Skocz do zawartości

Akwarium dla bojownika - pytanie o wybór


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam i dzień dobry

 

Chciałbym sobie sprezentować fajne akwarium dla bojownika i kilku krewetek, pomiędzy 30-40l. Wybrałem takie zestawy jak poniżej przedstawiam linki. Chodzi mi przede wszystkim o odpowiednio dobry filtr, niestety w zestawie evolution nie jest w ogole opisany, co to np znaczy:

- system filtracji z możliwością regulacji kierunku wylotu wody

- w zestawie wkłady filtracyjne (ceramika, gąbka

- wbudowana pompa o przepływie 500l/h

co to jest za filtr? zewnetrzny? co z napowietrzaniem, jakas deszczownica?

 

W modelu Juwel nazwa filtra tez nic mi nie mowi o jego mozliwosciach.

 

Czy Państwo mają moze jakies doswiadczenie z ww. markami, jakies opinie? Czy tez moze dokupic osobno filtr, np jest chyba taki eheim do malolitrazowych zbiorników? Przy okazji, co z podlozem? Wystarczy czarny zwirek, czy jakies inne aktywne?

Niestety, miałem akwarium jako dziecko i miłe wspomnienia, dzisiejsza technika jednak calkowicie mnie przerasta :(

 

Będe wdzięczny za jakiekolwiek opinie i porady, budzet do 1000 pln...jak juz miec to porządne, pozdrawiam serdecznie, oto linki, mam nadzieje, że działaja

 

http://sklep.roslinyakwariowe.pl/akwari ... 13767.html

 

http://sklep.roslinyakwariowe.pl/akwari ... -9648.html

 

http://www.akwaria.net/Produkty/Zestawy ... -GRATIS-!!!

 

Regulamin 6.1. Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja posiadam akwarium Juwel Rio 240 , Filtr był oczywiście wewnętrzny przyklejony na silikon do szyby . Znajomy miał podbne akwarium tylko 180 L i był nie zadowolony z tego filtra ponieważ przy wyciąganiu wkładów zawsze jakiś brud uciekał z powrotem do akwarium , i dlatego zamienił go na zewnętrzny . Ja kupując akwarium też bez zastanowienia się kupiłem od razu zewnętrzny a tego wyciąłem , troche roboty z tym żeby akwarium nie uszkodzić ale warto było ,w środku więcej miejsca i lepszy filtr. Ja na twoim miejscu za te ceny bym kupił na allegro jakieś czyste akwarium z pokrywą wielkości co najmniej 30 L . Do tego osobno filtr jakiejś dobrej firmy jak Aquael czy coś podobnego . Sam planuje kupić se taki mały baniaczek na kwarantanne i liczyłem że sprzęt z filtrem wewnętrzny wyniesie około około 180 zł , a tu masz conajmniej 480 i na pewno później będziesz go zamieniał na inny . W razie jakiś pytań o tych akwariach na PW . POzdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę w czym wybierasz i gdzie i mam pytanie.

Czy masz więcej miejsca by wstawić większe akwarium?

Za tą kwotę jaką dysponujesz, możesz mieć troszkę większe akwarium na równie dobrym poziomie jakościowym.

Na allegro dostaniesz tańszy sprzęt przy tej samej jakości, nie polecam natomiast kupować szkła z przesyłką(może ulec uszkodzeniu w transporcie i bywa że ciężko będzie odzyskać kasę) , lepiej samemu w sklepie kupić akwarium z pokrywą i oświetleniem a resztę skompletować samemu (filtr, grzałka, podłoże).

Kolega wyżej też nie jest za tymi zestawami jak widzisz więc, coś w tym jest.

Juvel robi akwaria (chyba) wyłącznie na filtrach wewnętrznych które są wielkie i zajmują sporo miejsca w akwarium, nie raz spotkałem sie z tym że ludzie je wycinali od szkła a potem montowali filtry zewnętrzne, czyli kasa za filtr już na starcie przepada, bo ze sprzedażą takiego będzie spory kłopot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuje za pomoc, niestety Grzegrzół nie mam więcej miejsca, te 40l i to raczej ustawione pionowo to max...strasznie mi sie jednak podoba ten Zestaw Evolution (Aquatic Nature), troche to rozszyfrowałem - tam tez jest filtr wbudowany w tył akwarium. Nie rozumiem tylko gdzie sie znajduje ta pompa i jak to wyglada w praktyce, czy generuje jakies napowietrzanie i co to znaczy ze moze tłoczyc wode w 2 kierunkach i po co. Nijak nie rozumiem. Watpliwie estetycznie tez wygladac moze ten filtr widoczny z tyłu. Kupić oddzielnie ładne kaskadowe akwarium z pokrywą nie bardzo widze gdzie, a znane firmy robią małe akwaria w zestawach...

 

 

Niestety nie, Sławek...dlatego chce, żeby to małe było maksymalnie dobre

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maksymalnie dobre będzie każde akwarium jeżeli masz dobry sprzęt i jeszcze większą widzę o tym co zamierzasz mieć w akwarium.

Proponuję zakup małego akwarium z dobrym oświetleniem i do tego mały zestaw co2, marka , wymiary itp się ustali dalej.

Z tym że w standardzie jest liche oświetlenie co wyklucza podawanie co2 ale, zawsze można dołożyć oświetlenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, tak zamierzam zrobić. Musi ono być jednak w najgorszym razie kwadratowe, a ofert tego typu nie bardzo widze. Znalazłem coś takiego:

 

http://www.zooplus.pl/shop/rybki/akwari ... niem/61742

 

Tyle, że tu tez jest zestaw, ten filtr też jest wbudowany czy mozna go wyrzucic po prostu?

W sumie tamto 37l byłoby idealne...czy moglby mi ktos wytlumaczyc o co chodzi z tą pompą i co z napowietrzaniem? ja nie bardzo sie orientuje w dzisiejszej terminologii.

 

Sławek szukam tańszych sprzedawców ale chyba te Aquatuc Nature to mają tylko oni ;)...jeśli znasz inne dobre sklepy online z odpowiednią reputacją to chetnie sie zapoznam

 

A może ktoś mógłby "rozkminić" o co chodzi z tym akwarium? Tutaj link do ich strony z opisami tyle ze mi te obrazki niewiele mówią

 

http://www.aquatic-nature.be/eng_evolution.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napowietrzanie wody w akwarium to wiadoma podstawa, polega ona na tym by wylot z filtra wyposażony w różne końcówki typu deszczownia lub płetwa poruszały taflą wody, takie napowietrzanie w zupełności wystarczy, tym bardziej w tak małym akwarium.

Nie kupuj akwarium wysokiego dla bojka/ów kwadratowych, na ogół są one kwadratowe i wysokie przez co jest mało przestrzeni do pływania dla ryby.

Zaproponuję takie akwarium, to tylko sugestia ale , spójż na cenę.

http://allegro.pl/zestaw-30l-pokrywa-fu ... 33528.html

Na bojka i krewetki jakiś mały filtr w sumie wystarczy ale połączenie tych zwierzaków może różnie wyglądać bo bojownik zjada namiętnie krewetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, ja generalnie wiem na czym polega napowietrzanie, tylko nie wiem jak to wygląda na podanym przykładzie z tą pompą i zabudowanym filtrem, nic tam o tym nie ma. Podany przez Ciebie przykład zestawu jest wręcz niewiarygodny, po prostu nie wierze, że można to kupić za 100 pln i wszystko jest choćby niezlej jakości. Po prostu nie wierze w cuda. Mogę się też mylić i bez urazy, ale nie o taką jakość mi chodzi.

 

Krewetkami się nie przejmuje, to ma być akwa dla bojownika i roślin. Jak je zeżre to więcej nie dostanie ;). Wiem, że kaskadowe akwa to nienajlepszy pomysł dla bojownika...ale prostokątnego po prostu nie zmieszcze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi to trochę pachnie prowokacją, przepraszam jeśli się mylę.

 

Za 1000zł można spokojnie postawić 300l dobrej jakości, nie 30l. Zresztą możesz wydać też 1000zł, a zbudowane akwarium będzie brzydsze niż to zrobione przez kogoś doświadczonego za 100zł. Kwestia estetyki to nie kwestia ceny w tej branży. Możesz kupić dobry sprzęt, ale niekoniecznie droższe = dające lepszy efekt. Żeby zrobić ładne akwarium trzeba się na tym znać, ale żeby zrobić akwarium adekwatne do takiej ceny - czyli wręcz konkursowe, trzeba mieć tej wiedzy ogromne pokłady, a gdybyś je miał to byś nie pytał... Bez urazy.

 

Można złożyć i taki malutki zestaw za 10 000zł, ale tak jak pisałem "ładnego estetycznego akwarium" nie da się po prostu kupić. Trzeba je samemu stworzyć, a później utrzymać.

Skoro już bardzo chcesz dużo wydać, na Twoim miejscu kupiłbym full Opti robione na zamówienie, do tego aluminiowa pokrywa robiona na zamówienie ze świetlówkami T5, albo na LED'ach, markowy kubeł z nadfiltracją, zestaw z butlą CO2, szklane wloty/wyloty, pełna walizka testów kropelkowych. Da się gdzieś tak w Twoim budżecie..._Tylko gdy dochodzimy do tego co ma być w środku to zaczynają się problemy. Możesz kupić najlepsze najdroższe podłoże, jakieś ADA za 150zł za worek - ale bez doświadczenia w akwarystyce roślinnej, wiedzy o nawożeniu itd. skończysz z najdroższym glonarium jakie zbudowano.

 

Co do napowietrzenia, wystarczy sam ruch tafli wody z jakiegokolwiek filtra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atreyu...mylisz się, nie gniewam się ale...po co te złośliwości, traktowanie z góry, troche jak bogatego idiote (bogatego? bo chce kupić ładne akwarium do 1000 zł?), popadanie w skrajności i tak naprawde nic nie wniesienie do tematu poza próbą pokazania gdzie moje miejsce.

 

Akwarium opti na zamówienie z całą gamą absurdalnych dodatków które wymieniłes wyszłoby 1000 pln? Szklane wyloty? :shock: walizki testów :shock: ? Jasnowidzenie co do przyszłosci mojego akwarium? Glonarium?

 

Lepiej się teraz czujesz? Ciesze się

 

Nie widzisz różnicy między zwykłym sklejonym byle czym akwarium a takim jakie podawałem w linku? Nie mam prawa posiadac takiego akwarium bo dla Ciebie to głupota bo "prawdziwe piękno jest ukryte?". O to grzecznie prosiłem w moim poście, o tego typu pomoc?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium opti na zamówienie z całą gamą absurdalnych dodatków które wymieniłes wyszłoby 1000 pln? Szklane wyloty? :shock: walizki testów :shock: ?

Oszczędzając na pokrywie, dałoby się złożyć takie akwarium dla bojka. Pełen zestaw testów kropelkowych nie jest czymś absurdalnym, tylko raczej normalnym przy tym budżecie i czymś praktycznie koniecznym jak chcesz prowadzić akwarystykę na poziomie adekwatnym do środków jakie chcesz przeznaczyć. To samo szklane akcesoria, dziwnym jest jeśli bierze się sprzęt z najwyższej półki i nie korzysta z takich rozwiązań.

 

Jasnowidzenie co do przyszłosci mojego akwarium? Glonarium?

Raczej wieloletnia praktyka oparta na bogatym doświadczeniu w doradzaniu w takich przypadkach jak ten.

 

Lepiej się teraz czujesz? Ciesze się

 

Ucieszyłbym się gdybyś zrobił po swojemu, a za parę miesięcy wrócił się pochwalić. :P

 

Naprawdę wielu było przed Tobą akwarystów którzy "wracali po latach" do swojego hobby. Efekt naprawdę nie zależał od włożonych środków finansowych, przynajmniej na początku. Na Twoim miejscu, jak chcesz mieć "efekt" zacząłbym od kupna... Książek, ewentualnie zdobywania wiedzy na forach. Skoro pytasz o takie rzeczy jak napowietrzenie, to pewnie nie siedzisz zbytnio w temacie chemii wody, nawożenia itd. i wydając 1000zł zrobisz akwarium nie przebijające poziomem i efektem końcowym jak to z linku zrobione... Może nie przeze mnie, ale przez Grzegrzóła. Chyba nie masz aspiracji wydać jak najwięcej, tylko zrobić jak najlepsze akwarium.

 

Absolutnie nie "pokazuje gdzie Twoje miejsce". Ja po prostu wiem jak to się skończy skoro "wracasz po latach". :)

 

 

PS: Pisząc o wręcz konkursowych baniakach adekwatnych do wysokiej ceny miałem na myśli:

http://showcase.aquatic-gardeners.org/2012/index0a.html

http://showcase.aquatic-gardeners.org/2011/index0a.html

http://showcase.aquatic-gardeners.org/2012/index0b.html

http://showcase.aquatic-gardeners.org/2011/index0b.html

Tylko czegoś takiego fizycznie nie zrobisz nawet wydając 1000zł od razu mając tylko jakieś doświadczenia parę lat wcześniej, jeszcze pewnie z akwarystyką "starej szkoły". Powinieneś to ugryźć nie od strony finansowej myśląc że lepszy sprzęt zagwarantuje ładne akwarium. Dobrze Ci doradzam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My się generalnie całkowicie nie rozumiemy, być może nie wynika to z powodów które niezbyt grzecznie wyłuszczyłem. Ja nie chce miec sprzetu z najwyzszej półki, korzystac z topowych rozwiazan i "prowadzic akwarystyki adekwatnej do środków". Podałem w linkach 4 pomysły w cenie od 150 do 550 pln za cały zestaw. Owszem, stylistyka tego najdrozszego bardzo mi się spodobała, brak łaczenia ścian itp. Co w tym złego? Zadałem zatem pytanie od strony technicznej czy ten zestaw w ogóle sie do czegos nadaje a nie jest tylko ładnym obrazkiem. Nie znam tych firm i stosowanych rozwiazań. Domyslam się, że poziom techniki przez 25 lat raczej sie poprawił a i wtedy z moim 120l jakos dawalem rade.

Wiem czym jest napowietrzanie. Świadomy swoich braków wybrałem raczej łatwą do utrzymania rybe, którą zresztą zawsze lubiłem. Przynajmniej ona wygląda podobnie jak kiedys.

Ja nie chce mieć żadnego konkursowego akwarium, nikomu imponowac, tylko kawałek natury postawić sobie w pokoju. Próbowałem jedynie uzyskac troche informacji o dzisiejszych filtrach, czy pompa i nieznane mi zintegrowane z akwa filtry jednoczesnie napowietrzaja akwarium i czy jest to jednoznaczne ze tak jest? Nie wiem, nadal zresztą ;)

 

Regulamin 6.1. W postach wyżej również. Mam nadzieję, że się dostosujesz. Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z zestawami jest tak:

- te tańsze zawsze mają jakieś wady [chiński filtr, grzałka etc.].

- te drogie zwykle można zbudować lepsze kupując sprzęt osobno.

 

Z napowietrzeniem jest tak, że do poprawnego natlenienia w 99% wystarczy sam ruch tafli wody - a ten zapewnia każdy filtr/pompa. Pozostałe przypadki dotyczą sytuacji gdy zapotrzebowanie na tlen się kumuluje np. dozujemy CO2 z butli i jednocześnie prowadzimy kurację leczniczą i mamy podniesioną temperaturę do 39C. Bardzo skrajne przypadki.

 

Zresztą bojownik to ryba która oddycha głównie...powietrzem atmosferycznym i natleniona woda nie jest mu specjalnie potrzebna, wynika to z warunków środowiskowych w jakich żyje w naturze. ;)

 

Na Twoim miejscu, chcąc kupić coś fajnego, a nie z dolnej półki wziąłbym zestaw Shrimpset 30 Aquaela:

Dołączona grafika

i nieco go przerobił. ;)

 

170zł, fajna estetyczna kostka pod bojka, ze szkła o trochę lepszej przejrzystości niż normalne akwaria.

Dla jednej ryby fabryczny zestaw spokojnie by wystarczył, ale można wymienić choćby filtr na kaskadę Aquaela FZN1 lub 2 [kaskada za tłem na tylnej ściance jest z pewnością estetyczniejsza niż wewnętrzny], jeśli chciałbyś mieć filtr całkiem poza akwarium - to są kubełki, ale markowe rozwiązania to zwykle okolice ~200zł przynajmniej - dodatkowo do akwarium dochodzą węże, a w środku masz wlot i wylot.

Dodatkowo możesz dołożyć drugi taki moduł oświetleniowy - ale radzę zacząć od jednego standardowego. Będzie prościej na start, a światła zawsze można dołożyć. Z takiego zestawu będziesz zadowolony i będziesz miał coś lepszego niż zwykle.

 

Jeśli chciałbyś coś jeszcze półkę wyżej, to kostki tych wielkości z Opti zaczynają się od 200-240zł za samo szkło. Kwestia filtra analogiczna, światło musiałbyś budować od zera. Niestety nie możesz mieć akwarium otwartego, musi być przykryte taflą szkła lub pokrywą - bojki potrafią skakać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki

Wszystko byłoby super z tą kostką gdyby nie rodzaj pokrywy i oświetlenia. Po prostu jestem zbyt przywiązany do tradycyjnej ze świetlówkami, że inne nie wchodzą w grę. Ostatecznie zdecydowałem się na optiwhite 35x35x35 i wszystko byłoby super gdyby udało się do niego znaleźć pokrywę. Niestety nikt nie oferuje w takich wymiarach, jedyne jakie znalazłem są typu hex :( ...filtr zewnętrzny kubełkowy.

 

Atreyu, Ty pisałeś coś o pokrywach robionych na zamówienie, może mógłbyś podać jakieś namiary lub może kojarzysz firmy, które mają już gotowe w tych wymiarach? Dzięki za całą pomoc, pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kostki się robi zwykle otwarte [ale przy bojowniku nie można] i z modułami, ale jeśli chcesz mieć całą pokrywę zabudowaną, to jest to problem bo 35x35 to niestandardowy wymiar.

 

Najmniejsze wydmuszki z tworzywa sztucznego ABS to 40x25. Dużo nie tracisz, bo takie pokrywy mają zwykle słabe światło. W tym konkretnym wymiarze jest zwykle taka sobie świetlówka, lub gwint ze zwykłą żarówką [!] - którą przynajmniej można wymienić na kompakt.

 

RA robi pokrywy na wymiar z aluminium, z bardzo mocnym światłem, ale mają tam chore ceny - 45x45 to koszt 400-500zł. Z pamięci nie wrzucę innej firmy robiącej pokrywy, ale może coś wygooglujesz.

 

Zamiast modułów Aquaela jest jeszcze opcja by dać belki oświetleniowe, ale nie wiem czy robią takie małe i akwarium też byłoby częściowo otwarte.

 

Ewentualnie rozwiązania DIY, czyli "Zrób to sam" - wychodzi bardzo tanio, ale finalny efekt zależy od Twoich zdolności manualnych. Elektryki bać się nie trzeba, bo można kupić gotowe zestawy oświetleniowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...