Skocz do zawartości

Jak czyścić dno?


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Załozyłem jakieś 2 miesiące temu akwarium - 60l, parka ramirezów, ławica neonków, otoski, jakaś krewetka amano.

 

I mam teraz dylemat. Na dnie lezy zwykły, żółty, piach. Z zoologicznego taki. No i na piachu zbiera się, szczególni w okolicach roślinek, sporo takiego.. syfu. Jakieś resztki jedzenia, odchody, czy coś. Ogólnie to brązowa masa z odcieniem zielonego.

 

I teraz chciałbym się jakoś tego pozbyć. Mam taki wężyk z odmulaczem - ale chyba ten wężyk wessie piasek? Więc jak to wyczyścić? Ktoś może podzielić się doświadczeniem w czyszczeniu piaskowego dna?

 

Pozdrawiam, Michał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam problem - baniak niecały miesiąc - od 2 dni ryby - ale gara rufa sra na potęgę :) i wszystko widać - jutro zabiorę się za odessanie tego z dna przy podmianie ok 20l. - zrobię to tak - wężyk do spuszczania wody - ok 5mm średnicy - a na koniec wężyka zalożę przejsciówkę ok - 10mm żeby siła ssąca spadła w tym "dzwonku" - dzisiaj sprawdzałem - po zbliżeniu - nawet dotknieciu podłoża zasysa tylko syfek - dopiero jak sie go wbije w piach zasysać chce wszystko - ale delikatne uniesienie powoduje wysyp piasku z dzwonka - u mnie też syfek sbiera się szczegolnie w kępkach kryptocoryn i najnizszych partiach piasku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ja użyłem kawałka rurki pcv, palnikiem z kuchenki nagrzałem tak jak uważałem i rozplaszczyłem jedną z nich i rozszerzyłem.

Po nałożeniu na wąż spełnia zadanie a że troszkę piasku wciągnie to nie kłopot.

Zawsze można dosypać, warto trochę więcej piasku wypłukać przed zalaniem akwarium. 

Chyba to nie kłopot przechowywać wypłukany piach dłuższy czas, ważne by był suchy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w swoim 160 L przeważnie podmieniam wodę raz w tyg, przy okazji też odmulam dno. Robię to zwykłym wężykiem zakupionym w akwarystycznym, do niego jest końcówka z sitkiem, jednak i tak wciąga piach. Wodę spuszczam do wiaderka, jak widzę, że na dnie wiaderka jest dużo piasku, to po prostu go płuczę z tych syfów i z powrotem do akwa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...