Skocz do zawartości

zakładanie akwarium 112l - rady


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

    Witam,prawdopodobnie stanę się szczęśliwą posiadaczką akwarium 112l. 

Zwracam się z wielką prośbą o pomoc w doborze odpowiedniego sprzętu. Bardzo podobają mi się akwaria, gdzie rośnie sobie "trawniczek", na tym jest korzeń, pokryty gałęzatką - idealnie się rozrasta, tworzy śliczny nalot na korzeniu - sprawdzone w akwarium 60l. A na drugim planie, bądź po drugiej stronie akwa kamienie, po których spływa sobie strumyk albo wodospad - wiem, że jest to możliwe przez jakieś kombinacje z pompką. 

 

1. Jaki filtr kupić? zdjęcia pokrywy są w załączniku. Myślałam o wewnętrznym "Aqua Szut Turbo 750 N".

 

2. Akwa ma dwie świetlówki 18w, - aquastar t8 i daylightstar t8, konieczny jest zakup dodatkowej? 

3. Czy wie ktoś, jak zamontować taki strumyk na kamieniach? Czytałam, że można to zrobić na tle strukturalnym, ale w tak małym akwa chyba się nie opłaca decydować na takie tło, zajmie tylko przestrzeń, która będzie i tak ograniczona...

4. Jakie rośliny nadają się na podłoże, które nie mają wielkich wymagań? 

 

Mimo wszystko zależy mi, aby koszty zmieściły się w granicach przyzwoitości.... :)

Pozdrawiam i z góry dziękuję wszystkim za pomoc!!! 

Nie jestem doświadczoną akwarystką - od 2 lat mam baniak 60l, bez takich "extra dodatków", klasyczne, ze żwirem, kokosem i korzeniem, w tle mało wymagające liściaki, których nazw w sumie nie pamiętam... :)

 

 

Luna: Dbaj o pisownię.

post-17432-0-72867000-1369146916_thumb.jpg

Edytowane przez Luna
Pisownia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Co do filtra to ja mogę z czystym sumieniem polecić filtr kaskadowy FZN-2 Aquaela :) jest cichy (bez problemów zasypiam mając go metr od głowy), wydajny, nie zajmuje miejsca w akwarium, wygodny w czyszczeniu i zawsze jest możliwość wymienienia wkładów filtracyjnych, chociaż u mnie działa w 52l z fabryczną gąbką i jest ok :)

2. Oświetlenie zależy od tego jakie chcesz hodować roślinki :) Dla mchów, moczarek czy anubiasów wystarczy fabryczne.

3. Nie mam pojęcia :)

4. Moim zdaniem na trawnik fajnie nadają się eleocharisy z tych mniej wymagających (ja mam eleocharis parvula i mi ładnie rośnie mimo bardzo słabego oświetlenia bo jedynie 9W na 52l)

Edytowane przez Bartixxx
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Ja w swoim akwa mam ten sam filtr co wymieniłaś, wymieniłam wkład na gąbkę, jest bardzo wydajny, nie zajmuje dużo miejsca w akwarium. Kaskada raczej pod pokrywę się nie zmieści.

2. Jak chcesz, żeby ładnie ci się wszystko rozrastało, dokup dodatkową świetlówkę - na allegro jest duży wybór.

3. Będzie tylko zajmowało miejsce. Co do strumyka to nie wiem o co chodzi - że bąbelki schodzą w dól czy w górę? Nie rozumiem...  :mellow:

4. Jeśli chodzi o roślinę na trawnik, niech wypowie się ktoś inny. Ja sama nie wiem jaką dać u siebie... ;)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak zdecydowałbym się na filtr zewnętrzny, może być kaskadowy- lekkie podcięcie pokrywy załatwi problem montażu. Z roślin na trawnik może być cryptocoryne parva, rośnie do 5 cm ( w moim akwa ma średnio 3 cm) i ładnie się zagęszcza. Ma trochę większe wymagania świetlne od reszty cryptocoryn, ale daje radę. Tylko nie może rosnąć w cieniu- przykryta innymi roślinami.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Nie chciałabym szczerze mówiąc dokładać dodatkowej świetlówki - koszty swoją drogą, ale nie bardzo mam jak to zamontować chyba na takiej pokrywie, sama nie bardzo to zrobię, a zawracać komuś głowę...  Czy na tym, co mam, da radę wyrosnąć ładny trawniczek? Wiem z doświadczenia, jak ważną rolę odgrywa dobre oświetlenie. Kolega wyżej napisał, że eleocharis parvula rośnie w mniej wymagających warunkach.

Jeszcze jedno pytanie - co dać w podłoże, aby lepiej rósł trawnik?

 

2. Co do strumyka to chciałabym, żeby woda leciała w dół - pomyślałam, że ciasno obłożę kamieniami pompkę, od góry jakoś to ograniczę - jeszcze nie wiem jak, będzie się odbijało od górnej powierzchni i spadało w dół :D

 

Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc! Często czytam na forach akwarystycznych głównie słowa krytyki dla początkujących zamiast konkretnych informacji, co zrobić, aby było lepiej :)

Edytowane przez Luna
Pisownia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na allegro są zestawy, dzięki którym nie trzeba nic zmieniać, dokręcać, wykręcać, wiercić w pokrywie. Dodatkowy zestaw 24w. Po prostu doczepiasz wszystko do standardowej świetlówki. Tu masz link: http://allegro.pl/dodatkowe-oswietlenie-t5-1x24w-statecznik-philips-i3251783345.html

Świetlówkę trzeba kupić osobno. Są też tańsze, ale mniej wydajne, moduły 11w: http://allegro.pl/aquael-modul-oswietleniowy-11w-ecolight-6500k-i3231518897.html.

Co do podłoża możesz dać substrat i na to zwykły żwirek. Możesz też spróbować zrobić na bazie ziemi ogrodowej.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr - tylko i wyłącznie kubeł. Nie baw się w półśrodki. Podstawa to duże złoże. W tedy masz stabilniejsze parametry akwa.

Oświetlenie - jeżeli chcesz mieć trawniczek musisz trochę lumenów dorzucić na przód. Tylko to tez jest małe akwa, znaczy się niskie, więc przeginać też nie ma co, a im dasz więcej lumenów, to roślinom trzeba będzie zaraz dostarczyć chemię - nawozy no i zaraz w jakiś sposób CO2 (bimbra/butla).

Rośliny - pooglądaj sobie rośliny cieniolubne. Całkiem fajne aranżacje wychodzą.

 

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam ponownie, jestem już szczęśliwą posiadaczką akwarium 112l, zakupiłam dodatkowe oświetlenie 24W, więc sumarycznie mam już 60W. Zdecydowałam się na filtr Aqua Szut Turbo 750 N. Pod kamieniami będzie cienka warstwa ziemi ogrodowej, w sumie ok 8-9 cm podłoża. 

Temperatura w akwarium będzie w okolicach 25 stopni, woda raczej twarda. Ewentualne nawożenie CO2 i żelazem tylko w płynie - nie mam gdzie ulokować butli! 

 

Marzy mi się piękny trawniczek, niekoniecznie wysoki. Czy moje propozycje roślin są dobre, biorąc pod uwagę wspomniane wyżej warunki?

 

1. Trawnik z Eleocharis acicularis, Echinodorus tenellus, albo Hemianthus callitrichoides Cuba - wszystkie roślinki mi się podobają, teraz kwestia tego, która najbardziej - o ile w ogóle - się nadaje..

Jeśli któraś z nich byłaby odpowiednia, to ile mniej więcej sadzonek muszę zakupić, żeby powstał ładny trawnik? Na pewno chciałabym, aby zajmował przynajmniej połowę powierzchni.. 

 

2.Na dalszy plan planuję: Hygrophila polysperma Rosanervig, Sagittaria platyphylla. Nadają się?

 

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi, jestem bardzo otwarta na nowe sugestie, dużo się tu uczę :) 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...