek to jeszcze ewentualnie do 20 litrów, do 10 odpada przecież)

Planowane:

- podłoże - jasny drobny piasek

- dekoracje - naturalne korzenie 

- rośliny - anubiasy, mikrozoria, mchy

- obsada - bojownik, samiec, sztuk 1

- woda - akwarium wystartuje na dojrzałej wodzie z dużego zbiornika

 

Pytanie nr 1 brzmi: czy jest sens nawożenia takiego zbiornika?

Nie chcę szaleństwa we wzroście, jedynie, żeby roślinki ładnie rosły i nie miały ubytków, a jednocześnie nie dorobić się glonów.

Pytanie nr 2 brzmi: czy potrzebuję testów No3, Po4 do szczegółowego kontrolowania ewentualnych dawek nawozów, tak jak przy typowym roślinnym zbiorniku?

 

Do dyspozycji mam:

- nawożenie - butla CO2, nawozy: Aqua-Art (Carbo, Micro, Macro, Ferro, K+), Tropical (AquaPlant, AquaPlant Potasium, FerroActiv), Tetra (Initial sticks - pałeczki do podłoża)

- rośliny - rzęsa, nurzańce (prosty i spiralny), kryptokoryny, rogatek, jakieś niedobitki wgłębki

- podłoże - żwir rzeczny granulacja 2-4mm

 

Jeśli polecacie choć minimum nawożenia, to proszę o konkretne wytyczne, chcę w ciągu najbliższego tygodnia wszystko sobie zaplanować.

 

 

Link to comment
Share on other sites

No cóż... Dziękuję za żywe zainteresowanie tematem :roll:

Z tej ciszy wnioskuję, że:

- na grzyba jest w takim wypadku potrzebne nawożenie, wystarczy nieco światła, podmiany wody i tyle, rośliny dadzą sobie radę. Ale to można było choć tyle napisać "Kobieto, daj sobie spokój!"

- pytania okazały się być zbyt banalne, żeby ktokolwiek zechciał się schylić do ich poziomu. W takim razie także dziękuję, że nikt nie zechciał się wypowiedzieć, po co się poniżać... ;)

- pytania okazały się być zbyt trudne dla tzw. "znawców" i "ekspertów" tego forum, co by oznaczało, że trudniej jest prowadzić zbiornik słabo oświetlony, z mało wymagającymi roślinami (tak, żeby zdrowo wyglądały), niż typowy silnie oświetlony roślinniak, gdzie w nawożeniu jest pole do popisu dla znawców tematu.

 

Jakkolwiek by nie było strategię obmyśliłam sama.

Brak nawożenia nie do końca się sprawdza w takim zbiorniku (braki i ubytki z czasem się pojawiają), więc zacznę od minimum nawożenia potasem i makro, mikro dadzą podmiany, do tego carbo - bardziej przeciwko glonom, niż dla roślin.

Zobaczmy co z tego wyjdzie.

 

Temat do zamknięcia.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...