Skocz do zawartości

Prośba o podpowiedzi i wskazówki


adir
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

Kupiłem córce akwarium. Bardzo prosiła a ja sam miałem zbiornik będąc dzieckiem, więc długo się nie opierałem. Kłopot polega na tym, że jestem w Chinach (Szanghaj). Są tu sklepy akwarystyczne - nawet baaaardzo dużo - jednak wszystkie produkty mają chińskie etykiety a obsługa też tylko po chińsku (a niestety po chińsku o akwarium jeszcze nie porozmawiam).

 

Nie mam wielkich ambicji (ale chcę do rzeczy zabrać się zgodnie z regułami), na początek więc kupiłem zestaw akwariowy ok 25 l (41 dł, 29 wys, 22 szer). Dwa dni temy (16 czerwca) zestaw złożyłem, dokupiłem podłoże i dwie roślinki na próbę. Zalałem lekko odstaną wodą z kranu i czekam. Czytałem wcześniej trochę na forach więc do rybek mi nieśpieszno.

 

post-17634-0-97505200-1371526114_thumb.jpg

 

I teraz kilka głupich/banalnych pytań:

 

-  światło chodzi ok. 12 godzin w dzień. W nocy je wyłączam. Dobrze czy źle?

- filtr - nie wiem czy wszystko jest OK. Chodzi w sposób przerywany, tzn. strumień jaki się z niego wydobywa nie jest jednolity. Filtr wyłaczam na noc (hałas). Dobrze czy źle?

działapost-17634-0-96506300-1371526117_thumb.jpg

nie działa post-17634-0-08018200-1371526121_thumb.jpg

i znowu działa post-17634-0-09209900-1371526124_thumb.jpg

- na wodzie widzicie taką "piankę". Dobrze czy źle? 

- czy wody w akwarium jest za dużo / za mało?

-  czy będąc w Chinach muszę dokupić grzałkę z termostatem? Tutaj temp. w zimie spada do max. 2 stopni C, ale w mieszkaniach nie ma ogrzewania więc jest dość zimno...

 

I pytanie podstawowe...

Jak rozróżnić akwarium słodkowodne od morskiego... w sensie jak "na oko" odróżnić czy dana roślina/ryba która sobie żyje/pływa jest słodkowodna czy słonowodna. Tak jak mówiłem nie dogadam się w sklepie i wszystko muszę robić na oko ( w tym kupować roślinki i rybki). A chciałbym mieć akwarium słodkowodne.

 

I ostatnie pytanie:

w zestawie były 3 preparaty

Ecological water - co to jest i jak się stosuje? post-17634-0-39483900-1371526130_thumb.jpg

 

Tropical fish colour flake - co to jest i jak się stosuje? post-17634-0-15958400-1371526127_thumb.jpg

Nitrobacteria -  to wiem już co jest (pomaga dojrzeć akwarium) i dolewa się do do wody i na filtr. Ale jak to "dawkować"... butelka ma chyba 100 ml post-17634-0-44507100-1371526133_thumb.jpg

 

Powyżej napisałem to co wiem, że nie wiem :smile: Napiszcie też coś czego nie wiem, że nie wiem a powinienem na tym etapie (czego brakuje, czego nie zrobiłem itp).

 

Z góry dziękuje za pomoc!!!!

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Dolej wody zanim spalisz ten filterek. Tak aby sięgała z 1-2 cm od góry akwarium. Powinno to rozwiązać problem z działaniem filtra i jego głośnością.

2. Skoro co nieco czytałeś to powinieneś wiedzieć że filtracja powinna chodzić 24/7.

3. Skróć trochę okres świecenia światła zanim nabawisz się glonów. Tak do 10h, chociaż dobrze na początku nawet krócej i stopniowo zwiększać. Oczywiście że dobrze że wyłączasz światło, w końcu w przyrodzie występuje dzień i noc.

4. Grzałkę raczej powinieneś kupić, to chyba w Chinach nie będzie kosztowało majątku, skoro u nas są tanie. ;)

5. Rybki i rośliny obadaj sobie w necie jakie chcesz i na zakupy wybierz się z wydrukowaną kartką. Kup to co chcesz a nie to co będzie, unikniesz przypadkowego zakupu jakiegoś giganta do tego niedużego akwarium. Skądinąd wybór masz dość niewielki więc przykładowe obsady znajdziesz tu na forum.

6. Z preparatów to uzdatniacz do wody i bakterie możesz sobie darować, ten trzeci to płatkowany pokarm dla ryb - z czasem Ci się przyda. :)

Pozostaje tylko robić regularne podmiany wody, z czasem może jakieś delikatne nawożenie, ale to tylko w przypadku zaobserwowania niedoborów - większość minerałów powinieneś dostarczyć z wodą w trakcie podmian.

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...