Skocz do zawartości

Zakladanie akwa 63l


Rekomendowane odpowiedzi

Witam  wszystkich ,  którzy będą odiedzali mój temat i pomagali w pracach nad nim :) Jestem początkującym akwarystą jeżeli mogę się tak nazwać :) oraz początkującym forumowiczem tego forum ... Zapoznałem się już z tematami na tym forum które mnie interesowały i o wiedze jestem bogatszy niż byłem przed wejściem tutaj ...

 

Więc zaczne może od tego co już posiadam :

 

- akwarium 63l

- grzałka z termostatem 50w

- oświetlenie 1x 15w ( dokupie drugą bo wiem że to jest za mało )

- filtr wewnętrzny EHEIM 2208 ( było to w zestawie ale coś mi się ten filtr nie podoba )

http://www.ceneo.pl/11377646

- grzałka podżwirowa Dennerle ThermoTronic 5W przeznaczona do zbiorników 30-60l

- EasyBalance firmy Tetra

- AquaSafe tez Tetra

 

 

Podłoże :

 

Zainstalowałem ogrzewanie podłogowe :) zasypałem to 5l woreczkiem JBL AquaBasis plus potem na to poszło 10l JBL Mando ( nie wiem właśnie czy nie za dużo :/ ) na to pojdzie bądz nie piasek biały akwarystyczny 10kg ( nie wsypany jeszcze ,  ale zakupiony )

 

Pytanie na tym etapie moje brzmi o filtr czy sobie poradzi czy może dokupić wymienić na inny ...

Oraz czy tego podłoża Mando nie jest za dużo bo w zbiorniku to powiem że wygląda ze jest za dużo jego :( (doradzcie )

Następne pytanie brzmi o testery do badania wody . Czy kupic w listkach 6v1 czy odrazu kropelkowe ??  i odrazu powiedzcie mi jakie współczynniki wody powinny być optymalne ...

 

 

W akwarium będą rybki ale jeszcze sam nie wiem jakie to w pózniejszym etapie ...

 

Dodam na koniec że to wszystko kupuje w niemczech w Monachium , nie znam niemieckiego niestety na tyle żeby móc czytać opakowania więc zapoznaję się z google i tym co piszą inni akwaryści a potem w sklepie odbywają się poszukiwania produktów :) dodam że tańsze niż w polsce są hehe  więc jeżeli możecie odpowiadajcie na moje skromne pytania podając dokładne nazwy żebym mógł to potem znależć w sklepie .

Wiem że tematów jest sporo ale ośmieliłem się założyć nowy bo pytań będzie w miare rozrostu akwarium więcej i więcej więc moderatorze kochaniutki sorki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E, panie nie jest tak tragicznei ale, zajmie czasu trochę odstawienie tego akwarium.

Dobrze że pytasz przed zalaniem akwarium, z chęcią pomogę.

Piasku na manado nie syp skoro i tak sądzisz że jest go za dużo, poza tym jest za jasne i większość ryb będzie na niego źle reagować, mocno odbija światło.

Pokaż ile nasypałeś, wydaje mi się że ze 3 l powinieneś odebrać i czy przedzieliłeś jakąś siatką basis od manado, tu jest to wręcz potrzebne.

 

Ogrzewanie pod żwirowe też kiedyś próbowałem i było to jakieś standardowe kupione w Niemczech, mieszkam niedaleko granicy i większość zakupów robię w Horbnachu.

Co do manado to wiedz że masz akwarium w którym możesz i nawet powinieneś mieć obsadę sprzątającą dno, jest kilka gatunków corydorasów do sprzątania dna nadających się do tego litrażu.

Ale, manado jest lekkie i grzebiące ryby będą ten brud podnosić, lepiej kup taki lekko jaśniejszy żwirek 2-4mm , testowałem w kilku swoich akwariach i nie było nigdy kłopotu ani z rybami ani w utrzymaniu stałych parametrów wody, w hornbachu kupisz niestety tylko worki 20kg ( tylko takie spotkałem) za niecałe 13€.

Filtr to ograniczenia często względem dobieranie obsady rybnej, a im jest większy( nie chodzi o sam przepływ a o powierzchnię filtracyjną w nim samym) tym masz większe możliwości.

Zależy co i ile chcesz mieć ryb a pokuszę się o zgadnięcie że planujesz troszkę rybek więc eheim 2213 z zaworami nada się, sam miałem go ze trzy lata w jednym z moich akwariów i mimo większej przepustowości nie robił zamieszania w akwarium, można to rozwiązać, a nadfiltracjia w akwarium jest wręcz wskazana.Chyba że chcesz zaglądać do filtra co tydzień.

Przeanalizuj, rozejrzyj się w sklepie, ten filtr kosztuje jakieś 34€, wkłady( sama ceramika wystarczy i gąbka na górę, koszt około 15€).

Używałem w takiej postaci ze dwa lata bez zaglądania do filtra i woda kryształ.

Na testy każdy początkujący żałuje kasiorki a potem i tak kupuje kropelkowe, bo są dokładniejsze.

Na początek dojrzewania akwarium i planowania obsady wystarczą zupełnie testy (polecam serę) na ph,gh,kh i no2.

Dobrze jest przebadać tymi testami wodę w kranie, to bardziej ułatwi w przyszłości obsługę akwarium.

Na początku sporo zabulisz za niektóre środki itd. a ja polecam to co się sprawdza w praktyce jak zrobisz to Twój wybór, akwarystyka niestety kosztuje a oszczędzanie w przypadku początkujących różny ma skutek.

Edytowane przez grzegrzół
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie zakupy robie w Hornbachu :) więc twoje wskazówki są mi bardzo pomocne bo orientujesz się w asortymencie :)  co do filtra to coś tam czytałem że można go rozbudować czyli dokupic jakieś części i zrobi się nie dwu ale 3 częściowy wtedy , ale rozejrze się za większym i tak i tak . 

 

Zdjęcia podłoża : 

Niestety jest jedno na drugim bez oddzielania gdyż nie było wskazuwek niestety :(

 

http://tinypic.com/view.php?pic=2w2kkn4&s=5

 

http://tinypic.com/view.php?pic=2ylkaqd&s=5

 

Piaseczku białego chciałem rozsypać niewiele po podłożu tak dla kontrastu więcej niż zasypania wszystkiego ...

Do sprzątania chciałem zatrudnić pare kirysków i otosków ... 

Edytowane przez asterix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- EasyBalance firmy Tetra

- AquaSafe tez Tetra

 

 

Czy ktoś poleci stosowanie tych uzdatniaczy? Czy lepiej nie stosować?

 

Jak zdobyć korzeń ładny :) niestety sam nie znajdę a w sklepie są tylko do terrarium korzenie :( nadają się one?

 

Mapet

Edytowane przez Mapet
Regulamin 6.1.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nakupiłeś :lol:.

Nie lej uzdatniaczy, szkoda kasy i fatygi. Jak masz chlorowaną wodę a wątpię to nalej prysznicem i odczekaj kilka godzin przed podmianą.

Zrób testy wody w kranie, będziesz mógł łatwiej dobrać obsadę.

Łodygowe, odcinasz powyżej liścia z 10cm np. kiedy będą zbyt duże i wsadzasz w podłoże.

Ta jedna trawa coś mi nie pasi w niej, może terrariowa.

Mniejsza trawa rozrasta się na różne strony i możesz ją  wyciągać po trochu.

Pokaż zdjęcie tych korzeni do terrarium :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tych roślinek nie kupowałem tylko chciałem pokazać jak wygląda ta którą posiadam ze zdjęcia ta czerwonawa :) i jak ją rozmnożyć i czy się w ogóle da czy nie ...reszta roślinek na zdjęciu nie moja  :P

 

Gdy przycinam roślinkę powyżej liścia i resztę wkładam do wody to  po jakimś czasie one giną tak jak by robiły się martwe  :(  10cm powyżej czego liścia czy podłoża ? :) proszę bardziej sprecyzować myśl :)

 

grzegrzół w podpisie wtwoich fotkach  w akwarium one są z tyłu w tle chyba takie same  co ja mam te roślinki ...

Edytowane przez asterix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie to ja nie wiem jaką mam tą ludwigę bo nie wiem co kupiłem a są strasznie podobne :/

 

Tak a propo niech ktoś skontaktuje się zemną na gg 8534363 bo pisząc tu to kiepsko idzie konwersacja :)

 

Edit:

 

Mam Zmienniaka plamistego  samiczke ubarwienie czarne ale płetwy tylne mają nie bezbarwne tak jak na fotkach tylko moje mają czerwone czy to taka odmiana czy cuś innego z nimi nie tak ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie moje brzmi mam takie współczynniki wody w akwarium   i powiedzcie mi czy wszystko jest ok czy coś trzeba poprawić w akwarium

 

akwarium  

 

PH 3,0-10,0,,,,,,,,,,,,,7,5-8

NO2     ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,0,1

NO3,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,5-10

KH,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,7

Fe,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,0,4--0,6 nie jestem pewien koloru :)        

Edytowane przez asterix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...