Skocz do zawartości

Dojrzewanie


Ren86
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mój zbiornik stoi już prawie miesiąc czasu.

Od dwóch tygodni poziom no2 utrzymuje się na poziomie "poza skalą", daleko ponad 5 mg/l.

Podmieniłam 50% wody i bez zmian. Nawet nie uległo to rozcienczeniu - więc podejrzewam bardzo wysoki poziom.

Co mogę tu zrobić poza czekaniem?

Zastanawiam się czy bakterie będą w ogóle w stanie przerobić taką ilość no2, skoro ciagle produkuje się nowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co masz w tym zbiorniku? Ile roślin? Jaką utrzymujesz temperaturę? Znasz NO3?

 

Edit:

Już widzę ;)

 

Jedyne co mi się nasuwa to podniesienie temperatury i napowietrzanie.

Podobno Tetra Safe Start działa cuda, ale tej informacji własnym doświadczeniem potwierdzić nie mogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co masz w tym zbiorniku? Ile roślin? Jaką utrzymujesz temperaturę? Znasz NO3?

Zbiornik bez rybny.

Mam jedynie drewno.

Roślin mam dość dużo, kabomby, kryptokoryny, vallisnerie, pistie, Hygrophila difformis. Wszystkie rosną jak głupie, usuwam wszystkie zgniłe liście jak tylko je wyszukam.

 

Temperatura to 26 stopni.

Testów No3 nie robiłam, gdyż dwa tygodnie temu jeszcze miałam powyżej 40 ppm.

A tutaj niespodzianka.

Zrobiłam NO3 i wychodzi na to, że mam tylko 5 ppmów. :shock:

 

Co tydzień dodaję też 4 szczepy bakterii nitryfikacyjnych jako pomoc.

 

EDIT: Jakoś nie napowietrzam szczególnie, bo mam bimbrownie. Tyle co filtr porusza taflą wody. Napowietrzanie przyspieszyło by nieco dojrzewanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podmieniać wody.

Nie dodawać "bakterii".

Nie lać chemii.

 

Czekać cierpliwie.

 

Amoniak i NO2 przerobią bakterie nitro. Z NO3 porządek zrobią rośliny. Przy jako takiej biomasie, braku suplementacji w nawozach i bez naturalnej produkcji amoniaku [jako pierwszego produktu] w akwarium jaką zapewniają ryby - szybko zacznie NO3 brakować, nawet bez filtra deni/hydro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy jako takiej biomasie, braku suplementacji w nawozach i bez naturalnej produkcji amoniaku [jako pierwszego produktu] w akwarium jaką zapewniają ryby - szybko zacznie NO3 brakować, nawet bez filtra deni/hydro.

W tej chwili nawożę. Więc nawozić dalej czy przestać?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę tylko pisać jak było na moim przykładzie. NO2 zaczęło bardzo szybko rosnąć, potem utrzymywało się ponad 2 tygodnie na bardzo wysokim poziomie i spadło do niewykrywalnego poziomu w ciągu 3 dni. Dodam, że NO3 mam około 10 mg/l a Ph przez cały czas dojrzewania utrzymywało się pomiędzy 7 a 7,5. Używam testów Tropical.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkość akwarium, jaki filtr, jakie media?

72l 60x30

Filtr Eheim pick up 2010 ( założony 4 dni temu, pracuje wspólnie ze starym filtrem w tej chwili - Cascade 300 to jest filtr wewnętrzny dostosowane do akwarium do 45l z przepływej do 260l/h, więc dlatego został zmieniony.) Być może tu też tkwił problem. W cascade medium gąbkowe było małe - gąbeczka około 6x5 cm.

Media- gąbka i wata syntetyczna, w mniejszym filtrze ze względu na pozostały pusty koszyk po węglu aktywnym dodałam trochę kawałków pumeksu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co masz w Eheimie?

I w sumie sama sobie odpowiedziałaś, dlaczego NO2 utrzymuje się na takim poziomie...

Tamten filtr był za mały a ten dopiero dojrzewa.

Jeżeli masz w nim (Eheim) odpowiednie media (ceramika) i jej odpowiednią ilość. To czekać.

Jak nie, to dołożyć i czekać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...