Skocz do zawartości

Czy to w miarę rozsądna obsada do 450L?


fleder
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym poznać Wasze opinie co do mojej planowanej obsady. Za jakiś miesiąc uruchamiam 450L (150x50x60).

Miały być czarne wody, które za mną chodzą od dłuższego czasu, jednak żona też bierze udział w przedsięwzięciu i jak na razie oboje zgodziliśmy się na ogólne (BW jest jej zdaniem 'za brudne i za ciemne, wygląda na zaniedbane' - wiem, wiem no comment...).

 

Za filtrację odpowiadać będzie Atman at-203 (kawał skurczybyka), oraz JBL CrystalProfi e901, do którego pewnie dołożę drugi kubeł albo wymienię na e1501. Jest jeszcze Aquael Turbo 500, na dokładkę w razie potrzeby.

 

Podłożem będzie czarny piasek bazaltowy o granulacji 0,8-1,6mm, na którym rosły będą raczej mało wymagające rośliny typu nurzaniec, kryptokoryny, nadwódka, wywłócznik, na powierzchni pistia i wgłębka.

 

Oświetlenie to 3 belki led. Dwie składające się z 20 diod oraz jedna z 14 (w tym po 2 niebieskie i 2 czerwone dla wybarwienia ryb), wszystkie diody to power ledy o mocy 1W na aluminiowych profilach.

 

No i najważniejsze - obsada. Widziałbym to tak:

8x skalar (jak będzie mnie stać to część z nich odmiany Altum)

4x kiryśnik czarnoplamy

10-15x kirysek panda, spiżowy, może jakaś inna odmiana ale w takiej ilości

2x zbrojnik niebieski

?x coś na ławicę, może neon czerwony lub razbora galaxy?

No i na koniec, nie wiem czy się nadają ale napaliłem się na bocje wspaniałe, w ilości 5-6 sztuk. Piękne i ciekawe rybki, jednak nie wiem czy będą mi pasować do reszty pod względem wymagań i parametrów wody. Pewnie ryją w dnie, czy takie podłoże będzie dla nich odpowiednie? Gdzieś spotkałem się z opinią, że są podatne na ospę, czy to się często im zdarza?

 

I jeszcze jedno pytanie, czy warto pod taki piasek dać małą warstwę ziemi ogrodowej? Przedzielać jakąś moskitierą czy po prostu jedno na drugie?

Będę wdzięczny za sugestie i opinie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ja jedynie pomogę Ci w jednej kwestii, jeśli chodzi Ci od oddzielanie jakimikolwiek materiałami np. moskitierą, innymi siatkami czy też firankami to rób jak chcesz, ja osobiście jestem zdania że nie potrzeba , zdania są podzielone, mnie też ostrzegano że jeśli nie oddzielę to będą jaja, jakoś w jest akwarium 3,5 cm warstwy ziemi i 2,5 cm bazaltu i żadnych efektów " ubocznych " nie ma.

PS, jak kolega Sverting ma Ci pomóc ? jak pyta o parametry a Ty się pytasz czy czasem jeszcze możesz dorzucić xxx ryby.... -.-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi! Heh, szczerze mówiąc zrozumiałem post Svertinga nieco inaczej :) Myślałem, że bocje odradza bo ph, kh, gh :) Jeśli jest jednak tak jak pisze Kolega parę postów wyżej to w sumie nie mogę podać dokładnych wartości parametrów bo zbiornik jeszcze nie istnieje. Szkło przywożą za tydzień.

W obecnym zbiorniku 112L trzymam stałe ph 7, zaś twardość jest w sumie całkiem wysoka bo gh oscyluje w okolicach 16 zaś kh to 6 lecz przy obecnej 'obsadzie' są one nieistotne więc nie zbijałem :)

 

 

Sent from my BlackBerry 9900 using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

W zbiorniku pływają już ryby w obsadzie z mojego podpisu. Docelowo zapewne zostaną 2 pary żagli, nie sądzę by dobrało się ich więcej, chociaż kto wie ;) Póki co ustalają rewiry, jedne bardziej, inne mniej zdecydowanie. Myślę, że trochę za dużo mam tych kirysków sterby, chociaż pływające bandą są super rybkami.

Mam jeszcze jedno pytanie, chciałbym dodać do zbiornika parę Akar z Maroni, chociaż ze względu na trudności w zakupie dobranej parki pewnie byłoby to 6 sztuk podrostków 4-5cm. Czy to już nie będzie lekkie przerybienie? Zbiornik to standard o powierzchni dna 150x50. Parametry wody: ph 7, kh 4, no2 niewykrywalne, no3 na poziomie 4-5 (filtracja sprawuje się bdb, aż się boję czy roślinom czegoś nie brak, ale zbiornik jest na ziemi ogrodowej, więc nie nawożę), temp. 25-26 stopni. Będę być może jeszcze dążył do lekkiego zbicia ph i kh, powiedzmy do poziomu 6,8 i 2. Czytałem na superakwarium.pl, że akarom nie sprawiają różnicy parametry dopóki woda jest odpowiedniej czystości i regularnie podmieniana. No i czy tych ryb nie będzie za dużo? Mogę pozbyć się z 6-8 sztuk kirysków by zwolnić nieco dno, ryby mają sporo 'przeszkód', które mogą wytyczać terytorium, w sumie 7 korzeni, 6 skał, kokosy, rośliny, jest gdzie się chować w razie zwady :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...