Skocz do zawartości

zginęła już ponad połowa rybek, pomóżcie


Logborn
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Odmuliłem wczoraj zwykłym wężykiem i podmieniłem około 25% wody.

Mam jeszcze kilka pytań, ale do nich to już chyba pasowałoby założyć osobny temat w innym dziale.

Dwa zadam jeszcze tutaj:

Opłaca się teraz kupić osobne napowietrzanie czy wystarczy deszczownica od filtra?

Mogę już uzupełniać obsadę czy jeszcze poczekać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy deszczownia, a właściwie ruch tafli, który ona powoduje...

 

Ale co chcesz zmieniać w obsadzie? Na pewno powinieneś oddać kiryśnika i danio malabarskiego, bo to zupełnie nie ten litraż... Generalnie duże ryby dużo wydalają, a filtr sam wiesz, jak masz. Tak na dobrą sprawę - cała obsada jest do zmiany (hokejówki to też spore, a do tego stadne ryby; zamiast sporego kiryska pstrego możesz wpuścić mniejsze pandy).

 

A na razie podmieniaj wodę i mierz parametry, aż będą na odpowiednim poziomie. Azotany miałeś na poziomie 100mg/l, a to już bardzo dużo. Mierzyłeś testami paskowymi, co też nie jest w pełni miarodajne i możliwe że NO3 miałeś jeszcze wyższe.

 

Podsumowując - ja zmieniłbym (nie uzupełniał) całkowicie obsadę. Chyba, że chcesz nadal mieć problemy, zamiast cieszyć oko zdrowymi rybami i ładnym akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiryśnik już ładne parę lat ma, mam go od kiedy był jeszcze malutki i szkoda mi go oddawać.

Poza tym nie mam gdzie rybek oddać.

 

Test paskowy został mi jeden, na wakacjach zamierzam kupić kropelkowe.

 

Przy częstych podmianach wody i odmulaniu dna nie powinno być chyba problemów z odchodami?

 

Co do obsady to zamierzałem właśnie kilka kirysków pstrych i hokejówek dokupić.

Różnica w rozmiarze pomiędzy kiryskiem pstrym, a kiryskiem pandą jest znaczna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Kiryśnik już ładne parę lat ma, mam go od kiedy był jeszcze malutki i szkoda mi go oddawać.

Rozumiem to, ale to naprawdę ryba za duża do Twojego akwarium. A ile on ma cm długości?

 

 

 

Poza tym nie mam gdzie rybek oddać.

Nie przyjmą Ci w sklepie? Zapytaj, może zgodzą się.

 

 

 

Przy częstych podmianach wody i odmulaniu dna nie powinno być chyba problemów z odchodami?
 

Niekoniecznie, nie będziesz przecież codziennie podmieniał wody i odmulał dna... Obsada musi być dobrana wielkością i ilością do rozmiarów zbiornika. Pamiętaj, że ryby, które kupisz będą młode i na pewno urosną, a więc początkowo dobra sytuacja może się znacznie pogorszyć po pewnym czasie.

 

 

 

Co do obsady to zamierzałem właśnie kilka kirysków pstrych i hokejówek dokupić. Różnica w rozmiarze pomiędzy kiryskiem pstrym, a kiryskiem pandą jest znaczna?

A nie lepiej oddać tą jedną hokejówkę? Ten gatunek dorasta do prawie 8cm długości, a najlepiej trzymać 6-8 sztuk. To będzie za dużo na takie akwarium, jak masz. Jest przecież tyle stadnych ryb, które dorastają do mniejszych rozmiarów (np. razbory klinowe, bystrzyki czarne, zwinniki jarzeńce, miedziki obrzeżone, prystelki, ...).

Kirysek panda dorasta do 4-5cm (niektórzy podają, że nawet do 6cm), a pstry - nawet do 7cm. Różnica może nie jakaś porażająca, ale trzeba wziąć pod uwagę, że trzeba mieć te 5-6 sztuk...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kostka99 ma rację - poszukaj kiryśnikowi nowego domu, bo on w tym wieku (a ma kilka lat, jak pisałeś) powinien być większy, co świadczy o tym, że po prostu uległ skarłowaceniu. Być może po przeniesieniu do większego akwarium jeszcze urośnie, ale u Ciebie nie czeka go nic dobrego.

Jedyna rada - zmień obsadę na dobraną do tego litrażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wystarczy deszczownia, a właściwie ruch tafli, który ona powoduje...

Ja tu bym wtrącił swoje kilka groszy - deszczownia wystarczy - ale nie w Twoim przypadku gdy filtr masz za mały do Twojego litrażu - W Twoim przypadku filtr powinien mieć wylot pod taflą wody aby robił duży obieg i ruch wody.

Gdy dasz deszczownie to nie zyskasz nic poza większym napowietrzaniem i to do czasu aż przypcha Ci się filtr.

Dalej obstawiam że w Twoim przypadku napowietrzacz to rzecz niezbędna.

 

Co do Kiryśnika - rób jak uważasz. Ryba i tak jeśli jest skarłowaciała to krzywdę jej zrobiłeś wcześniej, a teraz jej to jest wsio-rybka czy będzie miała większe akwa czy nie.  Co do planowanej obsady to patrz na przyszłość aby rybki miały odpowiednie warunki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...