Skocz do zawartości

[96] Towarzystwo dla wielkopłetwa


nick0000
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zbiornik 80cmx30cmx40cm

Zalany 3 miesiące temu.

Woda twarda, ph 7,6-7,8

Obecna obsada to 3 kirysy spiżowe, zbrojnik niebieski, wielkopłetw (samiec)

Akwarium nie jest (i nie będzie) ogrzewane, stoi blisko okna więc jest bardziej narażone na zmiany temp.

Obecnie temp. to ok ~25* ale zimą będzie ~20*.

Podłoże żwir ok. 3-5mm.

Oświetlenie LEDy, samoróbka, 26W, taśma.

Tak na dziś wygląda:

http://img163.imageshack.us/img163/858/a8k.png

Docelowo trochę mocniej zarośnięte.

 

Coś by trzeba wprowadzić do zbiornika bo pusto ;)

Waham się pomiędzy żałobniczkami, danio pręgowane, kardynałek, jarzeniec. Mniej chętnie neonki. Wolałbym się nie rozdrabniać i dać jeden gatunek, oczywiście w odpowiednim stadku.

Co by się ładnie zaprezentowało i pasowało do stanu obecnego?

Edytowane przez nick0000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkopłetw jest wyjątkowo agresywną rybą i najlepiej trzymać ją w akwarium jednogatunkowym choć między sobą też się nieźle tłuką. Kirysy są stadne, dokup 3 sztuki. Jeśli zdecydujesz się na oddanie wielkopłetwa możesz np. dać stadko żałobniczek. Danio zajmują górną partię akwarium, więc akwarium będzie puste, do tetr fajnie by było dać jakaś parkę pielęgniczek np. kakadu, agassiza.

Edytowane przez Mpro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co agresywności nie zauważam. To raczej kirysy go czasem staranują ;)

Dokupować kirysów nie będę, bo te czują się bardzo dobrze. Energia je rozpiera a 6 by zdemolowało zbiornik. :)

Tak czy inaczej wielkopłetwa pozbywać się nie zamierzam. Pielęgniczek nie chcę bo zimą będzie im za zimno a grzał nie będę.

 

Zatem wracam z pytaniem o towarzystwo dla wielkopłetwa :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średnio 5 stopni w ciągu roku to dużo?

No a nawet jeśli to przecież pisząc to daję do zrozumienia, że szukam ryb tolerujących roczne wahania temperatur. Taką jest np. wielkopłetw.

Podobnie jest z żałobniczką czy kardynałkiem.

 

PS. przy 8 kirysach w zbiorniku jaki mam szukałbym dla nich nowego właściciela :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy tu jest modne obrażać się?

1. Wiem co mam i wiem, że nie mam bojownika, mam wielkopłetwa, między innymi ze względu na temperatury

2. Kirysa z jednego może dorzucę. Kiedyś miałem 4 ale jeden ponad rok temu zdechł. Jednak jeśli kirysy składają co 3-4 dni ikrę to chyba najgorzej im nie jest?

3. Nie oczekiwałem książkowych odpowiedzi "wielkopłetw jest agresywny". Tyle umiem sam wyczytać. Wszyscy wiedzą, że zachowania są zmienne osobniczo, zależą od warunków w akwarium: wielkości/obsady/roślinności/kryjówek.

Szukałem rady kogoś, kto ma/miał wielkopłetwy i zna je z praktyki.

Mój wielkopłetw nie jest agresywny względem kirysów mimo, że te niekiedy nawet przepychają się z nim o karmę.

 

Książki mówią np. że zbrojniki niebieskie są łagodne a był tu kiedyś wątek o zbrojniku atakującym i zabijającym pyszczaki ..

Jak widać bywa różnie a ja szukam informacji od osoby mającej doświadczenia z wielkopłetwem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ryby składają ikrę to wcale nie znaczy że się bardzo dobrze czują, większość gatunków robi to dopiero po wpuszczeniu do małego akwarium. Wielkopłetwy sam miałem i były agresywne, ale możliwe że trafiłeś na jakiś pacyfistyczny okaz. Kirysy tak jak już pisałem i ludzie po mnie. Grzałka 20/30zł więc chyba warto się w nią zaopatrzyć. Powodzenia. Ps. ktoś trzymał glonojada z pyszczakami? hehe

 

Luna: Na forum wchodzą osoby w różnym wieku. Trochę kultury nie zaszkodzi.

Ostrzeżenie.

Edytowane przez Luna
Ostrzeżenie za wulgaryzm.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uff to mój nie jest jednak mutant ;)

Drapieżnik to jest bo widać jaką frajdę sprawia mu atakowanie żywego pokarmu :) ale ryby go nie interesują.

A powiedz czy obecność takich panien wpływa na jego zachowanie względem innych ryb? Niektóre gatunki są spokojniejsze same a dla niektórych to bez znaczenia. Tu jest różnica?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkopłetwy są według mnie o wiele spokojniejsze od bojowników, nawet w okresie tarła nie atakowały u mnie innych ryb. Panny na pewno wpłyną na jego barwę i zachowanie, trzeba by im jednak dodać trochę pływających chwastów, które uwielbiają.

Edytowane przez margin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi. Coś muszę wykombinować na powierzchnię.

Pistia lub wgłębka choć ta druga chyba za mocno mi zaciemni akwa. No i mam filtr kaskadowy, który spycha wszystko akurat w miejsce gdzie światło jest wymagane. Ale mam koncepcję pływającej barierki tylko muszę ją przetestować :mrgreen:

A wracając do pierwszego pytania w wątku to co byś dała dodatkowo do zbiornika jako możliwie bezkonfliktowe towarzystwo? Coś z tej listy by się nadało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...