Skocz do zawartości

Jak odnowić i uruchomić stare akwarium z nowymi rybami i roślinami (45-50l) ?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

To mój pierwszy post więc przepraszam za ewentualne nieogarniecie na forum :P

Jestem początkującym w temacie akwarystyki i chciałbym zadać kilka pytań. Dostałem 45-50l akwarium z osprzętem:

1) filtr FLUVAL 1plus

http://www.kubazoo.com/pl/fluval-1-plus-filtr-wewnetrzny-do-akwarium-1734.html

2) grzałkę z Tetratec HT50

http://animalia.pl/produkt,2231,84,tetra-grzalka-tetratec-ht-50-50w.html

3) pokrywa z lampą Philips 15W

 

4) akcesoria typu sztuczna roślinka, żwirwek, domek dla ryb

Akwarium dostałem od goscia który nie miał czasu się nim zajmować. Było strasznie zaniedbane , pełno glonów itd. nie wiem gdzie on je trzymał. Wszystko było pokryte takim ciemno zielonym śluzem który strasznie ciężko schodził i kamieniem z wody.

Nadal jest jeszcze pare miejsc skąd trudno usunąć ten śluz i kamień, nie wiem czy to czyścić, macie jakieś pomysły ?

 

W akwarium jest 5 ryb: 3 duże ciemne glonojady  (największy 12-15cm, najmniejszy około 8cm), jeden kiryśnik plamisty (wygląda jak sum na 90% to ta ryba ) który ma około 13-15cm i jedna całkiem mała ok 4cm podobna do gupika tylko z dłuższymi płetwami, czerwono srebrna.

Nie wiem co z nimi zrobić bo chciałbym wszystko wystartowac od nowa z kilkoma mniejszymi ładniejszymi rybkami. Nie mam za bardzo komu oddać, zabijać nie chcę, myslę nad wypuszczeniem do rzeki :P ale chyba nie przeżyją długo. Spróbuje spytać w sklepie zoologicznym.

 

 

Chcę założyć wszystko od nowa z żywymi roslinkami i rybami typu neonki, gupiki, jakiś glonojad może krewetka (czyszcząca ?) itd. Chciałbym by były to rośliny (15W daje moc 0,33W/1l) i ryby mało wymagające na początek, bo jestem zielony w tym temacie ale już dużo czytałem jednak nie ma to jak podpowiedz ekspertów :)

 

Proszę zaproponowanie przede wszystkim zestawu w miarę łatwo dostępnych roślin i rybek jakie mógłbym umieścić w moim akwarium.

 

Pytania to:

1.Czy muszę dokupić jeszcze jakiś filtr, napowietrzacz albo inny sprzęt oprócz termometra bo ten na pewno kupię.

2.Czy są jakieś ryby które mogłyby żyć z tym sumem czy glonojadami tak by się nie gryzły itd. ? Musze się pozbyć tych ryb ?

3. Rozumiem że filtr i grzałka muszą być włączone czas a jak ze światłem? Chciałbym jak najwięcej oszczędzić na prądzie.

4. Mam antychlor i jakoś ichtio od tropicala, potrzebuje jeszcze jakiś uzdatniaczy do wory z kranu czy wystarczy jak się odsiedzi przez 24h?

5. Mogę użyć w akwarium kamienie i korzenie przyniesione znad rzeki i oczywiście przegotowane w soli itd ?

6.Mam żwirek złozony z dosyć dużych kamieni czy muszę go czymś zastąpić?

 

Na razie tyle jak sobie coś przypomnę to napiszę. Z góry dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam! :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te ryby do rzeki? Nie wariuj :o Popytaj po sklepach, daj jakieś ogłoszenia, popytaj do znajomych, napewno ktoś przyjmie.
Mi na glony pomogła... Woda z octem. 70% wody, reszta octu, dobrze wymieszane i szoruj szoruj. Śmierdzi niesamowicie ale pomaga. Później musisz naprawdę dobrze wypłukać akwarium.
Jeśli myślisz nad innymi rybami, możesz spróbować z gupikami - ale ostrzegam, mnożą się cholernie szybko, sam mam problemy z nimi. 
Sztuczne graty wywal natychmiast. 
Żaden glonojad do tego akwa się nie nadaje, po prostu jest za małe.
Weź metrówkę i zmierz je, oblicz ile ma dokładnie litrów. 
Światło ok. 10 godzin dziennie.
ICHTIO to lek na ospę.
Korzeń często potrzeba najczęściej wysuszyć, ale jak najbardziej możesz użyć, ale dla bezpieczeństwa wygotuj kilka razy.
Jeśli myślisz o roślinkach, pomyśl o Manado na podłoże. 


PS. Nie musisz się sugerować moją wypowiedzią bo nie jestem tak doświadczonym akwarystą jak większość tutaj :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadnych uzdatniaczy do wody nie dolewaj. To sama chemia, nic nie polepszają w jakości wody.

Dla roślin najlepiej żwirek o małej granulacji.

Dla kiryśników też za małe akwarium.

Filtr wymieniłabym na jakiś bardziej wydajny, najlepiej na jakąś dobrą kaskadę.

Na neony trochę za małe akwarium.

Krewetki mogłyby być, np. RC.

No to obsada:

 

6 samiec gupika

krewetki RC

 

lub

 

1+3 gupik

krewetki RC

 

Zobacz na spis roślin cieniolubnych. Anubias, żabienica, moczarka, rotala, nadwódka, nurzaniec itp. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr by się przydał lepszy bo ten wg producenta nadaje się max do 45l, a producenci lubią sobie zawyżać litraże. Najlepiej zrób tak jak napisała kosta99, czyli zainwestuj w kaskadę. Od siebie moge polecić Aquael FZN-2. Napowietrzacza dodatkowego nie potrzebujesz - wystarczy jak filtr powoduje ruch tafli.

 

Ryb do rzeki nie wypuszczaj, są dosyć spore więc na pewno się znajdzie ktoś kto z chęcią je przygarnie. Możesz dać ogłoszenia na tablicy, czy innych portalach z ogłoszeniami.

Zbrojniki to pewnie zbrojniki niebieskie lub gibbicepsy - wygoogluj sobie i porównaj zdjęcia.

 

Grzałka ma termostat także nie grzeje cały czas, teraz lato idzie więc raczej dużo pracy nie będzie miała :)

 

Kamienie jak przyniesiesz to sprawdź sobie za pomocą octu. Jak polejesz octem i będą się pienić to nie możesz ich wsadzić do akwarium. Korzenie możesz nawet z rzeki wyciągnąć, będą od razu tonąć i jesli leżą tam już odpowiednio długo to będą miały ładnie wyrzeźbiony kształt co później wygląda bardzo naturalnie. Musisz je tylko dokładnie wyszorować i wygotować żeby jakiegoś świństwa do akwarium nie przywlec.

 

Na resztę pytań dostałeś już odpowiedzi od moich przedmówców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli myślisz o roślinkach, pomyśl o Manado na podłoże. 

 

 

 

 

 Z tym się nie zgodzę, ponieważ podłoże JBL MANADO jest jałowe.W związku z tym nie posiada żadnych substancji odżywczych dla roślin i w żaden sposób nie poprawia ich wzrostu/kondyncji.Jeśli mam doradzić to lepiej kupić zwykły żwirek/piach i powkładać pod korzenie kulki nawozowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za odpowiedź, liczę na dalsze sugestie :)

Te zbrojniki to gibbicepsy lub lamparcie ale to chyba to samo.

Będę miał problem z oddaniem komuś bo mieszkam na wsi, do większych miast mam po kilkadziesiąt kilometrów, ale może coś wykombinuje.

Akwarium ma 47,5l (33cm x 24cm x 60cm) ale ma jeszcze zaokrągloną przednią ścianę więc pewnie będzie z 50l albo więcej.

Czytałem o rybkach na tej stronie:

http://rybyakwariowe.eu/gatunki-ryb-akwariowych/

i znalazłem dużo ryb które mają wymagania 40l i 40cm długości czy 54l i 60cm długości, myślicie, że mogę spokojnie je kupić do tego akwarium ? Chodzi mi o ten przedział wielkości akwarium.

Ryby które mieszczą się w tym przedziale i które chętnie bym widział w swoim akwarium to:
Neony Innesa
Razbora Borneańska/Hengela/Plamista
Pielegniczka Ramireza
Prystelka Barwna
Szczupienczyk Karlowaty
Proporczykowiec z Kap Lopez
Kardynałek Chiński
Kirysek Pstry/panda
Danio Lamparci
Gupik Endlera/Pawie oczko
Glowaczyk Barwny

Wszystkie są według mnie ciekawe, ale wiadomo ze nie kupię wszystkich, orientujecie się którym byłoby dobrze razem ? wszystkie są w miarę małe więc chyba powinny się zgadzać ze sobą.
 

Jesteście pewni że ten filtr nie wydoli ? nie chce wydawać niepotrzebnie pieniędzy na nowy, jak nie wydoli to proszę o polecenie czegoś tańszego jeśli to możliwe :P

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W doborze ryb kluczową rolę grają parametry wody. Jeśli chcesz mieć zdrowe ryby, które będą się dobrze u Ciebie czuły to musisz poznać te parametry. Sprawdź na stronie wodociągów jaka jest twardość ogólna i pH (ewentualnie podaj link), a jak nie mają na stronie takich informacji to musisz do nich zadzwonić.

 

Akwarium to na pewno standardowy profil "54l", czyli jakieś 50l. Jak będziesz znał parametry to pomyślimy co dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie też tak myślę, co innego jakbyśmy kupowali ryby wyciągane w sklepie z naturalnego środowiska a tak to chyba nie jest to aż tak ważne. Może wystarczy że się odstoi i odczekam tydzień/dwa po zasadzeniu roślin i zalaniu ? Powiedzcie mi tylko które nie mogą być ze sobą albo nie powinny i ile maksymalnie mogę mieć tych ryb w akwarium.

 

PS.

Jak mam pokrywę to chyba nie da się rady zamontować filtra kaskadowego bez jej zdejmowania ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz wyciąć w pokrywie otwór.

 

Z tymi parametrami to po części prawda, po części nie. Przyzwyczaić można się do wielu dyskomfortów, co nie znaczy, że musi to być odpowiednie. W jakieś szczegóły biologii wnikał nie będę bo się nie znam, ale myślę, że nie po to ryby przez tysiące lat wykształcały cechy, które pozwalają im żyć w danym srodowisku by teraz mogły tak po prostu radośnie żyć w całkowicie innym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...