Skocz do zawartości

"Pionowe akwarium" zły pomysł?


michallodz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

czesc

chcialbym sobie zrobic jeszcze jedno akwarium ale niestety w mo,im pokoju nie ma za bardzo miejsca na tradycyjne akwa ale wpadlem na pomysl zeby zrobic na zamowienie akwarium "pionowe" czyli wysokie a nie za szerokie np podstawa 15x30cm wysokosc np60-70cm taka wierza :) chcialbym tam trzymac raczej tylko gupiki 4-6 sztuk moze na dno jakies neonki ale zastanawiam sie jak rybki by tolerowaly taka mala dlugosc nie mialby sobie gdzie poplywac chyab ze gora dol :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takiej wielkości dna i 60cm wysokości trudno będzie ci robić coś w tym akwarium(sadzenie roślin, układanie dekoracji). Z oświetleniem też był by problem. Bardzo mało światła ze świetlówek będzie docierać do dna.

Ja proponował bym krewetkarium. Poszukał byś jakiś ciekawy i wysoki korzeń, obsadził go mchami i krewetki miały by dużo miejsca.

Przemyśl to, bo z takiego nietypowego akwarium można zrobić coś pięknego i oryginalnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myslalem nad krewetkami ale chyab nei podobaja mi sie za bardzo wolalbym rybki, aktualnie czekam na mlode gupiki wiec poki nie podrosna mam czas zeby cos zrobic :) 60cm to tak podalem przykladowo po obliczeniu wsyztskeigo bylobyto raczej 30x30 i 50cm wysokie wiec dalobyrade cos zrobic

Chce tylko wiedziec czy ryby nie czulyby sie zle w takim zbiorniku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zły pomysł nie jest ale jak sam się przekonałem jest ciężkie w obsłudze + ciężko do niego aranżację stworzyć (ładną!) ja mam osobiście zbiornik metrowej wysokości i nie powiem... trzeba czasem zanurkować :P a z aranżacją ciężko dla tego bo jak nie miałeś styczności z takimi zbiornikami musisz (według mnie) najpierw zrobić jak myślisz a potem półrestart lub restart i zmiana aranżacji. Nie daje siebie za przykład ale osobiście jestem nie zadowolony z tego co strozyłem w 120x80x100 i będę pod koniec czerwca zmieniał aranżację na bardziej korzenną niż roślinną

Powodzenia :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że to nie najlepszy pomysł budować takie akwarium. Bardzo trudno je urządzać, dobrać obsadę, która będzie mogła być w tak małym litrażu a jednocześnie zasiedlić każdą rozległą strefę akwenu. Może jeżeli nie masz dość miejsca to warto byłoby się zainteresować nanoakwarystyką? myślę, że sztuką jest zrobić coś niewielkiego, a jednocześnie dzieło sztuki... W małej kostce (np 20x20x20 - dość spora jak na nano ale zawsze ;)) a można w nim stworzyć coś pięknego i niedużym kosztem. przemyśl to. na forum są już tematy poświęcone takim akwariom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20x20x20 to mała kostka - tylko 8l. Ja bym proponował kostkę o boku 25cm(ok.16l) lub 30cm(27l).

michallodz - musisz to przemyśleć, bo w wysokim akwarium trudno będzie ci coś robić(to nie znaczy że się nie da ;) ). Może jednak kostka będzie lepsza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20x20x20 to w zasadzie sporo... widziałem kostki wielkości zapałek i prawdziwe dzieła sztuki - poważnie! nie tak łatwo urządzić coś mini... kiedyś bawiłem się w małego modelarza, więc wyobrażam sobie ile wymaga to precyzji.... jak mówią: małe jest piękne ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak samo jak kula :( Chodzi o to, że krzywa powierzchnia (sferyczna w przypadku kuli i powierzchniowa w przypadku wacla) powoduje załamania i ugięcia promieni słonecznych. Efekt jest taki jak by przeglądać się w "krzywym zwierciadle" ( w cyrkach kiedyś można było wejść do takiego domu luster i raz widzieć siebie bardzo grubego innym razem chudego ( w zależności jak wyprofilowane zwierciadło)) Jak już to proponuję układ hexageniczny czyli akwarium o kształcie prostopadłościanu prawidłowego i podstawie sześciokąta foremnego. Widziałem gdzieś gotowe take akwaria chyba z aquaelu z serii "młatcy móch". Widziałem również akwarium o podstawie trapezu, ale nie wiem jak by pasowało do wystroju mieszkania.

 

nawet przykład znbalazłem ;)http://www.allegro.pl/show_item.php?item=575710399

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zwrócić uwagę na mały , drobny fakt nie akwarystyczny , a fizyczny.

Pamietaj, aby dobrze dobrać grubość szkła do takiego akwarium, gdyż ciśnienie wody na dnie zbiornika nie zależy wcale od litrażu aqwa, jego długości czy głębokości , a jedynie od wysokości słupa wody bez względu na jego srednicę czy pole przekroju (podstawę). Na moje oko przy 60-70 cm wysokości conajmniej 0,7 cm grubości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no kwestie grubosci rozkminilem juz na poczatku planowania :P dodatkowo mysle ze zabudoalbym to z jednej strony do szafki zeby tworzylo calosc i przy okazji usztywnilbym konstukcje :)

aha wie ktos moze gdzie w lodzi kupie silikon do akwa tylko nie tubke 70g tylko tube do takiego pistoletu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz szukać silikonu o usieciowaniu octanowym (śmierdzi octem). Pełno na rynku jest ofert takich silikonów. Pytaj sprzedawców o produkt atestowany do kontaktu z wodą pitną, sama "sanitarność" silikonu nie wystarczy.Dostaniesz spoko w marketach.

Dwa przykłady:

http://www.murexin.com/imperia/md/content/murexinpl/kt/sil_80.pdf

 

http://www2.selena.pl/cms/?__page_id=36

 

ps.

pozdro dla ziomka z Łodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spokojnie dostaniesz w każdym większym sklepie z artykułami sanitarnymi. Co do sklejania akwarium na własną rękę to bym się poważnie zastanowił, bo trudno będzie uciąć szkło w sześciokąt foremny, a dodatkowym problemem okazać może się szlifowanie krawędzi szkła. Jak nie masz w domu ( a podejrzewam, że nie ;) ) kamienia szlifierskiego do szkła to możesz się ładnie pokaleczyć. ze szkłem ostrożnie - pamiętaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg mnie klejenie na własną ręke sześciokąta i to i to głębokiego to wałek troszq

 

 

przy prostym krawędzie tafli szkła stykają się na dużej płaszczyźnie, przy "kombinowanym" jest to dużo, dużo mniej chyba że masz jakiś dowy paten żeby "zeskosować" ucięte szkło??

ja jak kiedyś taki mały aqfa(prosty) montowałem to po

a: na ok 10 litrowe zmarnowałem tyle szkła, że jakbym umiał to robić to bym chyba z 35 litrów dał osie z tego zrobić _> największy problem z powtażalnoością cięć -> szkło sie łamie więc jeśli chcesz je skrócić o np 2 mm to już po zawodach, to nie jest drewno że pojedziesz piła i gotowe

b: zarówno ja i mój tata pochlastaliśmy sobie przy tym paluchy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nieno szklo bym na wymiar zamowil u skzlarza chociaz pewnie i tak bedzie to jakie sprostokat nie szesciokat :P a cod o szlifowania ojciec mam maszynki do ciecia i obrabiania glazury to sie zrobi pokrywe mam na moim akwarium szklana i sam kamieniem szlifowalem kanty inawet jakprobowalem to sie zaciac nie moge :P

 

a co do klejenia akwarium jako ze tata jest stolarzem wiec trakich materialow mi nie brakuje i myslalem zeby zrobic drewniana forme w ktorej skleje to :) znalazlem w praktikerze klej do akwarium dedykowany oczywiscie byl najdrozszy ze wsyztskich po trzeszczal az cale 21zł i szukalem go 15minut mimo iz byl najblizej :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...