Skocz do zawartości

Wszystko od początku dla laika


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

 

Od dłuższego czasu noszę się z chęcią założenia małego akwarium. Mój cel to krewetki i mało wymagające roślinki.

Akwarium jakie posiadam ma wymiary : 32,5; 25,5; 17,5. Wielkie nie jest ale myślę, że na początek wystarczy.

 

Prosiłbym was o rady:

 

1.Filter lepiej kaskadowy czy jakiś zewnętrzny?

Dużo ludzi na forum doradza kaskadę, z jednej strony ok mało miejsca zajmuje, ale czy można go wypełnić czymś więcej niż np. gąbką?

 

2.Roślinki mało wymagające; trawniczek, środek i tył…tylko jakie?

Ja osobiście myślałem potocznie mówiąc o heńku na trawnik i :

Tył:

Hygrophila polysperma

Hygrophila Corymbosa

Heteranthera Zosterifolia

Jakąś ewentualnie trawkę by przysłonić sprzęt :)

Środek:

Eleocharis Parvula ( piszą,że ma spore wymagania świetlne)

Cryptocoryne wendtii Tropica

Hemianthus Micranthemoides

 

3.Oświetlenie z allegro czy dla mało wymagających roślinek będzie ok:

http://allegro.pl/oswietlenie-lampka-decolight-11w-6500k-aquael-i3220682857.html

 

4.Podłoze chciałbym ADA. Na takie małe akwa dużo mnie to nie wyniesie.

Widziałem 1l po około 20zł na aukcjiach…czy to dobry wybór?

Oraz taki zestaw na start:

http://allegro.pl/ada-pakiet-start-5-dodatkow-do-podloza-hit-i3220324599.html

 

Czy wchodzenie w coś takiego ma sens w ogóle?

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Filtr kaskadowy może mieć gąbkę, ceramikę, węgiel, watę itp. Może filtr mini kani lub FZN-1.

2. Rośliny raczej mogą być takie jak podałeś.

3. To oświetlenie ok, ale podobno często się przepala.

4. Możesz zainwestować w ADA, i w te dodatki do podłoża, rośliny powinny o wiele lepiej rosnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad. 1

Do takiego akwarium (~14.5l) to raczej polecałbym kaskadowy filtr (np. Aquael FZN-1). Kubełkowego nie ma sensu, to nie ten litraż... Kaskadę też możesz wypełnić np. ceramiką, ale myślę, że w takim akwarium sama gąbką też da radę.

 

Ad. 2

Eleocharis parvula ma faktycznie duże wymagania świetlne, ale w takim akwarium to jest problem, żeby je spełnić. Z tych roślin odrzuciłbym wysokie łodygowce, bo akwarium masz niskie... Poza tym nie dawaj zbyt wielu gatunków. Zdecyduj się na co najwyżej 3-4 gatunki, bo na więcej Ci nie pozwoli akwarium. Chyba, że chcesz mieć po 1-2 gałązki z każdego gatunku. ;) Ale myślę, że to nie jest dobry pomysł...

 

Ad. 3

Ta lampka będzie w porządku. Będziesz miał ok. 0,76W/l, a to już nie tak mało.

 

Ad. 4.

Podłoże Ada (np. Amazonia) możesz brać w ciemno. :) To bardzo dobre podłoża, więc nie będziesz żałował. Jeżeli zamierzasz hodować krewetki, to może lepiej jakieś podłoże stworzone specjalnie dla krewetek?

 

Jeżeli masz zapał i nie zabraknie Ci po drodze chęci, to warto. Ale musisz sobie zdawać sprawę z tego, że początki mogą być trudne. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo wam dziękuję za odpowiedź.

 

Ad 1.

Co do filtra to tak jak myślałem kaskada będzie najlepsza. Ewentualnie mieszanka jakiś wkładów ale to nie wielka mieszanka.

 

Ad 2.

Co do wymiarów akwa to niskie nie jest...być może źle wymiary podałem wysokość 25,5 cm głębokość 17,5 cm a szerokość 32,5 cm.

Zdecuduję się na jakieś 3 gatunki, ewentualnie 4 ale to góra. (coś na trawnik coś na tyl i coś na lewą i prawą stronę bo po środku chcę wysepkę zrobić jakąś aranżację z korzeniem i skałkami.

 

Ad 3. Czytałem na tym forum, że po wyżej 0,6W/L trzeba stosować CO2?...Czy grzechem będzie stosowanie CO2 w sprayu + komin?(jeśli dobrze to nazwałem....np użyję strzykawki 25 napełnię ją i będzie sobie to sięrozpuszczać w wodzie?

 

Ad4. Czy biorąc podłoże specjalne pod krewetki nie stracę na jakość jaką otrzymuję przy ADA? Albo inaczej czy podłoże ADA nie będzie szkodzić zwykłym takim czerwonym krewetkom?( nie jakimś wymyślnym)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do filtra to tak jak myślałem kaskada będzie najlepsza. Ewentualnie mieszanka jakiś wkładów ale to nie wielka mieszanka.

Pewnie, najbardziej sensowne jest zastosowanie w takim akwarium kaskady. Można i kubełkowy filtr dać, ale uważam, że nie ma takiej potrzeby, bo kaskadowy poradzi sobie tutaj bez problemu/

 

Co do wymiarów akwa to niskie nie jest...być może źle wymiary podałem wysokość 25,5 cm głębokość 17,5 cm a szerokość 32,5 cm.

No te wymiary, to faktycznie trochę nie po kolei napisałeś i to mnie zmyliło (podaje się je zwyczajowo w kolejności: długość x szerokość x wysokość). W takim razie jakieś łodygowe możesz spokojnie dać, ale będziesz musiał robić często przycinki, szczególnie, że masz sporo światła i chcesz podawać CO2.

 

Zdecuduję się na jakieś 3 gatunki, ewentualnie 4 ale to góra. (coś na trawnik coś na tyl i coś na lewą i prawą stronę bo po środku chcę wysepkę zrobić jakąś aranżację z korzeniem i skałkami.

Na tył możesz dać Heterantera zosterifolia lub Ludwigia repens. Na boki może Limnofila sessiliflora lub Hygrophila polysperma. Jak "trawnik" dobrze sprawdza się Hydrocotyle sp. japan lub Lilaeopsis brasiliensis.

 

 

 

Czytałem na tym forum, że po wyżej 0,6W/L trzeba stosować CO2?...Czy grzechem będzie stosowanie CO2 w sprayu + komin?(jeśli dobrze to nazwałem....np użyję strzykawki 25 napełnię ją i będzie sobie to sięrozpuszczać w wodzie?

Nie tyle trzeba, co można lub inaczej - jest wskazane dla lepszego rozwoju roślin. Różnica jest spora przy zastosowaniu CO2. Na początek możesz pokusić się o takie rozwiązanie jak piszesz, szczególnie, że akwarium nie jest bardzo duże. Musisz sprawdzić, jak to wyjdzie u Ciebie w praktyce.

 

Czy biorąc podłoże specjalne pod krewetki nie stracę na jakość jaką otrzymuję przy ADA? Albo inaczej czy podłoże ADA nie będzie szkodzić zwykłym takim czerwonym krewetkom?( nie jakimś wymyślnym)

Oczywiście, że nie. Podłoża dedykowane hodowli krewetek na pewno nie są gorsze dla nich niż podłoża Ada. Te podłoża cenowo wychodzą podobnie co podłoży Ady, a czasem są i droższe. Te zwykłe, jak piszesz, krewetki (pewnie chodzi Ci o Fire Red/Red Cherry) na pewno dadzą sobie radę.

Edytowane przez Andrewp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, najbardziej sensowne jest zastosowanie w takim akwarium kaskady. Można i kubełkowy filtr dać, ale uważam, że nie ma takiej potrzeby, bo kaskadowy poradzi sobie tutaj bez problemu/

Miałem kiedyś kubełek Eheima i przyznam szczerze, że stał poza szafką i było cicho...delikatny pomruk nocą było słychać. Czy podobnie jest z kaskada? Pytam gdyż nigdy nie miałem styczności? Do tak małego akwa trzeba patrzeć na litraż przepływowy? Czy wystarczy nawet jakas za 50zł?

 

 

W takim razie jakieś łodygowe możesz spokojnie dać, ale będziesz musiał robić często przycinki, szczególnie, że masz sporo światła i chcesz podawać CO2.

 

Nie tyle trzeba, co można lub inaczej - jest wskazane dla lepszego rozwoju roślin. Różnica jest spora przy zastosowaniu CO2. Na początek możesz pokusić się o takie rozwiązanie jak piszesz, szczególnie, że akwarium nie jest bardzo duże. Musisz sprawdzić, jak to wyjdzie u Ciebie w praktyce.

 

Chciałbym uniknąć kupowania butli, reduktora itp. Mimo tego jak mówisz CO2 dobrze wpłynie na rozwój, ale jak wspomniałeś przy mniej wymagających roślinach takim akwa i dobrym oświetleniu...CO2 w sprayu powinno wystarczyć. Ale to się okaże w praktyce.

 

A co CO2 w płynie np coś takiego http://allegro.pl/easy-life-easycarbo-500ml-co2-w-plynie-super-cen-i3250005596.html ??

 

 

Oczywiście, że nie. Podłoża dedykowane hodowli krewetek na pewno nie są gorsze dla nich niż podłoża Ada. Te podłoża cenowo wychodzą podobnie co podłoży Ady, a czasem są i droższe. Te zwykłe, jak piszesz, krewetki (pewnie chodzi Ci o Fire Red/Red Cherry) na pewno dadzą sobie radę.

Czy jesteś w stanie podać przykłady takich podłoży? Gdyż nie orjentuję się w tym. ADA to ADA...jak nike to nike:P zna każdy :)

 

Co do roślinek

 

Na tył możesz dać Heterantera zosterifolia lub Ludwigia repens. Na boki może Limnofila sessiliflora lub Hygrophila polysperma. Jak "trawnik" dobrze sprawdza się Hydrocotyle sp. japan lub Lilaeopsis brasiliensis.

Heterantera zosterifolia podoba mi się i ma średnie wymagania.

Ludwigia repens chyba odpada ze względu na wyższe wymagania...boje się, że nie podołam.

Podobnie z Limnofila sessiliflora

Natomiast Hygrophila polysperma podoba mi sięrównież :)

 

 

 

Lilaeopsis brasiliensis jest podobna roślinka na tył która rośnie wysoko i wygląda tak fajnie jak falująca trawa...może wiesz co to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

delikatny pomruk nocą było słychać. Czy podobnie jest z kaskada? Pytam gdyż nigdy nie miałem styczności? Do tak małego akwa trzeba patrzeć na litraż przepływowy? Czy wystarczy nawet jakas za 50zł?

Kaskady też są ciche. Z tym, że jak będziesz miał za niski poziom wody, to będzie słychać spadającą wodę z filtra. Trzeba utrzymywać odpowiednio wysoki poziom po prostu. W zasadzie każda kaskada będzie się nadawała do tego litrażu. Polecam Ci jednak kupić coś markowego, tzn. Aquael, Aquaszut, Fluval, Hagen Aquaclear. Za 50zł może być ciężko Ci kupić któryś z nich, ale warto dołożyć te parę złotych i mieć spokój. W końcu filtr kupuje się na lata (a przynajmniej tak powinno być).

 

 

 

A co CO2 w płynie np coś takiego http://allegro.pl/ea...3250005596.html ??

To nie jest CO2 w płynie, a węgiel w płynie (a w zasadzie aldehyd glutarowy). Na początek spróbuj może właśnie z EasyCarbo. A jak Ci będzie dobrze szło i spodoba Ci się to wszystko, to zawsze możesz dołożyć CO2. :)

 

 

 

Czy jesteś w stanie podać przykłady takich podłoży? Gdyż nie orjentuję się w tym. ADA to ADA...jak nike to nike:P zna każdy :)

Wiele jest firm, które robią takie podłoża. Masz rację, ale Ada to tylko jedna z wielu firm. A miłośnicy krewetek mają też swoje ulubione podłoża dedykowane właśnie krewetkom. Są to na przykład: Benibachi, Dennerle, Ebi. Ada też ma podłoża stworzone dla krewetek.

 

 

 

Ludwigia repens chyba odpada ze względu na wyższe wymagania...boje się, że nie podołam.

Nie, Ludwigia repens nie ma jakichś szczególnie wysokich wymagań. Zresztą są dwie formy - czerwona i zielona. Ta czerwona do ładnego wybarwienia potrzebuje odpowiedniej ilości światła, ale rośnie też przy mniejszej ilości. Myślę, że jak dasz tutaj tą lampkę 11W, to ludwigia na pewno będzie rosła dobrze.

 

 

 

Lilaeopsis brasiliensis jest podobna roślinka na tył która rośnie wysoko i wygląda tak fajnie jak falująca trawa...może wiesz co to?

Może chodzi Ci o nurzańca śrubowego (Vallisneria spiralis)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok co nie co zaczynam kumać dzięki Tobie :)

 

Może chodzi Ci o nurzańca śrubowego (Vallisneria spiralis)?

Nie nie :) nurzańca miałem kiedyś...super roślinka dla takich ludzi jak ja (początkujących) szybko rosła i dobrze się rozmnarzała jeśli można to tak nazwać :)

Nie wiem czy trafiłem...ale na youtube widziałem chyba coś takiego Vallisneria nana i chyba to miałem na myśli. Ale też w opisie było napisane, że ma spore wymagania.

 

 

Czytałem, że na początek dobrze jest posprawdzać wodę...jej parametry. Posiadam kilka pasków testów JBL, mają kilka lat ale myślę,że się nadadzą ?

 

 

Chemia?

Co na początek kupić?

Czytałem o jakiś wspomagaczach, witaminach i tych sprawach,

 

Jest to niezbędne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o uzdatniacze itp., nie dodawaj ich do wody, powinna sama dojrzeć.

Testy paskowe jak paskowe, i to paroletnie, nie będą dawały prawidłowych wyników.

Rozumiem. Co do tych uzdatniaczy to może źle to ujołem....chodzi mi o coś takiego jak minerały coś w tym stylu

AquaArt FERRO 500ml nawóz do roślin żelazo Supe

AquaArt MACRO

AZOO PSB 250ml ____ Redukuje podmiany wody i NO3

 

 

Ludzie na forum używają tego do swych zbiorniczków...2 tygodnie po zalaniu albo po 2 podmianie wody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób tak jak powinno być zrobione, czyli zalewasz akwarium (z podłożem i roślinami), czekasz te 3-4 tygodnie i wpuszczasz obsadę. To oczywiście bardzo skrótowy opis, ale to już tyle raz było pisane... ;)

Poczytaj o cyklu azotowym, zakup testy NO2 i NO3, badaj wodę co jakiś czas w trakcie dojrzewania akwarium i zobaczysz kiedy możesz dokładnie (czyli to wcale nie musi dokładnie 3 czy 4 tygodnie) wpuścić docelową obsadę.

Żeby przyspieszyć dojrzewanie, możesz wpuścić ze 2-3 gupiki lub dosypać trochę (byle nie dużo) pokarmu dla ryb.

Oczywiście filtr działa przez cały czas 24h/dobę. Oświetlenie początkowo 6h, potem zwiększysz stopniowo do 10-12h.

 

Mikro i makroelementy (nie uzdatniacze) możesz dawać, ale ja robiłbym to naprawdę ostrożnie (w tak małym akwarium bardzo łatwo o błąd) i dopiero po dłuższym czasie od startu. Raczej odpuściłbym sobie "wynalazki" w stylu Azoo PSB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby przyspieszyć dojrzewanie, możesz wpuścić ze 2-3 gupiki

Gupiki nie są żadnymi "przyśpieszaczami" dojrzewania, to też żywe stworzenia.

 

 

Temat został wyczerpany/ problem rozwiązany.

Zamykam - jeśli chcesz temat kontynuować, coś dodać, nie zgadzasz sie z zamknięciem, proszę o kontakt z moderatorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...